5 листопада 2024 року заплановані чергові вибори президента Сполучених Штатів Америки. Тож, наші фактчекери Ґвара Медіа зафіксували неабияку хвилю поширення російською пропагандою дезінформаційної кампанії проти кандидатів на пост президента США.
Саме тому ми вирішили створити окрему підбірку з фейків та маніпуляцій, що поширювали пропагандисти в період січня-липня цього року.
Фейк. Напередодні Нового року у натовпі вигукували нецензурну лайку, побачивши Байдена
Telegram-канал «Выпускайте Кракена!» опублікував (архів) відео, в якому нібито вигукують лайку стосовно президента США Джозефа Байдена, що вийшов до публіки. Так, у відеоролику чути гнівні крики людей, як от: «F**k you».
«Американці бадьоро привітали самохідного з новим роком, припустившись у фразі «Happy new year» занадто багато помилок», — зазначають автори допису.
Проте це брехня. Насправді фейк було створено завдяки аудіоредагуванню відео. Так, гучність оригінальної аудіодоріжки була зменшена, а поверх накладена інша. Деталі – у нашому матеріалі.
Фейк. Bellingcat встановили зв’язок сина Джо Байдена з виробництвом церковних свічок в Україні
Пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів) поширив публікацію, в якій стверджує, що у BBC опублікували ролик про розслідування Bellingcat щодо зв’язків Хантера Байдена з виробництвом церковних виробів в Україні.
Однак насправді сюжет BBC про те, що розслідувачі Bellingcat встановили причетність Хантера Байдена до виробництва церковного приладдя в Україні є підробленим. Жодних даних про цей ролик на сторінці BBC немає. А засновник Bellingcat спростував факт існування такого розслідування. Детальний розбір – за посиланням.
Маніпуляція. Байден оголосив Великодню неділю «Днем видимості трансгендерів»
Пропагандистські Telegram-канали «Rogandar NEWs: Новости, факты, события!» (архів) «Шейх Тамир» (архів) «Отряд Ковпака» (архів) поширили новину, що президент США Джо Байден оголосив великодню неділю, що проходить 31 березня, Днем видимості трансгендерів. Як зазначають фейкороби, указ зʼявився на сайті Білого дому.
«Тобто іншого “дня” для трансів, крім Великодньої неділі, у Білого дому не знайшлося? Так просто б уже скасували офіційно Великдень, що мізерничати», – дописують автори.
Насправді, фейкороби навмисно зманіпулювали заявою президента США Джо Байдена. Так, День видимості трансгендерів відзначають вже 15 років, і цього року його святкування збіглося з датою Великодня, а саме 31 березня, коли християни західного обряду відзначають Великдень за Григоріанським календарем. Детальніше про це – на нашому сайті.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. Українські хакери «зламали» ефір CBS News у Нью-Йорку та запустили ролик з закликом не підтримувати Трампа
Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Денацификация UA», «Голос Мордора», «Гаспарян», «Дядя Слава», «Осташко! Важное» та інші почали масово поширювати новину про те, що 22 травня група українських хакерів нібито «зламала» ефір регіонального телеканалу CBS News New York, запустивши ролик з погрозами на адресу Трампа та закликом не ходити на його мітинг.
«У кліпі показується добірка взаємопов’язаних подій: смерть Іранського президента Раїсі, замах на прем’єр-міністра Фіцо та спробу організувати замах на сербського президента Вучича. Наприкінці добірки демонструється фото Трампа» – йдеться у дописах.
Проте, це не хакерський «злам» ефіру американського телеканалу CBS NEWS New York, а змонтований ролик. Для створення фейкового відео використали уривки з оригінальної трансляції телеканалу та кадри з загальнодоступних відео з додаванням слайдів та тексту. Детальніше – за посиланням.
Фейк. Прапор з написом «F**K JOE BIDEN» на демонстрації стрибків з парашутом під час G-7
Пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Медведь», «Шейх Тамир» та інші поширили відео з логотипом С-SPAN, на якому нібито зафільмовано, як на саміті під час демонстрації стрибків з парашутом в присутності лідерів саміту, один з парашутистів продемонстрував прапор, який містить напис «F**K JOE BIDEN».
