Питання демонтажу та перенесення монументальних об’єктів перебуває у правовому полі та має вирішуватися відповідно до законодавства.

Це стосується об’єктів, які мають правовий статус об’єкта культурної спадщини. У такому разі попередньо має бути розглянуте питання про зняття статусу, пояснює Міністерство культури та інформполітики України.

Щодо пам’ятників конкретним особам, які пов’язані з історією та культурою Російської імперії та СРСР

  • Якщо такі пам’ятники мають художню та історичну цінність, їх варто цілісно представляти у музейних просторах із відповідними супровідними матеріалами.
  • За умови, коли цілісне переміщення технічно неможливе, рекомендуємо закрити ці об’єкти тимчасовими конструкціями до подальшого розв’язання питання задля уникнення актів вандалізму.
  • Одним із варіантів тимчасового експонування артоб`єкта в міському публічному просторі може бути контекстуалізація та критичне осмислення за допомогою мистецьких засобів, інформаційних табличок, що має відбуватись із залученням професійної художньої спільноти на конкурсній основі.
Пам’ятник Миколі Щорсу, одному з військових ватажків більшовиків під час радянсько-української війни у Києві / ФБ Олег Слабоспицький

Щодо військових монументів та меморіалів Другої світової війни

  • Існує потреба усунути маркери радянської та російської мілітаристської пропаганди на частині пам’ятників і монументів та замінити написи на історично коректні. Зокрема, потребує заміни термін «Велика вітчизняна війна» на «Друга світова війна», дати «1941–1945» на «1939–1945».
  • Потребують усунення написи «радянська батьківщина», «радянський народ» та подібні. Їх рекомендуємо замінювати на історично коректні, що увічнюють пам’ять тих, хто загинув у Другій світовій війні. Наприклад: «пам’яті полеглих», «полеглим у Другій світовій війні» тощо.

Відомство культури закликає органи місцевої влади підтримувати в належному стані монументи та меморіали, встановлені для увічнення пам’яті учасників та жертв Другої світової війни 1939–1945 років, вписувати їх у локальний контекст та використовувати з просвітницькою метою об’єкти, що мають історичну цінність.

Зазначимо, Міністерство культури та інформаційної політики планує спільно з музеєм MetaHistory Museum of War реалізовуватимуть спільні плани, повʼязані з відновленням культурної спадщини, що постраждала від розв’язаної росією війни.