У мережі активно поширюють дописи про те, що на заводі “Азовсталь” російські військові захопили генерала США Еріка Олсона.

На знак підтвердження в мережі додають фото з чоловіками у військовій формі.

Команда фактчек-бота ПЕРЕВІРКА попереджає: це фейк.

Почнемо з того, що ці повідомлення розповсюджують виключно у російських та сербських групах. У них стверджують, що першим в колоні солдат стоїть Ерік Олсон — і наводять нижче портрет Олсона з “Вікіпедії”.

Чоловік на фото в колоні стоїть з опущеною головою, його складно розпізнати. Проте ми проаналізували це фото і виявили, що вперше воно з‘явилось саме в російських ЗМІ. Зображення датоване 14 квітня 2022 року (було використане на російському новинному сайті Ria.ru, де опублікована стаття із заголовком “Не забудем, не пробачимо! Пам’ять жертв української агресії вшанували в ЛНР”).

Ілюстрацію пропагандисти підписали так: “На захід привезли й українських полонених — бійців Нацгвардії”. Фото колони бійців було викладено за кілька тижнів до того, як у травні 2022 року оголосили, що українські військові виконали своє бойове завдання в Маріуполі. Тобто за тиждень до того, як українські бійці почали виходити з “Азовсталі”.

Чоловік на фотографії з “Вікіпедії” дійсно є Еріком Олсоном, проте він не є генералом США. Олсон — це адмірал ВМС, командувач USN Командування спеціальних операцій США, який пішов у відставку у 2011 році. Звісно ж, на фото пропагандистів зображений на він.

Нині навіть Facebook, в якому розповсюджують цю інформацію, позначає її як фейкову.

Отже, інформація про взяття Еріка Олсона в полон росією — черговий пропагандистський фейк.

Ми нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Бережіть себе, все буде Україна!