Маніпуляція: у Ризі з 1 липня виженуть на вулицю українських біженців

Даша Лобанок - 23 Червня 2022 | 19:16

Якщо ви побачите подібну інформацію, знайте: вона не відповідає дійсності. Мер Риги Мартніш Стакіс повідомив, що з 1 липня можуть виникнути проблеми з розселенням біженців, проте зараз влада активно шукає способи розв’язання цих проблем. 

Що сталось?

російські видання, такі як RUPOSTERS, Rusvestnik, cont.ws пишуть: мер Риги Мартніш Стакіс заявив, що з 1 липня українських біженців припинять селити безплатно у ризьких готелях. 

З цього дня влада планує розірвати договори з готелями про безоплатне розміщення українських переселенців, отже, їм доведеться самостійно шукати дах над головою та оплачувати його.

Українці в Латвії

Спростування

Мартніш Стакіс дійсно дав інтерв’ю латвійському телебаченню LTV 15 червня, де говорив про українських біженців. Проте інформація, яку дають російські медіа, є перекрученою. Мер Риги висловив свої побоювання щодо того, що влада виділяє невеликі кошти на розміщення біженців. За його словами, держава має надавати більшу компенсацію за розміщення біженців у готелях, інакше готелі не зможуть надавати ці послуги, і доведеться шукати нові помешкання для розселення біженців.

Тому вже зараз почали проводити переговори з власниками готелів — аби такої ситуації не сталось.

Мартніш Стакіс зазначив, що частину житла для біженців надає муніципалітет. Нараз в муніципалітеті перебуває близько 2080 українців. Кілька тижнів тому частину переселили у більш скромні помешкання. 

Також мер сказав, що все більше українців зараз шукають роботу, є 900 заявок на прийом до шкіл та дитсадків. Люди розуміють, що їм доведеться тут залишитись на тривалий час. 

Спочатку влада Латвії затвердила держдопомогу на проживання у країні на 90 днів, проте 26 травня Сейм схвалив поправки до закону щодо підтримки українців та продовжив держдопомогу ще на 30 днів. 

За даними Міністерства внутрішніх справ інформації, сьогодні до Латвії прибуло від 32 000 до 33 000 українських біженців, з яких близько 12 000 розміщено у державному чи муніципальному житлі, а решта знайшли житло самі.

Так, у країні виникають проблеми з розміщенням біженців, проте муніципалітети шукають варіанти поселення і можливості облаштувати житло — всі ці заходи потребують коштів. 

21 червня лідери країн Балтії звернулись до керівництва ЄС з проханням допомогти підтримати українців, які опинились у їхніх країнах. 

Лідери зазначають, що вже запропонований Єврокомісією механізм недостатній для балтійських держав, та просять створити новий фінансовий інструмент для отримання коштів з бюджету ЄС. 

Директорка Департаменту добробуту Ризької думи Ірена Кондрате також розповіла, що Рига вже провела дві спеціальні біржі праці для українців. А також пояснила, що навіть після завершення 120 днів держдопомоги на проживання, влада все одно буде шукати способи підтримувати біженців. 

Коли закінчується вказаний у законі термін підтримки, “тоді набуває чинності інший порядок соціальної допомоги – такий самий, як для мешканців Латвії, які потребують цієї допомоги. Вони просто приходять до соціальної служби, і ми починаємо їм допомагати, як й іншим мешканцям Риги. Основне, що вони (українці) мають зробити — це відкрити латвійський банківський рахунок”, — пояснює Ірена Кондрате.

Навіть не дивлячись на проблеми з фінансуванням, жителі Латвії підтримують українців. Причому підтримують з перших днів війни. 

Опитування, проведене у квітні 2022 року серед європейців, показало, що більшість жителів країн ЄС виступають за  надання Україні різних видів допомоги. Згідно з опитуванням, 52% латишів повністю підтримують українських біженців у Європі. 63% — відчувають симпатію до українців, 37% вважають Україну частиною європейської сім’ї.

Вердикт

Раніше російські ЗМІ поширювали фейкову інформацію про те, нібито Болгарія виселяє українських біженців з готелів, а у Польщі скасовують допомогу для українців.

Це — свідома маніпуляція й перекручування цитат очільників і держслужбовців, направлена на підрив довіри до країн ЄС.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.