Найчастіше порушники відбуваються штрафом, проте є й декілька судових рішень, коли винуватцям призначають виправні роботи. 

Упродовж останніх п’яти років в Україні зафіксовано понад 600 справ щодо булінгу у навчальних закладах. У 2023 році було прийнято 96 судових рішень щодо цькувань у закладах освіти. Про це повідомляє Опендатабот з посиланням на судовий реєстр «Бабуся».

Найчастіше у 2023 році притягували до відповідальності за булінг підлітками у віці від 14 до 16 років (ч. 3 статті 173-4 КУпАП). За цією частиною статті притягнуто найбільшу кількість цькувальників — 51 рішення. 

До антитопу також потрапили справи про булінг, вчинений групою або ж повторно підлітками від 14 до 16 років (ч. 4 статті 173-4 КУпАП). 

Керівники навчального закладу також можуть нести відповідальність за те, що не повідомили про випадки цькування — наразі у реєстрі знайдено 1 судову справу за це (ч. 5 статті 173-4 КУпАП).

Види булінгу / Інфографіка Опендатабот

Найчастіше до порушників застосовують штрафи, проте у реєстрі є 2 судових рішення, коли до них застосовували виправні роботи. Обидва випадки трапились у 2019: перший у Житомирській області, другий — на Херсонщині. Виправні роботи були призначені строком на 20 годин. 

Довідка

У законодавстві України булінг або цькування визначають як будь-яке насильство, зокрема, й в інтернеті, яке відбувається стосовно усіх учасників навчального процесу та шкодить психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Відповідальність за булінг у навчальних закладах в Україні з’явилась з 2018 року  — доповненням Кодексу України про адміністративні правопорушення статтею 173-4. Закон передбачає два види покарання: штраф від 850 до 3400 гривень та громадські роботи від 20 до 60 годин. 

Цькувальники несуть адміністративну відповідальність, починаючи з 16 років. До цього моменту за вчинки дітей відповідають їхні батьки. 

Керівники навчальних закладів також несуть відповідальність за замовчування інцидентів з булінгом. За це їх можуть оштрафувати або також відправити на виправні роботи й відраховувати до 20% від заробітку.

Читайте також

  • Підземну школу в Коротичі планують добудувати навесні 2024 року — Синєгубов.
  • В Україні близько 200 шкіл зруйновано внаслідок російської агресії — МОН.