Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба не надсилав Міністру закордонних справ Польщі листа, в якому просив про депортацію українців, віком від 18 до 60 років.
Лист, який розповсюджують у мережі, є підробкою.
Це роблять російські медіа, зокрема topwar.ru, pravda.ru, novorosinform.org, rossaprimavera.ru, а також різні телеграм-канали, такі як “Военный обозреватель”, “Оперативные сводки” та інші.
Суть справи
У мережі оприлюднили лист, в якому ньому начебто Міністр закордонних справ України звертається до Міністра закордонних справ Польщі, професора Збіґнєва Рау, із проханням депортувати з Польщі українців у віці 18-60 років, аби відправити їх воювати на фронт.
“Шановний пане Збіґнєв Рау! Міністерство закордонних справ України віддає належне Міністерству закордонних справ Республіки Польща та люб’язно повідомляє. Сьогодні Україна стримує атаки російської військової машини та захищає безпеку не лише власної країни, а й усього європейського континенту. Жертвами зрадницького нападу росії вже стали десятки тисяч невинних громадян, які воювали з агресором. Тому президент України вирішив повернути в Україну чоловіків, які зможуть зі зброєю в руках захищати свою Батьківщину та весь Європейський Союз. Українська сторона просить Уряд Республіки Польща прийняти відповідне рішення та надати всю необхідну інформацію про громадян України віком від 18 до 60 років, які проживають в Республіці Польща, для повернення їх в Україну”, — йдеться в листі.
Сервіс перевірки фото показує, що шапка Міністерства та підпис Кулеби наклали поверх документа.
Публікуючи цей документ, росіяни пишуть, що “найбезпечнішим місцем тепер для українців є російський полон”.
“Українські чоловіки, які втекли від спецоперації до Польщі, більше не можуть почуватися спокійно. Їх шукатимуть та депортуватимуть”, — додають пропагандисти.
Про те, що лист є підробкою, також заявив речник Міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин у своєму Twitter.
За його словами, цей фейк спрямований на те, аби дестабілізувати відносини між поляками та українцями.
“У листі міститься прохання, розголос якого має спровокувати ворожість українців до польської держави”, — додає Жарин.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України також спростовують цей фейк і кажуть, що вперше ця дезінформація з’явилася ще 3 лютого на сайті російського ІА Красная весна. 17 червня цей же фейк поширив telegram-канал Джокер ДНР.
Речник Міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин наголошує на тому, що цей лист розповсюджувався в російському сегменті соціальних медіа.
Висновок
Очільник МЗС України Дмитро Кулеба не писав цей лист. Розповсюджуючи цей фейк, ворог намагається отримати персональні відомості про українців, що перебувають за кордоном, для подальшого проведення інформаційно-психологічних операцій, покликаних знизити рівень довіри до України загалом.
Перевіряйте підозрілі документи, що публікуються в соціальних мережах, а також користуйтесь лише офіційними сайтами українських органів державної влади.
Пам’ятайте, що росія має на меті дестабілізувати українську армію. Наприклад, нещодавно ми розбирали фейк про те, начебто українських жінок мобілізують до лав Сил оборони України.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.