Мережею шириться інформація про необхідність проходження повторного обряду хрещення тим, хто хрестився в УПЦ (МП). Це пов’язано з ліквідацією Української церкви московського патріархату та контррозвідувальними заходами СБУ. Чи дійсно існує така вимога і чи можливо взагалі можливо вдруге пройти хрещення — з’ясовували фактчекери Gwara Media.
Що сталося?
У зв’язку з прийняттям Указу Президента України №820/2022 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року “Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”», зріс інтерес до питань, пов’язаних з діяльністю на території України УПЦ МП. Саме це стало причиною розповсюдження інформації про необхідність проходження повторного обряду хрещення.
Ще 4 грудня 2022 року у Telegram-каналах російських пропагандистів почала з’являтися інформація: через указ в Україні нібито скасовуються всі обряди, проведені священиками УПЦ (МП). У зв’язку з цим, як повідомляли канали, потрібно буде проходити повторне хрещення в ПЦУ всім, хто до цього хрестився в УПЦ МП.
Аналіз
По-перше, у повідомленнях є деталь, що відразу ж викликає підозру — слово «батюшка». Адже це — неофіційне звернення до священника, широко розповсюджене серед вірян російської православної церкви. Офіційно ж священнослужитель другого ступеня священства, що здійснює богослужіння та таїнства називається священником.
По-друге, представники ПЦУ вже неодноразово коментували ідею повторного Таїнства Хрещення. Так, наприклад, ще у 2011 році на сайті Рівненської єпархії ПЦУ було опубліковане Звернення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета до Святійшого Патріарха Московського Кирила з питання хрещення в Київському Патріархаті та «перехрещення» у Московському. У його зверненні зазначається, що повторне хрещення — це гріх:
«Це змушує мене знову, саме в неділю Торжества Православ’я, звернутися до Вашої Святості й співбратів архипастирів Московського Патріархату із закликом припинити практику «повторних хрещень», оскільки така практика – не що інше, як порушення догматів і канонів Христової Церкви, спотворення Символу Віри, щобільше, – хула на Духа Святого. Адже ті, хто «повторно хрестять» вже хрещених в Київському Патріархаті, тим самим заперечують дію благодаті Святого Духа в тих, хто сповідує Православну віру і прийняв хрещення згідно з приписами Православної Церкви».
Це питання порушувалося і у 2018 році. Так, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій Зоря у чернігівському пресцентрі «Чиста політика» висловився щодо здійснення таїнств та обрядів при переході вірян з УПЦ МП у Православну церкву України, пише Укрінформ.
«Хотів би підкреслити, що всі богослужіння, молитви, таїнства, обряди, чини тощо є дійсними в російській церкві, так само, як і в усій православній церкві. Бо російська церква — це є частина єдиної святої соборної апостольської церкви», — сказав священнослужитель.
Не дивлячись на це, ми все таки звернулися із запитом до пресслужби Київської Митрополії Української Православної Церкви (ПЦУ) щодо інформації на світлині, яку поширюють пропагандистські ЗМІ.
У відповідь нам повідомили, що інформація не відповідає дійсності та практики перехрещування в ПЦУ не існує.
Висновки
Цього разу аудиторією російської пропаганди та дезінформації стали віряни. Фейкороби скористалися інфоприводом та увагою до церковних питань, викликаною активними обшуками СБУ соборів УПЦ (МП).
Утім, як би цього не хотілося російським пропагандистам, ПЦУ не закликає до дій, які порушують канони та вважаються гріхом.
Над матеріалом працювала Даша Коваленко.