З початком повномасштабного вторгнення росії більш жорсткою стала й інформаційна війна. Телеграм-канали переповнені фейками про зґвалтування, створення “народних республік” та іншим сміттям. 

Вже в перші дні вторгнення команда Gwara Media створила телеграм-бота ПЕРЕВІРКА. З моменту запуску ми отримали вже близько 6000 запитів. Це показало, що люди справді потребують перевірених новин і прекрасно розуміють: наразі інформаційний простір повен фейків та маніпуляцій.

На досвіді наших фактчекерів розповідаємо, як перевірити новину на дезінформацію або маніпуляції самостійно.

Звідки ця новина і чому я її бачу?

Сьогодні в Україні люди дедалі частіше читають новини в мессенджерах. Про це свідчить збільшення кількості підписників у новинних каналів. Наприклад, до початку вторгнення телеграм-канал hromadske мав 30 тисяч підписників — наразі кількість зросла до 100 тисяч. Телеграм канал Української правди “УП. Стрічка” зріс з 20 до 160 тисяч.

graphic
Динаміка збільшення підписників hromadske


Якщо ви побачили новину, насамперед подумайте, звідки вона. Чи перевірене це медіа або джерело? 

Інститут масової інформації має список “білих” медіа, яким можна довіряти. 

internews
Список “білих” медіа

На жаль, велику популярність мають анонімні телеграм-канали, в яких дуже багато неперевіреної та сумнівної інформації. 

Подумайте, під яким кутом подається ця інформація, яку вона може мати мету.

Наприклад, нам на перевірку надіслали таку новину: “«Ваши *піп* нас обстреляли — уберите войско от наших домов» — жительница Николаева высказала свое отношение к местным властям и солдатам ВСУ

Женщина засняла видеобращение к украинским властям, где, не стесняясь в выражениях, выразила свое недовольство николаевскими властями, оставившими город без электричества, и украинскими военными, которые ведут бой на территории жилых домов.”.

Дивимося на джерело — російське медіа. Наразі їм вигідно дискредитувати ЗСУ для виправдання своїх дій. Коментаря з української сторони тут немає. Отже, довіряти цій інформації не варто

Перевіряйте джерела та аналізуйте текст

Кожна новина має посилатися на джерело. Завжди це перевіряйте. Якщо його немає — це вже “дзвіночок”. Навіть “наше перевірене джерело” може помилятися.

Покажемо на прикладі

“Президент присвоїв звання Героя України 13 військовим. Серед нагороджених — екскомандир 92 бригади — генерал-майор Віктор Ніколюк. Звання Ніколюку присвоїли «за уміле керування обороною на північно-східному напрямку, завдяки чому вдалося не допустити захоплення Чернігова»

Бачимо особу — Президент. Він в цьому випадку є джерелом. Отже, шукаємо підтвердження на офіційному сайті Офісу Президента. Там така інформація присутня, з чого робимо висновок, що перед нами достовірна інформація.

Іноді, буває, потрібен якийсь час, аби інформація зʼявилася офіційно. Якщо цього не відбувається, очевидно, перед вами фейк.

Окрім цього, потурбуйтеся, щоб підтвердження інформації було принаймні ще у двох-трьох перевірених медіа.

Одне з головних правил журналістського тексту — це висвітлення інформації, без маніпуляцій та упереджень. Краще переглянути, чи є вони в тексті.

Якщо ви бачите “ТЕРМІНОВО!”, “Знайомі (кум, брат, сват, родичі тощо) передали…” та інші емоційно забарвлені заклики, посилання на джерела, які неможливо перевірити, це свідчить про наявність маніпуляції. Такий текст часто має на меті посіяти паніку, аби ви навіть не замислювалися про те, що це може бути неправдою.

Мультимедіа

В еру фотошопу та діпфейків іноді досить складно зрозуміти, чи реальне відео або фото перед вами. Звісно, розпізнати деякі з фейків здатні лише фахівці, але ви теж можете перевіряти контент самостійно. Наприклад, завдяки Google Images можно знайти, чи вже використовувалися ця фотографія десь в інтернеті. Хтозна, можливо, фоточці з “війни сьогодні” вже 10 років?

Показуємо, як це зробити.

Заходимо в Google:

google images

Обираємо “Images” або “Картинки”:

google images

Завантажуємо фото. Це можна зробити два способами: файлом або скопіювати URL.

google images

Для перевірки ми обрали популярне фото з людьми під мостом в Ірпені.

google images

Далі все просто: аналізуємо і дивимося, де і коли використовується фото.

google images

Скористайтеся нашим ботом

На перевірку деяких новин іноді потрібен час навіть досвідченим фахівцям. Якась інформація може виявитися феком лише згодом. Тому, якщо ви не впевнені, надсилайте її на фактчек нашому боту ПЕРЕВІРКА.