Харків — одне з найбільш пошкоджених міст внаслідок збройної агресії РФ. Сильно постраждала, зокрема, і спортивна сфера: обстрілами зруйновано та пошкоджено 11 об’єктів спортивної інфраструктури, зазначає Міністерство молоді та спорту України у відповіді на запит Ґвара Медіа.

Олімпійський учбово-спортивний центр «Акварена»

Олімпійський учбово-спортивний центр «Акварена», 29 червня 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Спортивний комплекс «Акварена» потрапив під обстріл 11 березня 2022 року. Пошкодило комплекс та зруйнувало котельню.

«Будівля спортивного комплексу “Акварена” була пошкоджено. У цьому комплексі колись навчалась олімпійська чемпіонка з плавання Яна Клочкова. Біля будівлі немає жодного військового об’єкта, видно тільки прапор України. Слідчі провели огляд місця події, зафіксовані збитки», — сказав начальник Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Харківській області Сергій Болвінов.

Пошкоджений обстрілами Олімпійський учбово-спортивний центр «Акварена» / Фото: фейбук-сторінка Сергія Болвінова
Пошкоджений обстрілами Олімпійський учбово-спортивний центр «Акварена» / Фото: фейбук-сторінка Сергія Болвінова

Спортивний клуб «Уніфехт»

Спортивний клуб «Уніфехт», 29 червня 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

5 березня внаслідок авіаційного удару російської авіації спорткомплекс «Уніфехт» Каразінського університету, розташований на провулку Отакара Яроша, зазнав сильних руйнувань.

«Знаєш, в нас потрапив снаряд. Але ми вистояли. Та відбудуємося, впевнені, найближчім часом. Як і вся Україна, що тільки й но чекає на відновлення. Наразі зруйновано частину спорткомплексу Каразінський, покрівлю над фехтувальною залою. Це означає лише те, що згодом зробимо тут новий дах, ще кращий», — зазначили на інстаграм-сторінці комплексу.

«Уніфехт» частково відновив свою роботу, написали на сайті комплексу. Зокрема працюють тренажерний зал, зал фітнесу, аеробіки, танців, кардіо зона, аквааеробіка, басейн, лазня та сауна, масаж, душ Шарко, фехтування.

Спортивний комплекс «Локомотив»

Спортивний комплекс «Локомотив», 29 червня 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

2 вересня 2022 року близько опівночі війська РФ ударили ракетами С-300 по спорткомплексу «Локомотив» ім. Г. Кірпи. Знищено басейн та боксерський клуб, який відремонтували у лютому минулого року.

До повномасштабного вторгнення в «Локомотиві» проводили різні спортивні події, серед них волейбольні, мініфутбольні, баскетбольні та гандбольні змагання, а також виставки, концерти та інші масові заходи. Спортивний заклад розрахований на підготовку і проведення ігор харківської волейбольної команди «Локомотив», зал розрахований на 5000 місць, готель, ресторани й душові.

У липні 2006 року спортивному комплексу «Локомотив» було присвоєно ім’я Георгія Кірпи, колишнього міністра транспорту та зв’язку України й генерального директора «Укрзалізниці», який був убитий.

Знищений росіянами спорткомплекс “Локомотив”, вересень 2022 року / Фото: Ґвара Медіа
Знищений росіянами спорткомплекс “Локомотив”, вересень 2022 року / Фото: Ґвара Медіа

Спорткомплекс «Політехнік»

Спортивний комплекс НТУ «ХПІ», 29 червня 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Спорткомплекс Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» зруйнували в ніч на 24 червня 2022 року. Внаслідок удару російської ракети горіла площа близько 200 кв. метрів.

20 липня на сайті НТУ «ХПІ» з’явився допис про збір коштів на відбудову спорткомплексу. Усі донати перераховувалися на рахунок ГО «Асоціація випускників НТУ «ХПІ». Крім цього, університет уклав угоду сумою 1,35 млн грн на відбудову спорткомплексу.

1 червня у комплексі відкрили відновлений 50-метровий басейн, він вже функціонує, зазначив начальник Управління у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації Костянтин Ананченко.

Спорткомплекс побудованою у 1985-1991 роках, загальна площа комплексу становить 8602 кв. м. Він містить легкоатлетичний манеж, два басейни, ігровий зал, спеціалізовані зали для боротьби, гімнастики, настільного тенісу, аеробіки, тренажерний зал. Також в комплексі є стадіон з гральними майданчиками для тенісу, мініфутболу і баскетболу.

Зруйнований російським ударом спорткомплекс ХПІ “Політехнік” / Фото: Харківська обласна прокуратура

Унаслідок обстрілів російськими військами було пошкоджено не тільки вищезазначені об’єкти, але й Харківський республіканський ліцей-інтернат спортивного профілю, дитячо-юнацьку спортивну школу «ХТЗ», дитячо-юнацьку спортивну школу водних видів спорту Яни Клочкової, спортивну базу «Харків-Арени» та інші.

Комунальний заклад «МСДЮСШОР водних видів спорту Яни Клочкової», 29 червня 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа
Палац спорту «Локомотив», 29 червня 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

За даними Мінмолодьспорту, в Харківській області зруйновано та пошкоджено 47 об’єктів спортивної інфраструктури. Орієнтовні збитки становлять 812,2 мільйона гривень.

Втім, Харківська ОВА надає меншу кількість пошкоджених об’єктів та суму збитків. Начальник Управління у справах молоді та спорту Харківської обласної військової адміністрації Костянтин Ананченко під час брифінгу 30 червня сказав про 30 таких об’єктів та орієнтовних збитків на суму майже 80 млн грн.

UPD (04.07.2023, 08:00) Ґвара Медіа отримала відповідь від Костянтина Ананченко щодо цього питання: «У зв’язку з тим, що деякі об’єкти, на території яких знаходяться футбольні поля, спортивні зали та ін., знаходяться у підпорядкуванні Міністерства науки та освіти України ми не можемо показувати їх тому, що вони не в нашому підпорядкуванні. Міністерство молоді та спорту України скоріш за все вказує всі об’єкти, попри підпорядкування». Управлінням зроблено запит на всі громади Харківської області для отримання уточнюючої інформації про ушкоджені спортивні об’єкти та збитки.

Відновлення

Мінмолодьспорту не виділятиме кошти на відновлення, оскільки всі спортивні локації перебувають у державній або комунальній власності. Проте, планується відновлення всіх постраждалих об’єктів в рамках загальної програми відновлення України після воєнних дій.

Згідно з цим планом, до початку 2026 року планується відновити та оснастити 50% спортивних об’єктів по всій Україні. Орієнтований бюджет для цього проєкт складає 35 мільярдів гривень.

Деякі об’єкти починають відновлювати власним коштом або шукають інвесторів, зазначив Костянтин Ананченко. Зокрема, у школі вищої спортивної майстерності замінили вікна, вибиті внаслідок обстрілів.

Комунальний заклад «Школа вищої спортивної майстерності», 29 червня 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Читайте також

  • У Харкові стартує аукціон з унікальною колекцією футбольних артефактів «HelpKEEPER УКРАЇНА 2023». Його ініціаторами стала футбольна родина Олександр та Неллі Горяїнових.
  • Бокс попри війну: в харківському метро пройшов турнір, присвячений Героям Харкова. Це сталося вперше з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.