Розслідування: чи буде в Україні дефіцит солі?

Даша Лобанок - 26 Травня 2022 | 17:27

З понеділка у наш бот ПЕРЕВІРКА надходить чимало повідомлень про відсутність солі в Україні. 

23 травня, через зупинку найбільшого підприємства з солевидобутку “Артемсіль”, в Україні пішли чутки, нібито тепер сіль зникне з прилавків. 

Попереджаємо користувачів: дефіциту солі в Україні не буде, її достатньо на складах. Однак ціна на продукт справді може піднятися. Також можуть спостерігатись перебої з поставками через організацію нового логістичного ланцюга.

Найбільший український виробник “Артемсіль” дійсно зупинив роботу через бойові дії. Про це повідомив в.о. директора заводу Віктор Юрін:

“Підприємство не працює, простоює, згідно з наказом, до невизначеного часу. Обстріли постійні, частково зруйнована адміністративна будівля. Були прямі влучання в рудники, матеріальний склад. Виробничий процес неможливий. Ми ж не піддамо людей небезпеці. Тим паче більшість мешканців Соледара, співробітників ДП “Артемсіль”, вже евакуювались. Більшості працівників адміністрації, ІТР (інженерно-технічних робітників,  —  ред.) немає на місці”, — розповідав директор.

Спростування

Дезінформацію про дефіцит спростували менеджер торгової мережі маркетів АТБ та перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України, член Української ради бізнесу Михайло Непран.

Віктор Юрін повідомив в ефірі “Вільного радіо” про припинення роботи заводу. За його словами, підприємство зупинили ще у квітні, бо залізницею стало неможливо вивозити готову продукцію з Соледара. Тоді ж вивезли готовий запас продукції. 

Варто зазначити, що самі копалини цілі й коли бойові дії закінчаться і буде безпечно — завод відновить роботу. 

В ефірі “Українського радіо” перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України, член Української ради бізнесу Михайло Непран прокоментував ситуацію з сіллю.

Михайло Непран пояснює, що на складах достатньо солі для потреб українців. Крім того, “Артемсіль” — не єдиний завод, який виробляє цей продукт. Наприклад, на території Львівської області у Дрогобичі є одне з найстаріших родовищ солеваріння, яке працює й сьогодні. Є великі шахти, де добували сіль значно вищої якості, ніж у Солотвино на Закарпатській області.

Наразі у Львівській ОВА отримали завдання подивитися родовища, де видобуток солі був призупинений, пояснює заступник президента Торгово-промислової палати України. Найближчими днями екологи дадуть відповідь, чи можна активізувати видобуток солі у Дрогобичі. 

Також є великі соляні шахти у Солотвино — тут сіль набагато краще підходить для фармацевтики, її можна використовувати у медичних та косметологічних засобах. Ці заводи також можна було б відновити. 

Крім того, поруч з нами Польща, у якої ми теж можемо закупити сіль, пояснив Михайло Непран та закликав не скуповувати сіль й не створювати ажіотаж.

Також журналісти з LIGA.net поцікавились в АТБ-маркеті, як йдуть справи із закупкою солі.

Менеджер продуктової мережі розповів, що від березня почали налагоджувати імпортне постачання. Наразі є домовленості з постачальником із Туреччини — ціна 1 кг солі у роздріб буде до 20 грн. Менеджер також зазначив, що дефіциту солі не буде — перекриють імпортом. Можливо, деякий час будуть тимчасові перебої з поставками через переналаштування логістичних ланцюжків, але сіль буде, хоч і дорожча.  

Вердикт: маніпуляція. Дефіциту солі не буде. Навіть попри зупинку роботу “Артемсолі” в Україні є шахти для видобутку, а також можливості налагодити імпортне постачання. 

Якщо ви бачите сумнівну новину чи клікбейтну новину схожого характеру — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”, аби дізнатись правду. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Бережіть себе, все буде Україна!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.