«До останнього українця». Як російська пропаганда за допомогою відео поширює наративи

Nazar Hlamazda - 12 Липня 2024 | 09:30

Задля просування власних наративів російська пропаганда створює масштабні кампанії, в яких залучає потужний ресурс. Так, цього разу в соцмережах поширився відеоролик, де інсценовано мобілізацію українських жінок, підлітків та літніх людей. Розбір відео у нашому матеріалі.

Що сталося? 

Російський телеканал «Царьград» на своїй офіційній сторінці у забороненій в Україні соціальній мережі «Вконтакте» поширив ролик, який нібито висвітлює тему української мобілізації.

На самому відео показано, як військовослужбовець на фоні Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) звертається до чотирьох призовників: літніх чоловіка та жінки, підлітка й молодої дівчини, а потім наказує «грузити їх».

Далі цих людей везуть зі зброєю в руках у військовій автівці під пісню «Батько наш Бандера». На фоні видніється агітаційний плакат з написом «Всі наші дороги ведуть до перемоги» та емблема Збройних сил України.

Ролик завершується фразою військового «давай наступних», після чого глядач бачить ту ж саму групу людей, але вже у військовій формі. Вона для них завелика, каски спадають з голів, літній чоловік не може ходити без підтримки, і ніхто не тримає зброю правильно. На екрані з’являється напис російської «до останнього українця».

«Пророцтво чи сатира? Дуже сумне відео віруситься в інтернеті. Було б смішно, якби не було так сумно», — коментують відео автори «Царьграду».

Також цей відеоролик поширили такі ресурси: «ПАТРИОТЫ РОССИИ» «ZOV Харьков», «ZOV Бердянск» «Лента новостей Крыма».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Наративи у відео

Для початку розберемося, для чого такі відео створюються російською пропагандою. Так, фраза «до останнього українця», що поширюється за допомогою різних інструментів, має на меті запевнити усіх: «Україна програє війну».

Такі відео ніби промовляють: «Дивіться, в Україні вичерпався ресурс для оборони». Цю тезу росіяни поширюють постійно. І ми маємо багато матеріалів, де спростовуємо саме її.

Поширення подібних тез працює і на внутрішнього, і на зовнішнього «користувача».

Який вплив подібні відео мають на росіян

Так, жителі РФ, за задумом пропаганди, мають розуміти, що перемога близько, Україна слабка і виснажена, відповідно, треба ще трошки потерпіти й «заживемо». Попри те, що росіяни бачать численних загиблих, у них має створюватися враження, що порівняно з Україною, де просто вже немає чоловіків, їхні втрати помірні.

Що пропагандисти намагаються «сказати» світу подібними відео

Росія от-от переможе. Відповідно санкції, що спрямовані проти РФ не дають того ефекту, на який були розраховані. Адже, попри безпрецедентний рівень допомоги світу Україні, в країні нібито закінчується мобілізаційний ресурс.

Який вплив поширення подібних тез має на українців

Окрім цього відео, ми постійно стикаємося з наративом «Україна програє війну». Він просувається через штучностворені новини на кшталт: «в розхід» пускають жінок, зарахування до лав ЗСУ всіх без виключення: неповнолітніхчоловіків похилого вік та студентів, великих втрат особового складу українській армії — що всіляко дискредитують мобілізаційні заходи в Україні.

Використовуючи ці тези, пропагандисти намагаються деморалізувати населення, знизити мотивацію до боротьби й спротиву.

Законодавча база

У цьому блоці хочемо вкотре підкреслити абсурдність використаних тез.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», громадяни України поділяються на кілька категорій:

  • Допризовники — це особи, які підлягають приписці до призовних дільниць. Це чоловіки в рік настання 17 років, які мають бути зареєстровані для майбутнього військового призову.
  • Призовники — чоловіки від 18 до 25 років, які призначені для проходження базової військової служби.
  • Військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період. Також вони можуть бути залучені для виконання робіт із забезпечення обороноздатності держави.
  • Резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних сил України та інших військових формувань. Вони призначені для комплектування цих формувань як у мирний час, так і в особливий період.

Особами, які підпадають під військовий обов’язок, вважаються люди віком від 25 до 60 років, які придатні для військової служби й не мають відстрочки.

Під час мобілізації, на особливий період, призиваються резервісти та військовозобов’язані, які придатні до військової служби за станом здоров’я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 

Зауважуємо, що чоловіки, які до досягнення 25-річного віку пройшли базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу, відповідно до статті 101 Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» не підлягають призову по мобілізації. Граничний вік чоловіків, які можуть бути мобілізовані, закріплений в новому Законі про мобілізацію, що набув чинності з 18 травня 2024 року.

Щодо мобілізації жінок, то згідно з пунктом 21 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів», жінки з медичною та фармацевтичною спеціальністю підлягають військовому обліку. Також на облік можуть стати жінки, які мають спеціальність, або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, за їхнім власним бажанням. Перелік таких спеціальностей затверджений Міністерством оборони.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації або в особливий період у добровільному порядку.

Як бачимо, в Україні існують чітко визначені законом правила мобілізації, згідно з якими, призов до армії літніх людей, підлітків та всіх без виключення жінок є неможливим.

Отже, маємо справу з черговим доробком російської пропаганди, який має на меті дискредитувати Україну, викликати паніку серед українського суспільства та підсилити підтримку війни серед росіян.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Назар Гламазда, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.