Зранку 16 серпня бот «Перевірка» вибухнув від кількості запитів з проханням перевірити, чи справді Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС. Про це написали деякі ЗМІ та Telegram-канали. Ми детально проаналізували новину і розповідаємо, чому саме їй не варто довіряти.
Що сталося?
Вранці 16 серпня до бота «Перевірка» почали активно надходити запити з проханням перевірити інформацію про можливий підрив Запорізької АЕС найближчим часом.
Користувачі надсилали майже однакові повідомлення з багатьох анонімних Telegram-каналів, зокрема «Труха Украина», «ХДніпро», «Україна про Головне» тощо. Лише в цих трьох каналах публікація набрала 67 тисяч переглядів.
Проте всі канали мали однакове першоджерело, а саме матеріал видання «Телевізійної служби новин (ТСН)». Станом на 13:00 новина набрала 43 тисячі переглядів на сайті ТСН та 99 тисяч переглядів в Telegram.
Інформація про те, що Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС, активно поширювалась інфопростором.
Саме тому ми детально розбираємо, чому таким новинам не можна довіряти.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
16 серпня об 11:15 на сторінці ТСН опублікували новину з заголовком «Путін ухвалив рішення підірвати Запорізьку АЕС: ЗМІ дізналися дату».
У статті ТСН посилається на Telegram-канал «Генерал СВР», який нібито ведуть від імені колишнього генерала Служби зовнішньої розвідки Росії.
На цьому каналі дійсно сьогодні, 16 серпня, оприлюднили публікацію, що стосується Курської та Запорізької АЕС.
У тексті йдеться про те, що каналу про підготовку до підриву ЗАЕС стало відомо з власних анонімних джерел.
З офіційної інформації про канал ми не можемо дізнатися інформацію про авторів каналу, відповідно не маємо причин довіряти цим даним.
Отже, першоджерелом новини видання ТСН є анонімний російськомовний канал.
Канал не тільки розповідає про ядерну небезпеку для РФ та світу, але й звітує про нібито важкі захворювання Путіна. Також і про менш значущі події: наприклад, що президент РФ спіткнувся і впав зі сходів, мимоволі забруднившись.
Того ж дня о 13:44 на новину відреагував очільник Запорізької ОВА Юрій Малашко. Він спростував інформацію про підготовку теракту на ЗАЕС.
Навіщо українські ЗМІ поширюють російські наративи та сіють паніку в суспільстві — відкрите питання. Сподіваюсь, відповідь на нього дадуть уповноважені служби вже найближчим часом.
Тема загрози ядерній безпеці на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС набуває поширення, чим користуються деякі представники ЗМІ. Проте читачам потрібно піклуватися про власну інформаційну гігієну й перевіряти першоджерело такої новини.
Як зазначають представники влади, поширення панічних повідомлень щодо ймовірної техногенної катастрофи не тільки не допомагає, але здебільшого шкодить.
Закликаємо вас стежити лише за офіційними повідомленнями та залишатись в безпеці.
Висновок: бракує доказів
Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник
Читайте також:
- Фейк. Україна просить Туреччину «вплинути» на Угорщину, щоб повернути військовополонених;
- Маніпуляція. В Україні підліткам від 16 років заборонять виїзд за кордон;
- Дайджест. З Харкова вивезли дві брудних бомби, а На Львівщині сформували батальйон з жінок та літніх чоловіків. Фейкотня 7.08 -13.08.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!