10 митців та брендів, що переосмислюють українське народне мистецтво

Христя Гарбіч - 19 Січня 2022 | 18:18
Чоловік з музичними інструментами

Telegram-bot "Perevirka" is against fake news

Сучасна українська культура — це вже давно не про вишиванки, село та пісні. Однак, наші фольклорні традиції настільки потужні, що митці і бренди продовжують надихатися народною спадщиною. Ремесла у новому аранжуванні не лише заохочують нас досліджувати власне надбання, а й формують імідж України за кордоном. 

Презентуємо вам творців, які відроджують народне мистецтво та знаходять йому місце в сучасному світі.

Оксана Левченя 

Художниця та засновниця килимової майстерні OLK Manufactory.  Унікальні килими та гобелени, які створює OLK Manufactory, є синтезом сучасного дизайну та давніх технік українського ремесла 一 килимарства. У виготовленні продукції майстерня використовує натуральні матеріали: конопляну нитку, овечу вовну або пряжу з кропиви. Усі процеси 一 від проєктування до відпарювання готового килима 一 відбуваються в одному місці. У своїх дизайнах Оксані вдається поєднати, здавалося б, непоєднуване: покемона Пікачу та українські орнаменти.

Килим Stop Me If You Can
OLK-28 Stop Me If You Can (Zupyny Mene). Зображення: OLK Manufactory

Дарія Альошкіна 

Мисткиня, яка створює паперові витинанки. Своїми роботами Дарія намагається відродити давній звичай наших предків. У давнину паперові мережива не лише прикрашали хати, вони мали захисну функцію, адже вважалося, що ажурні фіранки оберігали дім від зла. 

Дарія створює витинанки альбомного розміру та цілі витнені полотна, на кожному з яких діється інша історія. Мисткиня завжди складає папір чи інший матеріал принаймні вдвічі: симетрія відіграє важливу роль. 

Дарія співпрацювала з відомими брендами, такими як Cartier і OBERIG, а ще її витинанки експонувалися на виставках у Франції, Німеччині, Польщі, в штаб-квартирі ООН у Швейцарії.

Витинанка Дарії Альошкіної Витинанка Дарії Альошкіної. Фото: galnet.fm

Гордій Старух

Лірник та музикант, майстер лір. Гордій відроджує ремесло вироблення лір — за останні десяти років він створив понад сотню таких. У своїй творчості Старух використовує також інші музичні інструменти. Музикант адаптує народні пісні до сучасності та вбачає свою місію в тому, аби нагадати українцям про давній інструмент.

Олеся Заїка

Засновниця бренду одягу Shkoura. Бренд створює одяг з вовни, використовуючи техніку переборного ткацтва. Речі при цьому не виготовляють у великій кількості. Вироби Shkoura тчуть на верстаті XVIII століття, замочують у карпатській річці та сушать просто неба. При виробництві не задіюють електрику 一 бренд дбайливий до природи. 

Кожна річ має свій паспорт, де вказана її дата народження та навіть температура води, у якій вона була виваляна.

Спершу Олеся ткала лише пальта, які покупці назвали “шкурами”, — це й дало бренду ім’я. Зараз Shkoura створює жакети, бомбери, панами, сорочки, туніки, штани, сукні та великі хустини. Є також речі з шовку чи льону. 

Пальто від Shkoura
Пальто від Shkoura. Фото: vsisvoi.ua

Etnodim

Бренд сучасного етноодягу. Є добрим прикладом того, що на вишиванку, яка зберігає в собі українську ідентичність, можна поглянути по-новому. Одяг від Etnodim можна носити і в повсякденному житті — це свідчитиме про ваш смак та любов до своєї історії. Вирізняють бренд підписи з іменами людей, які працювали на конкретному етапі створення сорочки. Згідно з філософією бренду, «речі, створені людьми, які піклуються про інших, будуть служити довгі роки».

В Etnodim можна також придбати сукні, світшоти та светри, жіночі брюки, комбінезони і спідниці з натурального льону та бавовни, аксесуари, з якими завжди виглядатимете стильно.

Жіноча вишиванка GronoЖіноча вишиванка Grono. Зображення: сайт Etnodim

Наталія Каменська та Марія Гаврилюк

Співзасновниці бренду Gunia Project. Бренд виняткових речей пропонує одяг, аксесуари та домашній декор, а саме гуцульські сукняні шуби «гуні» (від слова і пішла назва проєкту), шовкові, вовняні й бавовняні хустки, срібні прикраси, натхненні періодом Київської Русі, та вироби з гутного скла.

Gunia так глибоко занурюються в українські традиції, що створюють навіть окремі лінійки, присвячені, наприклад, Великодню! Серед іншого, вирізняються керамічні вироби з ручним розписом, де зображені ангели та святі. 

Місією проєкту є розвиток та презентація української майстерності у світі.

Святкова колекція до Нового року 2022Святкова колекція до Нового року 2022. Фото: GUNIA project

Христина Зборошенко

Засновниця бренду OLIZ.  Бренд створює одяг ручного дизайну. «Рідкісні квіти», «Мальви», «Петриківський розпис»: навіть з назв колекцій видно, що бренд звертається до української культури. 

Перлинами OLIZ є хустки, шалі та палантини, виготовлені з натурального шовку, вовни та бавовни. По матерії розкидані народні візерунки, квіти та дивовижні звірі (колекція «Казки сім’ї Примаченко»). Така річ у гардеробі одразу підкреслює унікальність та провокує цікаві погляди.

Хустка «Чарівні Жар-птиці»Хустка «Чарівні Жар-птиці». Фото: OLIZ

Ірина Гуменчук

Дизайнерка, засновниця бренду YASYK. Ірина створює вишиті подушки з українськими орнаментами у сучасній інтерпретації. 

Ідея для власної справи з’явилась, коли дизайнерка хотіла вишити собі сорочку. Вона вивчила давні узори та спроєктувала свою вишиванку, спробувала вишити частину, — так з’явилась перша подушка. Слово «ясик» 一 це діалектна назва маленької подушки. 

Вже створюючи дизайни ясиків, Ірина уявляє, як вони виглядатимуть в інтер’єрі.

Подушки від Ірини Гуменчук Подушки від Ірини Гуменчук. Фото: YASYK

Ольга Хасаншін

Майстриня керамічного посуду, засновниця бренду Yaglyna. Ольга відновлює традиційні техніки гончарства. Її кераміка мінімалістична та стильна, не перевантажена складними узорами чи кольорами. Здебільшого це декоративно-ужиткові речі, які не виробляються масово.

Про любов Ольги до ремесла свідчить навіть назва, адже Yaglyna означає «я – глина». Матеріал, здавалося б, вічно живий.

Юрій Мірко та Богдан Кривошея

Дует засновників студії авторської кераміки. Бренд GORN Ceramics займається здебільшого артоб’єктами та елементами декору. Вироби GORN робляться вручну, вони невимушеної форми, ніби створені природою. Майстри експериментують з матеріалами, поєднуючи різні види глини, металів, скла та дерева. 

Плитка чи скульптура, чаші чи вази 一 кожен з цих виробів абсолютно самобутній та унікальний.

Кераміка від GORN

Кераміка від GORN. Фото: boonparis.com

Хочеш ще українського мистецтва? Читай матеріал про 30 незалежних українських криптоартмитців до 30 річчя незалежності.
А щоб розібратись більше в роботі крафтових майстрів та соціальному підприємництві – слухай подкаст Соціальне підприємництво в ЦЕКРАФТ. Розмова з Вікторією Кулаковою.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.