Завдяки таким лабораторіям, процес ідентифікації тіл значно прискориться, скоротяться й терміни проведення ДНК-експертиз.  

З початку вересня поліція вже ексгумувала понад 900 тіл. Найбільша кількість їх саме в Ізюмі на Харківщині. 451 тіло вилучено на місці масового поховання. Ще близько 200 тіл потребують ідентифікації.

Нова ДНК-лабораторія в Ізюмі / Денис Глушко, Ґвара Медіа

До війни Україна мала лише одну така лабораторія, тепер їх п’ять. Чотири з них працюють в Харківській області. Комплекси можна перемістити у будь-яке місце регіону.

«Отримане обладнання дозволить пришвидшити цей процес. Він відбуватиметься одночасно. Це надсучасне устаткування дозволить протягом доби зробити порівняльний тест ДНК. Наразі у людей відбирають зразки. Одразу ми можемо проводити 5 таких аналізів. Результати зберігатимуть на флеш-накопичувачі та потім порівнюватимуть зі зразками, які відбираємо в ексгумованих тіл. І зробимо автоматичне порівняння», – додає заступник начальника ГУНП в Харківській області – начальник слідчого управління Сергій Болвінов.

Криміналісти Національної поліції в Харківській області відбирають ДНК-матеріал в Ізюмі / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Ці пристрої передав американський філантроп Говард Грем Баффет після відвідин Ізюма та Харківщини у листопаді. Їх вартість складає $1,7 млн.

Мобільна ДНК-лабораторія в Ізюмі / Денис Глушко, Ґвара Медіа
Мобільна ДНК-лабораторія в Ізюмі / Денис Глушко, Ґвара Медіа
Мобільна ДНК-лабораторія в Ізюмі / Денис Глушко, Ґвара Медіа

«Зразки букального епітелію відбираються за допомогою скла. Це аплікатор, який має бавовняну голівку. І є ще один додатковий. Якщо перший береться для приладу ANDE, то інший для молекулярної експертизи. Усе робиться стерильно, зразки відбираються у рукавичках.

Зразок епітелію відбирається з ротової порожнини, а сама процедура триває всього декілька хвилин.

Завантажується ДНК-профіль особи, потім ДНК ексгумованого трупу і вже система їх порівнює. Зараз збираємо базу цих ДНК даних. Далі отримуємо інформацію, що профіль такого-то громадянина належить тілу, наприклад, №42.

Переваги нового пристрою в тому, що дослідження триває 92 хвилин і цей пристрій видає дані про ДНК-профіль особи», – пояснює начальник відділу криміналістичного забезпечення Слідчого управління ГУНП в Харківській області Богдан Бурбело.

Начальник відділу криміналістичного забезпечення Слідчого управління ГУНП в Харківській області Богдан Бурбело / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Фахівець додає, що така процедура могла тривати протягом місяця, і навіть більше. Тепер процес має пришвидшитися.

ДНК-матеріал запаковується та маркується у спеціальний пакет / Денис Глушко, Ґвара Медіа
ДНК-матеріал / Денис Глушко, Ґвара Медіа

 

Криміналісти Національної поліції в Харківській області відбирають ДНК-матеріал в Ізюмі / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Ґвара Медіа працювала в Ізюмі та підготувала серію матеріалів про злочини російської армії.

  • Зруйнована Харківщина: ідентифікація військовослужбовців РФ. Частина 2

  • «№199 ー це мій брат». Володимир досі не може поховати рідних, яких знайшли в Ізюмському лісі

  • Криміналісти від International Criminal Court відвідали масове поховання в Ізюмі.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.