Громадські організації та активісти створили петицію через переслідування органами правопорядку антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів в Україні, зокрема, в контексті діяльності Збройних сил України та кампанії з мобілізації.

Підписанти вимагають публічного засудження переслідувань та дискредитації представників медіа та громадянського суспільства від Президента України Володимира Зеленського, припинення переслідувань — від представників органів державної влади та місцевого самоврядування, припинення використання своїх повноважень як способу переслідування в інтересах окремих політиків або посадових осіб — від представників органів слідства.

Також в петиції зазначено, що органи прокуратури України мають звертати особливу увагу на дії слідства щодо активістів і журналістів, зокрема тих, які борються з корупцією, а судді — на законність дій слідства вже на етапі розгляду клопотань правоохоронців про проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Станом на зараз петицію підписали 33 організації та індивідуальні підписанти, зокрема Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини та Харківський інститут соціальних досліджень.

Обшуки у Дмитра Булаха

10 квітня 2024 року працівники Служби безпеки України спільно з Державним бюро розслідування провели обшук у голови правління Харківського антикорупційного центру (ХАЦ) і військовослужбовця Національної гвардії Дмитра Булаха. Обшук відбувся під приводом того, що Булах є фігурантом у справі про нібито зловживання під час зарахування на службу військовослужбовців (за ч. 5 ст. 426-1 Кримінального кодексу України «Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці»). Ця стаття передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років. Правоохоронці не повідомляють, яким є процесуальний статус Дмитра Булаха, але зазначають, що підозру Булаху не вручали. 

Одним із можливих мотивів переслідування Дмитра Булаха може бути те, що очолюваний ним «Харківський антикорупційний центр» ще у лютому 2022 року опублікував інформацію, що у заступника голови Харківської обласної ради від проросійської фракції «Опозиційна Платформа – За Життя» Богдана Мальованого є російське громадянство, яке він отримав 27 квітня 2014 року, майже одразу після окупації Криму. Після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації ХАЦ наголошував на неприпустимості ситуації, коли громадянин держави-агресорки обіймає одну з найвищих посад органу місцевого самоврядування. У результаті 14 лютого 2023 року стало відомо, що Мальований склав мандат депутата. Разом з тим Дмитро Булах отримав «попередження» за таке викриття від наближених до його оточення людей.

Також ХАЦ проводить системну роботу з моніторингу публічних закупівель у Харківській області, зробивши публічними багато зловживань у цій сфері. Це зекономило кошти платників податків під час повномасштабної війни, але позбавило доходів багатьох осіб.

Відкриття кримінального провадження проти Дмитра Булаха вже після його мобілізації з обвинуваченням у зловживанні при прийомі на військову службу ми розглядаємо як імовірну помсту проросійських сил або місцевих корупціонерів, здійснену руками українських органів правопорядку

— з петиції про вимогу припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів.

Крім того, у петиції зауважили, що це дискредитує Україну та міжнародному рівні й підіграє російській пропаганді в поширенні наративу про авторитарну і недемократичну країну, що б’є по допомозі, критично важливій для протистояння російській агресії.

Нагадаємо, 10 квітня працівники Державного бюро розслідувань і Служби безпеки України провели обшуки у керівника Харківського антикорупційного центру Дмитра Булаха. 

Читайте також

  • У Нацгвардії підтвердили, що депутат міськради та керівник ХАЦу Дмитро Булах проходить у них службу: що відомо.