Штучний інтелект набирає популярності та розвиває свої можливості. Україна застосовує нейронну мережу в медицині, освіті, бізнесі, державних установах та навіть у війні з Росією. Однак 33% громадян й досі не знайомі з програмами з ШІ та не знають, як їх використовувати. Тож про те, що таке штучний інтелект, які його переваги, недоліки та як працювати з нейронними мережами, розповідаємо у матеріалі.
Що таке штучний інтелект?
Штучний інтелект — це система, здатна виконувати завдання, які потребують застосування людського інтелекту. Її навчають аналізувати дані, приймати рішення та вдосконалюватися на основі вже вивчених матеріалів.
Останні роки популярності набирають чат-боти на основі штучного інтелекту, як наприклад ChatGPT. Він навчений розпізнавати природну мову за допомогою тексту або голосу, аналізувати її та генерувати відповіді на основі тих, які були вивчені ним при розробці. Якщо користувач або розробник знаходить помилку у відповіді ШІ, він вказує йому на неї. Тоді штучний інтелект запам’ятовує нову інформацію, чим згодом користується.
Види штучного інтелекту
Штучний інтелект навчається за п’ятьма програмами:
- Машинне навчання. Цей тип ШІ використовується для розпізнавання зображень та мови, обробки природної мови та прогнозної аналітики.
- Глибоке навчання — це нейронні мережі, які виявляють певні закономірності в даних і підвищують точність інформації шляхом навчання на помилках. Такий тип навчання також часто використовують в додатках, які розпізнають зображення та мову, обробляють природну мову або використовуються в самокерованих автомобілях.
- Обробка природної мови — це тип навчання, який дозволяє машині розуміти та інтерпретувати людську мову, і на основі вивчених раніше даних генерувати відповіді. Така технологія використовується, наприклад, у ChatGPT або інших схожих додатках, які спілкуються з користувачами «їхньою мовою» та надають інформацію або допомогу.
- Комп’ютерний зір — це тип ШІ, який почав набувати популярності після появи нейромережевих додатків, що генерують зображення за запитом. Так, наприклад, нещодавно компанія Adobe вбудувала у Photoshop нейромережу, яка дозволяє в пару кліків поміняти фон або додати на фото будь-які об’єкти. Нейромережа також може давати рекомендації щодо обробки зображень та автоматично підбирати перспективу, освітлення і стиль.
Використання штучного інтелекту
Активний розвиток сфери ШІ дозволяє йому поширюватися на багато аспектів життя людини — від роботи державних установ до розваг у соцмережах — що він успішно й робить.
Сьогодні за допомогою нейромережі медики діагностують хвороби та прогнозують захворювання. Бізнес користується ШІ у фінансових аналітичних системах, системах для прогнозування трендів, виявлення шахраїв, автоматизації виробництва та контролю якості продукції.
Також штучний інтелект активно використовують в освіті. Він допомагає як учням, так і викладачам шукати та готувати матеріали для навчання, дозволяє автоматично оцінювати та індивідуалізувати навчальний процес.
Пошукові системи, якими ви користуєтеся щодня, також застосовують ШІ. Як і чат-боти, інтерактивні сервіси та додатки для пошуку та отримання інформації або контенту.
Небезпека штучного інтелекту: недобросовісне використання
Але окрім позитивних боків розвитку нейронних мереж, є ще й негативні. Так, наприклад, штучний інтелект все частіше почали використовувати для створення фейків. Про це заявив заступник міністра культури та інформаційної політики України Тарас Шевченко під час форуму «Штучний інтелект 2.0: регулювання та робота під час війни».
«Наразі у світі можна спостерігати таку собі гонку озброєнь: з одного боку штучний інтелект (ШІ) дозволяє компаніям краще модерувати контент та створювати ефективніші алгоритми розпізнавання дезінформації, з іншого — ШІ так само дозволятиме робити ще кращих ботів та кращі фейки», — заявив Шевченко.
Проте, на думку Шевченка, рано чи пізно створення великої кількості фейків за допомогою ШІ може розвинути критичне мислення у населення.
