Актуальні фейки про війну в Україні. 25 квітня — 1 травня

Ґвара Медіа - 01 Травня 2022 | 11:23

Привіт! З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Gwara Media запустила бота-фактчекера — ПЕРЕВІРКА. Ми активно ведемо боротьбу на інформаційному фронті та щоденно опрацьовуємо запити, які надходять в бот. 

Лише станом на початок квітня ми опрацювали понад 30 000 запитів!

Окрім кнопки «надіслати запит», ПЕРЕВІРКА також має кнопку «актуальні фейки», що інформує користувачів про найбільш токсичні провокації дня. 

Ми робимо і щотижневі підбірки інформаційних викидів, які продовжують циркулювати в інфопросторі — з посиланнями на джерела та спростуванням.

Отож, актуальні фейки за період 25 квітня — 1 травня.

Австрія почала оплачувати російський газ рублями

Таку новину повідомили в інформаційному агентстві ТАСС.

Канцлер Австрії спростував фейк і повідомив, що його країна спільно з ЄС підтримує узгоджені санкції. Звичайно, за російський газ платитимуть виключно в євро. 

У Римі українські біженці побили російську акторку та онуку поета Йосифа Бродського 

росія вкотре намагалася дискредитувати українських біженців, звинувативши їх у жорстокості чи нацизмі. рокремлівські ЗМІ традиційно розповсюджують інформацію, що у різних країнах українці то мародерять, то б’ють мирних людей.

Онука поета Агнія Міщенко-Бродська сама ж і спростувала “новину” з пропагандистських медіа. «Це не були українські біженці», — каже вона на відео. Акторка розповіла, що не давала російським ЗМІ та телеграм-каналам права інтерпретувати замість неї події, що сталися — до того ж свідомо вирізаючи з її вже видалених сторіс деякі факти.

Володимир Зеленський зізнався, що вживає наркотики

Фейсбуком стали поширювати відео, де Президент України ніби розповідає, що вживає наркотики і це «дає йому енергію до вечора». 

Цей фрагмент вирізаний з інтерв’ю Зеленського «Українській правді». Слова у відео перекладено на російську невірно. В оригіналі Володимир Зеленський пожартував: хоча він не нюхає кокаїн, та нюхає каву, адже вважає себе кавоманом. 

У мелітопольському музеї росіяни вкрали унікальну колекцію скіфського золота IV сторіччя до н.е. 

Глава Запорізької ОВА Олександр Старух спростував новину під час телемарафону єдиних новин. За його словами, у Запорізькій області цінні речі з музеїв вивезли ще у березні.

На китайському телебаченні показали нову карту росії після поразки в Україні

Велика кількість українських телеграм каналів запостили таку новину: Китай показує, до яких країн відійде територія росії після її  розпаду. Наприклад, Україні дістанеться Воронеж.

На сайті CGTN немає нічого подібного, лише нейтральні згадки про росію. А сама карта з’явилася ще у 2020 році на Reddit з підписом «Яка країна до вас найближче, якщо ви живете у таких містах в росії». 

Після чого її репостив латвійський депутат з підписом «Як ви думаєте, як скоро росія буде розділена так?», а далі мапу підхопили різні ЗМІ. 

І трохи про небезпечні маніпуляції:

Фейковий чат-бот Служби безпеки України

СБУ повідомляє, що росіяни створили фейковий бот, назва якого відрізняється від назви українського офіційного лише парою літер. 

Ось офіційний чат-бот СБУ: @stop_russian_war_bot

Через нього можна надіслати інформацію про дислокацію та переміщення ворога. 

Лист на пошті з темою «Указ Президента України No 576/22 про безпрецедентні заходи безпеки»

Держспецзв’язку попереджає, що у разі його відкриття ваш комп’ютер буде уражено шкідливою програмою Meterpreter. 

Читайте також наш матеріал Що не так з цією новиною? Розповідаємо, як не вестися на фейки, аби вміти перевіряти інформацію самостійно.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.