На тлі новин про можливу екстрадицію військовозобов’язаних чоловіків з-за кордону, російські фейкороби посилили дезінформаційну кампанію. Мережею шириться документ, що свідчить про примусове виселення чоловіка з Ірландії. Чи справді це так — читайте у нашому дослідженні

Що сталося? 

Російський пропагандист Руслан Осташко у Telegram-каналі «Осташко! Важное» опублікував допис, нібито українцю, що проживає в Лімерику(місто в Ірландії), прийшов лист від Міністерства юстиції про екстрадицію в Україну. Причиною вислання є статус військовозобов’язаного. Пропагандист додає, що влада Ірландії посилається на Європейську конвенцію про екстрадицію 1957 року. Мовляв, рішення не є політично вмотивованим, бо ухиляння від служби карається позбавленням волі як в Україні, так і в Ірландії.

Аналогічний лист опублікував колишній Прем’єр-міністр України, Микола Азаров, акцентувавши, що у разі ухилення на чоловіка чекає рік ув’язнення. 

Новина з’явилася й у російських ЗМІ. Так, ресурс EADaily публікує її із коментарем: «лафа закінчилася: Ірландія відправить усіх українців в окопи, або заграти». 

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Аби перевірити інформацію ми зробили запит до Міністерства юстиції Ірландії. Отримали наступну відповідь:

«Департамент засвідчує, що лист, про який йдеться, не був надісланий Міністерством юстиції.

Якщо хтось не впевнений у автентичності будь-якої кореспонденції, яку отримує нібито з Міністерства юстиції, він може зв’язатися з Департаментом за номером 1800221227.

Оскільки шахрайства розповсюджені, вони можуть статися будь-коли. Деякі з найпоширеніших типів шахрайства включають використання підроблених електронних листів, дзвінків або текстових повідомлень, що робляться від імені справжніх компаній та організацій. У жовтні стартує інформаційна кампанія: місяць кіберосвіченості. Впродовж 30 днів відбудеться низка заходів, що допоможуть висвітлити важливість освіти з кібербезпеки та поточні тенденції в усіх формах кібербезпеки.

Сподіваємося, що це допоможе», – йдеться в листі. 

Зауважимо, що посилання на Європейську конвенцію про екстрадицію, також є некоректним. Адже у документі зазначено, що видача за правопорушення, що стосуються військового права, ним не регулюються. 

Варто зазначити, що Федір Веніславський,  представник президента у парламенті, заявив, що масової екстрадиції чоловіків з-за кордону не буде. 

Висновок: Фейк

Читайте також

  • Фейк. В Україні підлітків-геймерів агітують вступати до ЗСУ;
  • Фейк. У київському McDonald’s розмістили інформацію про візит Ентоні Блінкена до закладу;
  • Фейк. Німецька асоціація DSB закликає позбутися українських біженців, порівнюючи їх з прищіпками на сосках.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!