Фейкороби у прагненні розділити український народ вдаються до розповсюдження великої кількості наративів. Цього разу ми знайшли фейк-новину, яка спрямована на поширення хибної думки, що ті, хто має більше коштів, насправді не включені до нинішнього стану суспільства, тому купують тури, щоб отримати емоції від перебування на війні.

Що сталось? 

Фейкоробський паблік «Шкварка News» поширив новину, що в Україні з’явилась нова послуга для туристів — Insta-тур «Відчуй себе на фронті». 

У вартість послуги входять проживання в чотиризіркових готелях Харкова та Києва. Тривалість такого заходу — 4 дні, а коштує він 499€, що за офіційним курсом НБУ станом на 17.04.2023 складає 20 168 грн.

Також в публікації йдеться, що за додаткову плату клієнти мають можливість почути справжню повітряну тривогу, а також сфотографуватися з військовою технікою.

Ми детально перевірили новину й з’ясували, що це — фейк. Деталі читайте в нашому аналізі.

Аналіз

Новина поширена у форматі відеозапису з екрана, на якому відкрито сайт для замовлення туру, тому насамперед ми перевірили текст з імпровізованої сторінки.

У шостому рядку оголошення фейкороби припустилися помилки: в українській мові дієслово «здійснити» в множині майбутнього часу першої особи набуває форми «здійснимо». Натомість у фальшивому оголошенні літеру «и» замінили літерою «е».

Також звертаємо увагу на текст програми: фейкороби використали наявну програму туру Будапештом та замінили лише фотографії у своєму оголошенні.

Ми знайшли справжній сайт з таким текстом та порівняли його з фейковим.

Так ми з’ясували, що насправді для опису фейкового туру про поїздку на фронт використали текст з туру в Будапешт.

Для опису останнього дня подорожі фейкороби навіть не змінили фото з оригінального сайту.

Висновок

Для викривлення інформації фейкороби змінили елементи, що найбільше привертають увагу на відео, проте вони недбало поставилися до деталей: текст програми не відповідає змісту фальшивого туру. Ми закликаємо вас завжди прискіпливо ставитись до подібних новин та перевіряти інформацію.