Валерій Залужний звернувся до українців з проханням більше нічого йому не дарувати, а українців в Ізраїлі вербують до ЦАХАЛ. Фейкотня 06.11 – 12.11

Фактчек Редакція - 12 Листопада 2023 | 16:23

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

06.11.2023

Маніпуляція. В ефірі нідерландського телешоу дітям дарують секс-іграшки

З серпня мережею ширитися інформація про те, що у Нідерландах нібито в ефірі телешоу дітям подарували секс-іграшки. Допис, що має відео відповідного етеру, ми зустріли на російських інтернет-ресурсах та анонімних Telegram-каналах таких як: «Мрія», «АйДаПрикол», «Чорний лист», «Всевидящее ОКО 🇺🇦 Украина».

На 32-секундному відео дівчата дістають з коробок секс-іграшки та намагаються відгадати їхнє призначення. В описі до відео вказано, що це відбувалося на одному із нідерландських телешоу.

«З раннього віку дітям впроваджують збочені західні цінності та формують в них аморальне мислення…», – йдеться в описі відео.

На 28 секунді з’являється напис нідерландською мовою:

«Невинна фантазія для цих дівчат»

Просуваючи тезу занепаду Європи, пропагандисти вже не вперше вдаються до викривлення інформації щодо сексуальної освіти європейців. Що саме не так з цією новиною – читайте у нашому матеріалі.

08.11.2023

Фейк. Валерій Залужний звернувся до українців з проханням більше нічого йому не дарувати

Тільки-но головнокомандувач Збройних сил Валерій Залужний підтвердив факт гибелі майора Геннадія Частякова, російська пропаганда створила чимало фейків та маніпуляцій щодо цього. Так, мережею поширилося нібито нове відеозвернення Залужного з проханням більше нічого йому не дарувати.

Проросійські Telegram-канали, такі як-от: «Шейх Тамир», «Радио Труха», «VOBLYA», «Дядя Слава», «СОЛОВЬЁВ» та «На самом деле в Днепре», поширили відеозвернення Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного, який нібито попросив, у звʼязку з загибеллю його помічника майора Геннадія Частякова, більше нічого йому не дарувати.

«Хочу звернутися до всіх громадян України у звʼязку з останніми подіями загибелі мого адʼютанта. Я дякую Богові, що мій день народження вже пройшов, але так само хочу попросити вас: нічого мені не даруйте на Новий Рік, Різдво», — йдеться у відео з пропагандистських пабліків.

Проте це фейк. Читайте детальне спростування на нашому сайті.

09.11.2023

Фейк. В Парижі мітингувальники закликали припинити допомагати Україні

Російська пропаганда на тлі ізраїльсько-палестинського конфлікту стала активніше просувати наратив «Україна Заходу не потрібна». Для цього використовують тезу, що війна в Україні нібито більше «не на часі». Так, мережею шириться фото, де мітингувальники в Парижі закликали припинити підтримувати Україну.

24-25 жовтня пропагандистські пабліки поширили допис, що у Парижі відбувся мітинг на якому помітили плакат:

«Припиніть допомагати Україні. Підтримайте Палестину».

Цю новину опублікували проросійські Telegram-канали: «Медведь», «Отряд Ковпака» та «Шейх Тамир».

Отже, чи дійсно в Парижі мітингувальники закликали припинити допомагати Україні — читайте у нашому дослідженні.

09.11.2023

Фейк. В українських церквах святкують Хелловін

Російські пропагандисти продовжують поширювати тезу, що нібито Захід нав’язує Україні свої традиції та цінності. Цього разу в мережі опублікували відео, на якому в луцькому Соборі святої Трійці святкують Хелловін (Геловін, Halloween) і співають пісні англійською. 

Telegram-канал «Харьковчаночка» опублікував відео, на якому нібито в Луцьку під час святкування Хелловіну в Соборі святої Трійці місцевий хор співає пісню англійською мовою. 

«Хохлопітеки в церквах святкують Хелловін» – коментують допису автори каналу. 

Однак, чи це дійсно так — читайте в нашому розборі.

12.11.2023

Фейк. Верифікація українського громадянства в Telegram-каналах

В гонитві за переглядами та підписниками деякі Telegram-канали все частіше використовують технологію клікбейту. Так, до нашого бота «Перевірка» впродовж майже чотирьох місяців надходять запити, що вимагають від користувачів підтвердити українське громадянство. Враховуючи чималу кількість однотипних повідомлень ми вирішили розібрати їх в окремому матеріалі.

Починаючи з липня, до нашого бота «Перевірка» надходять численні запити з різних Telegram-каналів, де користувачів змушують підтвердити українське громадянство та/або обрати чи є користувач «УКРАЇНЕЦЕМ/УКРАЇНКОЮ» та інше.

Оскільки ми отримували подібні повідомлення досить тривалий час, то ми мали змогу виділити їхні загальні риси. Детальний розбір читайте у нашому матеріалі.

12.11.2023

Фейк. Українців в Ізраїлі вербують до ЦАХАЛ

1 листопада 2023 пропагандистський Telegram-канал «Выпускайте Кракена!» опублікував відео, де на записі екрана з відеохостингу YouTube транслюється реклама на якій молодий чоловік у військовій формі армії Ізраїлю закликає українців доєднатися до лав ЦАХАЛу.

«Хлопці, всім привіт, нещодавно я повернувся з фронту і задумався про свої перспективи. Я натрапив на рекламу про вступ до ЦАХАЛу. Їм дуже потрібні фахівці з реальним бойовим досвідом. Саме в Україні зараз таких людей дуже багато. У нас на батьківщині я служив в артилерії сержантом. Тут я став рядовим, але отримую втричі більше, і незабаром закінчиться розгляд заявки на отримання громадянства. ЦАХАЛ — потужна сучасна армія, тут ви зможете швидко просунутися кар’єрними сходами, і ваша родина обов’язково знайде собі місце в Ізраїлі. Перейдіть за посиланням, зазначеним в описі. Побачимося!», – українською мовою говорить чоловік з відео.

Автори допису зазначають, що така реклама стала з’являтися в українських користувачів YouTube.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів отримали публікації в пабліках «Шейх Тамир», «Объективный Евген», «Петя Первый», «Александр Семченко» та «Новая Украина❗️».

Ми перевірили цю інформацію і з’ясували, що вона є фейком. Детальне спростування читайте на нашому сайті.

12.11.2023

Фейк. Ґрета Тунберг закликала використовувати на війні веганські гранати

26 жовтня до бота Перевірка надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно екоактивістка Ґрета Тунберг закликала використовувати на війні веганські боєприпаси.

В проросійських Telegram-каналах «Мадам Секретарь», «Пул N3» та «MIRBY» нам вдалось знайти відео, на якому Ґрета Тунберг закликає людство замислитися про шкоду, що війни завдають довкіллю:

«Існує багато нових концепцій винищувачів з батарейними модулями живлення, які можуть нести набагато більше ракет, звичайно ж, біорозкладних ракет. Кожен може зробити щось, щоб зупинити цю нісенітницю, наприклад, перекрити дороги до садів та ферм, щоб рослини не були розтоптані цими важкими танками. Дуже важливо, якщо ви використовуєте гранати, будь ласка, використовуйте веганські гранати. Тварини не повинні віддавати своє життя через цей хаос…».

Також нібито екоактивістка закликає прочитати її нову книгу задля кращого розуміння цієї теми.

Поширювалось це відео й в англомовному сегменті соцмережі X.

Тож, чи насправді Ґрета Тунберг закликала використовувати на війні веганські гранати — читайте у нашому дослідженні.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.