Так, слово «крафт» часто асоціюється з виробництвом пива або інших локалізованих продуктів. Однак у ширшому розумінні це стосується ремесленного виробництва, яке може бути комерціалізоване, іншими словами: крафтове місто – це місто, в якому окремі люди або невеликі спільноти виготовляють продукцію на продаж. 

Нагадаю, що в циклі статей для Gwara Media я описую різні типи міст: культурне, крафтове, креативне, циркулярне, місто-спільноту. Цього разу – докладно про крафтмісто.

Ремісництво зараз розвивається 

Всесвітня реміснича рада (World Crafts Council) вважає, що в сучасному світі зростає інтерес суспільства до різноманітних ремесл, на це впливає екологічна криза і втома від цифрового світу: люди прагнуть чогось автентичного, етнічного, етичного, виготовленого власноруч. Захоплення крафтом може бути початком нової роботи, самореалізації. Ремісництво – чудовий спосіб відпочинку від гаджетів. Крім цього, розвиток крафту пов’язаний з тим, що зараз такі товари доступніші, їх легко замовити через торговельні платформи Etsy, Dawanda та інші, а також через соціальні мережі та окремі персональні сайти. 

Ремісництво як рушій міської культури

Щоб ремесла могли впливати на розвиток міської культури, містові потрібно рухатися в такому напрямку:

  • підтримувати дрібних підприємців;
  • створювати простори для мейкерів, тобто ремісників, які поєднують традиційні види діяльності (металообробка, скло, деревообробка, кераміка, текстиль і мода) з новими технологіями, методами та матеріалами;
  • проводити постійні або регулярні крафтові ярмарки і фестивалі, щоб стимулювати розвиток майстрів і створені ними бренди.
Креатові Ремесла
Крафтові Ремесла / Unsplash

Крафтові міста в Європі

Мережа креативних міст ЮНЕСКО визначила крафтовими містами в Європі Лімож, Каррара, Вільянді, Габрово та Фабіано. 

Лімож, зокрема, відомий як столиця кераміки Франції. Кераміку, емаль та скло виготовляють тут у багатьох майстернях, асоціаціях, фабриках, науково-дослідних центрах, школах та музеях. Також тут відбуваються різні тематичні заходи, зокрема фестиваль Toques & Porcelaine («Кухарі та порцеляна»). Мета міської ради Ліможа – перетворити громадські простори на місця експериментів для керамічного мистецтва та створити інклюзивні простори, що сприяють соціальній взаємодії. 

Площа міста Лимо́ж
Площа міста Лимо́ж / Вікіпедія

Плани міста Лімож:

  • перетворювати громадські простори в зони експериментів для творців-ремісників (демонстрації, вистави та художні комісії державного сектору);
  • підтримувати творців-ремісників, створюючи креативний ринок та надаючи місця для оренди;
  • проводити міжнародні ярмарки ремесел;
  • просувати ремісництво серед молоді (громадські семінари, стажування, бесіди та позакласні заходи);
  • розроблювати програму резиденцій для міжнародних художників та ремісників з інших міст, щоб поєднати різні сфери творчости та сприяти обміну між містами-членами.

Перспективи українських міст

Крафтовим містом можна назвати Косів (Івано-Франківська область), де діє Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва та регулярно відбувається ярмарок майстрів, які працюють у традиційних ремеслах: вишивка, кераміка, ткацтво, кування, писанкарство, вироби з дерева, вовни та льону. 

Косівський Ринок
Косівський Ринок / carpathianculture.eu

Потенціал розвитку крафтових міст є й в інших українських регіонах, зокрема в тих,  що активно розвивають туризм: Одеська область (гастрономічний крафт), Тернопільська область, Волинська, почасти – Чернігівська, Полтавська, а також там, де міста підтримують локальні бренди.

Теги:

#місто #креативні політики