Чарівники відеомеппінгу, саме так характеризують азербайджанські медіа команду під керівництвом Джавіда Гулієва, які працюють в компанії з яcкравою назвою Hipnotica.

Відправляючись в подорож в Баку, Азербайджан ми зрозуміли, що це чудова можливість ближче познайомитися з креативними індустріями міста та найяскравішими її представниками.В нас було дві цілі. Перша, це прийняти участь у молодіжному форумі Global Shapers. Та цією ціллю ми не обмежились.

Друга – актуальне питання, діалог про Євразію, мали краще відкритись завдяки дослідженню та знайомству з артистичним середовищем, повідомленнями, яке несе відеомеппінг та ідеями культурних спільнот, які розвивають країну.

Як розвивати творчі індустрії в Азербайджані, що для цього потрібно і які перспективи можливі за рахунок зростання сектора – цим питанням був присвячений Форум “Азербайджанські творчі індустрії”, організований в рамках Програми ЄС та Східного партнерства “Культура і Креативність” минулого року.

Кожна країна має свої сильні сторони, і в дискусії на форумі підкреслили, що традиційно сильними сторонами країни є ювелірна справа та ремесла. Тому говорили про музей кам’яного літопису в Баку, згадали Асмер Абдуллаєву та діяльність Центру традиційного мистецтва Ічерішехер. Керівниця Національного музею мистецтв Азербайджану Аміна Меликова презентувала на форумі заснований нею бренд «Азербайджанський Келеган» – традиційний елемент жіночого одягу, що йде корінням в далеке минуле і має важливу символіку.

Молодий і креативний архітектор з Азербайджану Джавід Гулієв розповідав результати роботи заснованої ним творчої команди відеомеппінга під назвою Hypnotica. У портфоліо команди – інсталяції на проблемні теми на будівлях численних столиць світу.

Стало зрозуміло – Hypnotica – це найцікавіше для нас і з’явилось бажання зустрітись Джавідом!

В цей час в Баку проходив фестиваль “Unsound Dislocation: Baku”, частина унікального проекту, що проходить за підтримки інституту Гете в східній Європі, центральній Азії і на Кавказі в 2016 і 2018 роках. Основною ідеєю “Unsound Dislocation” є проведення заходів та підтримка культурної активності в різних локаціях по всьому світу для посилення культурного контенту і зв’язками між так званими “центрами” і “периферією”. І компанія Hypnotica є яскравим прикладом регіонального креативного бізнесу.

Що таке Hypnotica?

Це аудіовізуальна компанія, яка працює в Баку та Нью-Йорку, займаючись меппінгом на будівлях та аудіовізуальними проектами в світових столицях.

Відеоінсталяції (відеомеппінг) – це одна з форм відеоарту, яка розширює межі зорового образу, запропонованого на екрані. Тому що тут картинка «звільняється» від екрану. Відеозображення більше не має певного місця і поміщається в спеціально створений простір. Місце дії тепер розташовується ззовні; Зображення тепер навколо нас, між внутрішнім Суб’єктом і зовнішнім Об’єктом.

Відеомеппінг – один з найновіших напрямків відеоарту, мистецтво накладення тривимірних проекцій на фізичні об’єкти – будинок, автомобіль, скульптуру – з урахуванням їх геометрії і положення в просторі. Обігруються властивості поверхні, на яку проводиться відеопроекція, а не використовувану технології 3D, яка вже стала звичною в іграх, телевізійних програмах і фільмах.
У цьому контексті спеціальні комп’ютерні технології дозволяють створювати 3D-модель об’єкта, на який планується здійснити проекцію, а сценарій шоу створює оптичну ілюзію зміни самого об’єкта.
В останні кілька років популярність таких проектів, як світлові шоу на будівлі, а також використання 3D-відеомеппінга активно зростає. І якщо ви зараз спробуєте швидко згадати ті масштабні світлові проекти, що бачили в Баку, знайте: це – результат роботи команди Джавіда Гулієва.

Про VJ-інг та відеомеппінг

В розмові та коментарях іншим медіа Джавід підкреслював, що починав з VJ-інгу, як самостійний учень, місяцями розвиваючи свій skill.

Світові бренди потребують унікальних шоу, здатних надовго запам’ятатися прихильникам, тому вони звертаються до Hypnotica.

Сучасна культура рухається в напрямку синтезу декількох напрямків. Медіамистецтво показує специфіку сучасного сприйняття: від сприйняття інформації до її суті, від картинки до мислення та роботи з уявою, від ідей до роботи з технологіями. Інсталляція UNITY від Hypnotica була показана на Венеціанському Бієналє в 2017.

Друга інсталляція, Трафік, продовжувала тему перебігу потоку інформації крізь символи й кодування. Інсталяція відзначає зустрічі з мільйоними людей, які залишають про себе згадку, зміни, участь та наслідки.

Трафік продовжує тему UNITY, яка підкреслювала важливість слухання, та показувала різницю в візуальному сприйняття кодів в різних алфавітах. Різноманітні алфавіти особистості створювали сингулярні аватари людей. А інтерактивна проекція зробила відвідувачів частиною історії, частиною інформаційного потоку.
Звичайно, команда пишається своєю інсталляцією на Центрі Гейдара Алієва, від архітекторки Захи Хадід. Команда 6 місяців збирала інформацію для натхнення по 35 вибраним темам інсталяції, обійшовши майже всі музеї, бібліотеки та архіви Баку. Щоб отримати гарний ефект, необхідно було абсолютно точно розрахувати проекцію відносно будівлі.

Для цього їм довелось вручну виміряти всі 1500 фасадних плит будівлі, з яких жодна не повторює іншу, щоб потім створити 3D модель будівлі, з якою можна працювати.

В різних інтерв’ю Джавід каже, що навіть ті, хто ще вчора казали, що у них нічого не вийде, вже кажуть інше: начебто успіх Hypnotica обумовлений лише відсутністю конкурентів. Вони не підозрюють, що найголовніші конкуренти – це сама Hypnotica.

Артисти конкурують з ідеалом, створеним їх уявою.

Бо їх ціль створити роботу, яка буде влаштовувати на 100%. А це неможливо, і тому уява – найкращий стимул.

Дуже хотіли би побачити команду Hypnotica з вибуховим проектом в Україні.

Тим часом очікуйте інтерв’ю про аудіовізуальних артистів Харкова.

Теги:

#hypnotica #баку #Джавид Гулієв #маппінг