Відтінки пропаганди. Як росіяни висвітлювали удар по будинку в центрі Києва 26 червня?

Софія Цвєткова - 29 Червня 2022 | 16:19

На останніх вихідних росія знову вдалася до обстрілів Києва. Мешканці столиці стали свідками прильотів у житловий будинок в центрі міста, а також у дитячий садок неподалік. В результаті обстрілу під завалами опинились 7-річна дівчинка, її мати та батько. З будинку в цілому евакуювали більше 20 цивільних.

Тим часом, з точки зору російських ЗМІ, попри очевидні докази, цих ударів просто не було. Деякі з джерел переконували, що рф у недільний ранок нанесли удар по заводу Артем”, деякі — що будинок на фото “пустує ще з кінця квітня”, тому подію інсценували.

Ми вирішили прослідкувати за ходом думок російської пропаганди і показати, як вона суперечить сама собі.

Що сталося?

Вранці 26 червня російські військові вдарили ракетою по житловому будинку у Шевченківському районі Києва. Внаслідок обстрілу загинула одна людина, шестеро людей отримали поранення. Одразу після повідомлення Віталія Кличка про вибух, російські пропагандисти почали поширювати інформацію про те, що в будинку насправді не було людей. Начебто мешканці виїхали з нього ще наприкінці квітня. Такі повідомлення поширили російські ЗМІ “Южный Федеральный”, “Свободная пресса”, “Лента”, “Ридус”, news.ru та інші.

Частина з цих медіа посилається на коментар голови Спілки журналістів так званої ДНР Віктора Петренка.

“Щодо Києва, швидше за все, провокація, оскільки з пошкодженого будинку раніше мешканців розселили. Тепер виявляється, там хтось перебував. Ну і практика показує, що після обстрілу жителі цілий день біля будинку розбирають завали, дивляться. Так у нас в Маріуполі, Волновасі, скрізь. А на місці вибухів у Києві мешканців і не видно. Так не буває”, — каже Петренко.

З будинку винесли 7-річну дівчинку

Віктор Петренко внесений до бази “Миротворець”, що займається дослідженням ознак злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. 

Отже, пропагандисти стверджують, що в будинку не було мешканців.

Але це неправда: того ж дня Держслужба з надзвичайних ситуацій та десятки українські медіа, наприклад, “Обозреватель”, опублікували фото та відео, де рятувальники несуть до карети швидкої жінку та семирічну дівчинку. Згодом силовики повідомили, що тато цієї дівчинки загинув під завалами. 

Віталій Кличко розповів, що з будинку евакуювали понад 20 мешканців. Звісно, що люди б не ходили і не шукали свої речі одразу після вибуху у власному дома.

Згодом українські військові заявили, що в будинок влучила російська ракета. Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив, що окупанти обстріляли Київ з літаків Ту-95 і Ту-160 ракетами Х101, які можуть літати на відстань до 5,5 тисячі км. Бомбардувальники злітали з Астрахані. Пуск ракет відбувався над Каспійським морем.

Інші російські медіа запевняють, що будинок зазнав руйнувань внаслідок роботи української ППО.

“Метою російських військових насправді був оборонний завод «Артем», де виробляють авіаційні керовані ракети класу «повітря-повітря»”, — пишуть російські медіа і додають, що завод розташований за “цим будинком і саме він, як об’єкт військової інфраструктури, був метою”. А в житловий будинок ніби потрапила ракета української ППО.

Після цієї заяви росіяни перевершують себе ж: тепер вони кажуть, що міноборони рф взагалі не наносили удар по Києву.

“За даними міноборони росії, ударів по Києву не було. «Калібри» вдарили по території навчальних центрів сухопутних військ, десантно-штурмових військ ЗСУ у Чернігівській та Житомирській областях. Саме їхній проліт видають за ракети, що летять до Києва”, — пише “Южный Федеральный”.

А от прокремлівське “РИА Новости” стверджує інше.

У “РИА Новости” взагалі дали новину про те, що росія успішно вдарила по заводу “Артем”, на якому начебто виготовлялися боєприпаси для українських РСЗВ.

“Всі 4 російські ракети досягли мети, об’єкт уражено, цивільна інфраструктура Києва в результаті застосування високоточної зброї не постраждала”, — пишуть “РИА”.

Ось як виглядає цивільна інфраструктура, яка не постраждала:

До речі, жінка, яку знайшли під завалами будинку, виявилась росіянкою. На місці знайшли її паспорт, згодом його показав радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Також пропагандисти намагалися запевнити всіх в тому, що цей будинок у Шевченківському районі вже був зруйнований у квітні — тоді російські ракети поцілили у сусідній. Цю інформацію також спростували.

Фото від 28 квітня, ДСНС

Заступник міського голови Києва Микола Поворозник повідомив, що це не той самий будинок, хоч він розташований поруч, в одному житловому кварталі.

Висновок — як діє пропаганда?

росія вчергове намагається перекласти провину за злочини ведення війни на українських військових. Пропагандисти плутаються в тому, хто куди і що запустив, та що саме внаслідок удару було зруйновано. Це не складно помітити, якщо слідувати за інформацією хоча би з кількох російських джерел.

Заангажовані російські ЗМІ хочуть показати, що якби не українська ППО, з будинком би нічого не сталося, натомість, російські ракети потрапляють точно в ціль і є “безпечними” для цивільних. Але це — всього лише психологічна операція з метою дискредитації українських військових.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.