ТОП-5 фейків про Валерія Залужного у 2023 році

Фактчек Редакція - 24 Січня 2024 | 08:33

Наратив «Українці потребують нового уряду/ дискредитація чинної влади» часто поширювався російською пропагандою у 2023 році. Однією з популярних тез цього наративу — є дискредитація Валерія Залужного. Так, упродовж 2023 пропагандисти докладали багато зусиль, аби усіляко паплюжити його ім’я. Тож, за підсумками року ми зібрали найгучніші фейки про Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного.

Фейк. Донька Валерія Залужного придбала два котеджі на Канарських островах та у Чилі

У лютому Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний став «головним героєм» російської пропаганди в спробах показати, що українська влада корумпована. Так, мережею ширився допис про купівлю донькою Валерія Залужного двох котеджів на Канарських островах та у Чилі. Як доказ придбання нерухомості автори опублікували папери, що нібито засвідчують реєстрацію двох об’єктів нерухомості на ім’я доньки Залужного.

Цю новину у Twitter розповсюджувала Катерина Личева, в минулому посол доброї волі Радянського Союзу, а також цей допис ретвітнув французький політик Франсуа Асселіно. Однак, насправді ця новина є фейком. Пропагандисти допустили ряд помилок у документах, що нібито підтверджують власність котеджів Христини Залужної. Деталі — у нашому матеріалі.

Смерть, лікування та «воскресіння» Валерія Залужного, або як російська пропаганда сама себе спростувала

В червні ми зіткнулися не просто з фейком, а з інформаційною хвилею дезінформації, яка мала потужну підтримку не тільки серед пересічних ЗМІ та пропагандистських пабліків, а й підтримувалась владою Російської Федерації.

Так, 8 червня у проросійському Telegram-каналі «Первый Харьковский» з’явилася новина про відсутність Валерія Залужного на терміновому засіданні РНБО через підрив Каховської гідроелектростанції. Як стверджують автори каналу, на фото Головнокомандувача ЗСУ додали за допомогою графічного редактора.

На підтвердження своїх слів автори додали фото з сервісу Forensically, що нібито підсвітило фігуру Валерія Залужного як додану на постобробці.

Окрім цього, російські «військкори» масово повідомляли, що головнокомандувач ЗСУ переніс важку операцію на мозку з трепанацією черепа, а директор Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін заявив, що:

«Росія отримує інформацію про стан здоров’я головкома ЗСУ, але не розголошуватиме будь-чого».

Однак, згодом, 18 червня, на прокремлівському Telegram-каналі «РИА Новости» президент РФ Володимир Путін заявив, що: «Залужний може перебувати за кордоном», чим спростував інформацію про загибель Головнокомандувача ЗСУ.

Тож, про смерть, хворобу та чудове «воскресіння» Валерія Залужного читайте у нашому дослідженні.

Фейк. Валерій Залужний звернувся до українців з проханням більше нічого йому не дарувати

В листопаді через поширення дезінформації російською пропагандою про нібито конфлікт між політичним та військовим керівництвом України відбулась хвиля використання технології діпфейк з Валерієм Залужним. Так, один із таких фейків ми дослідили в нашому матеріалі.

Проросійські Telegram-канали, такі як-от: «Шейх Тамир», «Радио Труха», «VOBLYA», «Дядя Слава», «СОЛОВЬЁВ» та «На самом деле в Днепре», поширили відеозвернення Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного, який нібито попросив, у звʼязку з загибеллю його помічника майора Геннадія Частякова, більше нічого йому не дарувати.

«Хочу звернутися до всіх громадян України у звʼязку з останніми подіями загибелі мого адʼютанта. Я дякую Богові, що мій день народження вже пройшов, але так само хочу попросити вас: нічого мені не даруйте на Новий Рік, Різдво», — йдеться у відео з пропагандистських пабліків.

Проте, порівнявши оригінальне відео з тим, що поширили фейкороби, ми зʼясували — ця новина фейк. Детальний розбір читайте на нашому сайті.

Фейк. «Залужний — наш президент»: в українських школах відбувається агітація до майбутніх виборів

На фоні новин про нібито протистояння Зеленського та Залужного на майбутніх виборах президента України, 15 листопада Телеграм-канал «Укропский фреш» опублікував новину про те, що нібито в навчальних закладах України дітей агітують за Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, як потенційного кандидата на майбутніх виборах Президента.

На підтвердження своїх слів, автори допису, серед кількох інших фото, наводять зображення одного з навчальних закладів, де на шкільній дошці нібито присутній напис «Залужний — наш Президент».

Так, в нашому аналізі нам вдалося ідентифікувати навчальний заклад та безпосередньо звернутися до його керівництва. Чи дійсно в українських школах відбувалась агітація до майбутніх виборів — читайте на сайті.

Фейк. Залужний готує держпереворот: кібератака на Київстар та інших мобільних операторів України

У грудні в Telegram-каналі «Укропский фреш» (архів) опублікували допис про те, що масовий збій мобільних операторів Vodafone, Київстар та DDoS-атака на Монобанк пов’язані з держпереворотом, який готує Валерій Залужний. Так, в публікації зазначають, що через відключення мобільного зв’язку та банківських послуг, «партія миру» Залужного мала на меті ізолювати столицю від інших регіонів країни. Також фейкороби зазначають – наступним пунктом операції має бути відключення інтернету по всій Україні.

В свою чергу, паблік «Шейх Тамир» (архів) стверджував, що після хакерської атаки на Kyivstar абоненти оператора почали отримувати сповіщення з закликом проти Володимира Зеленського «Зелю геть!».

Насправді це виявилось брехнею. Російська пропаганда навмисно спекулювала на тлі паніки через хакерську атаку на одного з мобільних операторів України під час повномасштабного вторгнення РФ. Як нам це вдалось зʼясувати — читайте у нашому дослідженні.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.