Російські пропагандисти не втомлюються створювати нові фейкові документи, що нібито стосуються ЗСУ. Проте цього разу, бажаючи приписати українській армії хибну мотивацію, вони заплутали самих себе. Як ми розплутували чергове «псевдорозпорядження» від Головнокомандувача Збройних сил України — читайте у матеріалі.

Що сталося?

UPD 29.03.2023: Ми внесли уточнення у заголовок і вказали, що фейком є конкретний документ наказу, який наводимо нижче.

Мережу заполонила новина про появу нового мотиваційного гасла для Сил територіальної оборони Збройних Сил України. Згідно з повідомленням, до 10 березня у підрозділах ТрО мають запровадити обов’язкове виконання «Промови переможця» для підняття бойового духу.  Як доказ правдивості новини, надаються фото з нібито скан-копією наказу Сергія Собко.

Ми перевірили повідомлення та з’ясували: це фейк.

Аналіз

Перед перевіркою новини на достовірність варто детальніше розглянути, як саме її поширювали. 

Ми знайшли багато перекручених згадок цього повідомлення саме у російських ЗМІ та проросійських Telegram-каналах. Всі вони датуються ранком 5 березня або ж пізніше.

Проте нам вдалось знайти джерело, де інформація про «Промову переможця» була поширена ще 4 березня. Розміщена ця публікація у каналі журналіста Володимира Бойко. 

Інформацію Володимир Бойко нібито отримав від Генштабу ЗСУ, адже саме на нього він посилається, пояснюючи нововведення:

«Як з’ясували в Генштабі, українські війська відступають через відсутність патріотизму та недостатню психологічну стійкість особового складу», — йдеться у повідомленні.

Прикметно, що цій новині не повірили навіть читачі каналу. Бойко, аби захистити власну версію, додав у коментарях ще більше «реальних подробиць».

Так у своєму дописі він повідомляє, що наказ стосується усіх підрозділів ТрО. А вже у коментарях дописує: наказ надіслано військовим частинам у Бахмут, а цю «новацію» спочатку вирішили спробувати в ОТУ «Соледар».

Варто звернути увагу і на відео, яке Володимир Бойко поширив як доказ правдивості своїх слів.

Це відео розміщене в Youtube 25 листопада 2022 року, тож ніяк не може стосуватися наказу, який нібито вводиться в дію 10 березня 2023 року.

Наостанок, варто додати: виголошувати подібні клятви військовослужбовцям української армії не заборонено. Проте і про масовий характер таких заходів інформації немає.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Історична довідка

Інформаційне агентство «NewsFront» у новині про наказ додали історичну довідку про подібність «української промови переможця» до гітлерівської. За словами видання, схожу промову виголошували у момент, коли радянські війська були «на підступах до Берліна».

Остання промова Адольфа Гітлера на радіо транслювалась 30 січня 1945 року. В цей період радянські війська перейшли до контрнаступу й вибили нацистів з частини Польщі.

Попередня промова Гітлер пролунала 22 липня 1944 року. Тоді союзні війська рушили у напрямку Парижу. В цій розмові фюрер не робив закликів боротись понад усе.

Отже, за критеріями російського ЗМІ, «Промова переможця» мусить нагадувати промову Гітлера від 30 січня 1945 року. І хоча тоді Гітлер дійсно закликав боротися до останнього, ми не знайшли ознак подібності з текстом, який видають за текст української промови.

Аналіз самих «документів»

Наведений документ не відповідає правилам ведення розпорядчої документації.

Порівнявши наказ із даними Збірника уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, затвердженого Нормативно-методичною комісією Укрдержархіву, ми знайшли ряд суттєвих відмінностей.

Наприклад, у тексті документу вказано «на виконання розпорядження… від 26 січня 2023». Вочевидь, тут мало йтися про 10 березня 2023 року, адже саме про цю дату пишуть пропагандисти. Натомість нижче в наказі бачимо 10 березня 2022 року.

Про фейковість документа також свідчить відсутність обов’язкових елементів, таких як дата, номер документа та його назва у стислому форматі.

Згідно з уніфікованою формою, наказ має містити констатуючу та розпорядчу частину. Щобільше, інформацію про додатки зазвичай розміщують після підпису уповноваженої особи.

Ми також звернули увагу, що в даному документі є напис «До Програми, ТП 7-00(03).01» — це підвело нас до думки про посібники. Згодом ми дійсно знайшли номер 7-00(03).01 — він має інше маркування, але той самий набір цифр. Номер відповідає військовому посібнику, розробленому в Центрі оперативних стандартів і методики підготовки Збройних сил України спільно з Головним управлінням підготовки ЗСУ.

На додачу, ми знайшли і маркування ТП. Утім, ця абревіатура маркує збірник нормативів з бойової підготовки для спеціалістів та підрозділів артилерії.

Наостанок: у тексті фекового документа присутні стилістичні та орфографічні помилки. До прикладу, після голосної зі звуком «і/и» варто писати «й» або «та», в жодному разі не «і».

Висновок

Всі ці факти підтверджують недостовірність наданої інформації. Немає жодних підстав вважати, що в українські військові підрозділи ТрО надходив такий наказ.

Крім того, намір підняти моральний дух військових сам по собі не дискредитує керівництво.

Враховуючи україномовне першоджерело новини, закликаємо вас аналізувати та перевіряти будь-яку інформацію — навіть якщо вона поширена «патріотичним» каналом. Саме це може вберегти від впливу дезінформації.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка»

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!