2024-й рік став першим, коли віряни святкують Водохреще 6 січня. Дата змінилася через перехід Православної церкви України на новоюліанський календар. Цього року свято припало на суботу
Раніше – за григоріанським календарем Україна святкувала 19 січня, але тепер 6 січня за юліанським та новоюліанським календарями. У цей день християни згадують хрещення, яке є символом духовного очищення, переродження, та явлена Ісуса Христа людям як Спасителя.
У багатьох християнських традиціях це є одним із важливих свят, і на цей день проводяться особливі богослужіння та обряди. Наприклад, у православних християн свято називається Богоявленням або Йорданським Хрещенням, і часто цей день також відзначається освяченням води.
Вперше згадка про свято Водохреща фіксується у Літописі Руському, який датується 1148 роком. У тексті зазначається інцидент з життя Ростислава Мстиславича: “У той самий період Ростислав смоленський просив у Святослава Ольговича дочку для свого сина Романа, і виведено її з Новгорода-Сіверського в неділю по Водохрещах, в дев’ятому дні січня”.
Водохреще має символічний зв’язок із процесом очищення, переродження та внутрішнього оновлення. Це свято насичене духовною силою, з особливим акцентом на освяченні води, яка отримує спеціальні властивості та широко використовується як своєрідний оберіг та джерело благодаті.
Традиції свята
Головним обрядом цього дня є освячення води, яка володіє особливими властивостями очищення, лікування захворювань та вважається захисною. Люди наповнюють скляні посудини освяченою водою та використовують її лише за потребою протягом року.
Крім того, одним з ключових обрядів Водохреща є купання. Традиційно, у цей день люди направляються до відкритих водойм, де у визначений час вирізають ополонку у формі хреста та освячують воду. Найвідважніші можуть зануритися в ополонку, сподіваючись на міцне здоров’я протягом року та дотримуючись традиції, яка символізує очищення та переродження.
Читайте ще
На Харківщині 318 церков залишаються у Московському патріархаті. 589 релігійних установ перейшли до Православної церкви України від початку повномасштабної війни, проте жодної на Харківщині.