Якщо ви поки погано знаєтеся на розпізнаванні фейків, команда фактчекерів Ґвара Медіа перевірить усі неправдиві новини, які ви бачите в мережі. Наприклад, нещодавно розвінчали фейки російських пропагандистів про виїзд родини Зеленського за кордон на початку повномасштабного вторгнення, остаточне рішення Путіна підірвати Запорізьку АЕС та заборону виїзду 16-річним підліткам за межі України.
Крім того, якщо ви знайшли інформацію, у достовірності якої сумніваєтесь, можете надіслати її у чат-бот «Перевірка» — і фактчекери Ґвари обов’язково перевірять новину.
Штучний інтелект в Україні
Україна слідує світовим трендам і також застосовує штучний інтелект у різних галузях. Наприклад, українські медичні центри використовують нейронні мережі для лікування безпліддя. Одна з клінік почала застосовувати в роботі два штучних інтелекти, які працюють швидше за людський мозок та допомагають в глибокій діагностиці ембріонів і прогнозуванні перспективи настання вагітності в цілому.
Міністерство цифрової трансформації планує впроваджувати штучний інтелект в Україні у державних сервісах для пришвидшення та полегшення їхньої роботи.
«Або ти почнеш використовувати штучний інтелект, або він замінить тебе. Багато людей бояться штучного інтелекту і говорять: “А що ж буде там з тисячами держслужбовців? А що ж буде з тисячами співробітників компаній?”. Я вважаю, що навпаки відкривається потужний ринок, потрібно вивчати штучний інтелект. Зʼявиться багато нових спеціалістів, нових професій. Це тренд, який потрібно очолити, а не тікати від нього», — говорить міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Не проти застосування штучного інтелекту й освітяни. Заступник міністра освіти і науки Євген Кудрявець вважає, що ШІ можна ефективно використовувати в навчанні для опрацювання матеріалу.
«Є різниця між тим, що учень чи студент просто дав завдання ШІ виконати домашню роботу, і тим, що він разом із ШІ вивчає певну тему», — додав заступник міністра.
А от серед пересічних громадян нейронні мережі попиту не мають. За результатами опитування, проведеного Центром Разумкова, лише 5,6% респондентів використовують чат-боти з ШІ у навчанні, а 8,6% — у роботі.
ШІ у війні в Україні
Штучний інтелект, окрім вищезазначеного, ще й використовують для ефективного знищення російської армії. Деякі бойові пристрої та ШІ-системи вже успішно застосовують Збройні сили України.
25 лютого 2022 року ШІ-стартап Reface оголосив про створення алгоритму для розпізнавання російських військ за супутниковими знімками. Навчальні дані для нейромережі розробники збирали разом з громадянами України.
А Міністерство оборони України ще у березні 2022 року почало використовувати систему розпізнавання облич від Clearview AI. Компанія дала дозвіл на застосування своєї технології для встановлення особистостей російських військових, боротьби з дезінформацією, ідентифікації загиблих та перевірки людей на контрольно-пропускних пунктах.
За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, за допомогою системи розпізнавання облич вдалося встановити особи російських військових, які брали участь у нападі на цивільних у Київській області. Крім того, український YouControl спільно з ШІ-компанією Artellence за підтримки СБУ запустили додаток «ТиХто», який дозволяє швидко виявляти підозрілих осіб.
Також штучний інтелект використовують в розмінування деокупованих територій України. Так, США передали Україні робопса Spot від Boston Dynamics, який може знешкоджувати мінометні снаряди та касетні боєприпаси.
А розробник інтерактивної онлайн-карти бойових дій в Україні Deep State UA співпрацює з творцями автоматизованої системи нейронної обробки даних Griselda, що допомагає більш точно та оперативно опрацьовувати й оновлювати дані.
Читайте також:
- ChatGPT: штучний інтелект в Україні та можливості його використання
- База захисту ваших акаунтів: як користуватися двофакторною аутентифікацією?
- Що таке даркнет? Розповідаємо про загрози та можливості
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!