Насправді пропагандисти змінили черговість деяких кадрів та підробили кадри з відео С-SPAN, на яких відбулася демонстрація прапору Італії, замінивши зображення оригінального прапора на фейкове з написом «F**K JOE BIDEN». Детальний розбір – у нашому матеріалі.
Фейк. Несправжній Джо Байден в інтерв’ю CNBC
У червні російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева», «Саня во Флориде», «Zanoza» та інші поширили відео з логотипом телеканалу CNBC стверджуючи, що замість президента США Джо Байдена в інтерв’ю взяв участь зовсім інша людина в масці, нібито про це свідчить різниця кольору шиї та обличчя інтерв’юера на відео.
«Підозріло бадьорий! Це точно Байден чи якась людина в масці щось розповідає? Зверніть увагу на шию», – йдеться у дописах.
Проте це фейк, який розповсюджувався ще з 2020 року. Так, це уривок з інтерв’ю, яке Джо Байден давав ще 5 грудня 2019 року під час своєї передвиборчої кампанії в Айові, тобто понад 4,5 роки тому, коли він ще був одним з кандидатів від демократичної партії на пост Президента США. Детальний розбір цього фейку – далі за посиланням.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. Байден на саміті НАТО скомпрометував дружину генсека альянсу Йенса Столтенберга
Мережею поширили інформацію, що 9 липня на саміті НАТО Байден під час своєї промови скомпрометував дружину генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга. Так, в пабліках опублікували фрагмент відео з промови президента Байдена на саміті НАТО, де Байден каже: «Я розумію… Що займаюсь сексом з твоєю дружиною».
Насправді це фейк. Наші фактчекери знайшли офіційну стенограму промови Байдена, де чітко видно, що американський президент не казав жодних неетичних слів. Президент США зазначив, що спілкувався з дружиною Столтенберга, коли просив його залишитись на посаді Генсека НАТО. Детальніше – за посиланням.
Фейк. Після замаху на Трампа в США формується армія з ветеранів, щоб запобігти можливим громадським заворушенням
В Телеграм-каналі російського шоумена та пропагандиста Соловйова було опубліковане (архів) відео масового заходу, на якому люди з однаковою емблемою на одязі приносили присягу. Відеоролик супроводжувався наступним текстом:
«У США формується величезна армія ветеранів перед обличчям можливих громадянських заворушень після замаху на Трампа».
Проте, на відео, що поширили російські пропагандистські ресурси — зібрання членів «Мото асоціації ветеранів бойових дій», що проводилося у Колорадо-Спрінгз (штат Колорадо) у червні 2023 року. Стрілянина ж під час виступу Дональда Трампа у Пенсильванії сталася 13 липня 2024 року. Детальніше про це – у нашому матеріалі.
Фейк. Священник ПЦУ закликав поставити свічки за упокій Трампа
19 липня прокремлівський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив інформацію, що нібито один зі священників ПЦУ закликав ставити свічки за упокій Дональда Трампа через те, що він «не зрозумів як допомогати Україні, спокусившись перед силами зла». За докази надається скриншот відповідної публікації з Instagram-сторінки священника.
Однак це фейк. Так, наші фактчекери зʼясували, що користувачів з такими нікнеймами, зазначені у профілі та сторіз, немає. Ба більше, настоятель храму глухівської ПЦУ Назарій Ковальов також спростував цю інформацію. Далі – у нашому аналізі.
Фейк. Графіті у Лондоні з Трампом, який виштовхує Зеленського
З 18 липня Telegram канали, які систематично поширюють ворожу пропаганду, зокрема «V Рука Кремля Z», «ТалипоV 𝐎𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞 🅉», «Шейх Тамир» та інші почали поширювати зображення нібито скриншоту Instagram story новинного медіа The Guardian з заголовком «Лондонські митці відреагували на майбутню перемогу Трампа». Скріншот містить зображення, як стверджується графіті у Лондоні з колишнім президентом США Дональдом Трампом, який «виштовхує під зад» Президента України Володимира Зеленського з позначкою «Грудень 2024».
Проте, перед нами черговий фейк. Так, наші фактчкери зʼясували, що пропагандисти підробили сторіз The Guardian. Про це свідчать невідповідності у стандартах розташування, співвідношення та розмірів елементів у сторіз, яких дотримується медіа. Окрім того, ми ідентифікували місце нібито розміщення графіті і звернулись до редактора – деталі у нашому розборі.