Як планувати свій час на фрилансі

Вікторія Пушкіна - 20 Cерпня 2020 | 14:29
Як фрілансеру оцінити свій час

Серед працівників креативних індустрій та інтернет-індустрії є чимало фрилансерів. Очевидно, пандемія коронавірусу і пов’язані з нею карантинні заходи змусили багатьох працювати, не виходячи з дому. Утім, фриланс – це не тільки робота не в офісі, але й цілковита самоорганізація: від пошуку замовників до визначення навантаження. Ми поспілкувалися з кількома фрилансерами і з’ясували, як їм  вдається заробляти без постійного працедавця, соцпакета і оплачуваної відпустки.

Наталя, SMM-спеціалістка, на фрилансі – 3 роки

 

Зараз я розподілила свій графік так, щоб чергувати навантаження через день. Тобто перший день я працюю години три, другий – п’ять-шість годин, а третій знову три. Коли починала роботу, працювала 12 годин на добу і без вихідних, але швидко зрозуміла, що довго так не витримаю.

Моїм клієнтам важливий результат, а не кількість годин, які я витратила на роботу. Наприклад, якщо мета замовлення – нові клієнти, і я їх привела, то завдання виконане. Однак якщо я розумію, що десь не встигаю або, навпаки, можу працювати більше, то змінюю цінник, а не кількість робочих годин.

Коли я складала прайс, то промоніторила ринок Росії та України. Дивилася, що пропонують за яку ціну, і звіряла з тим, що вмію і можу робити я. Якщо говорити про ведення акаунта, дивлюся, скільки часу в день буду приділяти проєкту, і відповідно до цього прораховую ціну.

У фрилансі кожен вирішує сам, скільки він хоче і може працювати. Проте на початку, навпаки, у багатьох дуже часто трапляється вигорання через невміння розрахувати час роботи.

Оксана, ретушерка, на фрилансі – 3 місяці

Поки замовлення є – їх потрібно брати. Тому що конкуренція велика: на біржі з 9000 ретушерів я на 400-му місці. Плинність велика, потрібно постійно брати замовлення і підвищувати рейтинг. Що вище ти в топі, то кращі в тебе клієнти. Проте якщо не працювати в тому ж темпі, ти повернешся знову вниз.

За кількістю робочих годин я працюю менше, ніж зазвичай офісні працівники, а за обсягом рази в 4-5 більше. На фрилансі вдається працювати ефективніше. На саму роботу (ретуш фотографій) витрачаю годин 6-8, якщо є замовлення. Решту часу шукаю замовлення або залишаю заявки, коли приходять повідомлення на пошту про нові.

Щодо оплати, то відштовхуюсь від середніх цін на біржі. Середню ціну загалом вважаю нормальною, хоча вище ніколи не завадить.

Денис, системний адміністратор, на фрилансі – 9 років

Якщо ти постійно працюєш, випадає особисте життя, а це погано впливає на здоров’я. Намагаюся працювати 4-6 годин, але не завжди вдається. Якщо завал, можу сидіти за комп’ютером і до 12 годин, але після таких замовлень беру додаткові вихідні.

Кількість робочих годин обчислюю з погодинної ставки. Підраховую, скільки мені потрібно на місяць і скільки мені для цього потрібно попрацювати.

Ставку розраховував, виходячи з місячної суми заробітку, яка мені потрібна для моїх потреб. Закладаю в неї і навчання.

Про інших фрилансерів я нічого не знаю, а ось середні розцінки на сайтах з пошуком роботи – замалі. Хоча великі компанії часто взагалі не вказують зарплату.

Замість висновків

На початку потрібно бути готовим працювати більше, щоб добре себе зарекомендувати, знайти клієнтів і підвищити рівень. Не варто  брати більше, ніж реально виконати.

Що вищий рівень умінь – то менше можна працювати: вже не потрібно витрачати час на пошук клієнтів, а деякі обов’язки можна делегувати. Водночас високий фаховий рівень безпосередньо пов’язаний з великою відповідальністю, а це – стрес і напруга.

Важливо визначити для себе свою межу. Хтось може працювати 12 годин на день, а для когось це занадто. А ще визначити для себе, що вважати роботою, і відповідно до цього планувати день: чи належить до роботи самоосвіта, заповнення податкової звітности, листування з клієнтами тощо. Раніше ми також писали, як бути максимально продуктивними.

Найпоширеніший орієнтир для визначення ціни за свою роботу або бажаної зарплати – середні ціни на ринку. Проте їх можуть демпінгувати – знижувати, щоб знайти більше клієнтів, ніж конкуренти. Наприклад, середня ціна для новачків за ретуш однієї фотографії – 8-12 гривень, але деякі початківці ставлять 5-6 гривень. Якщо є потреба і можливість вчитися, можна спочатку працювати безкоштовно або за дуже маленьку суму.

Проте ще важливіший орієнтир для визначення ціни – це власні пріоритети і потреби. Не варто забувати про відпочинок і якісне дозвілля.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.