За словами постійного представника України в ООН Сергія Кислиці, російські військові застосовують сексуальне насильство як зброю проти цивільних та військовополонених в Україні.

Про це він повідомив під час засідання Ради Безпеки ООН 23 квітня.

За його словами, свідчення звільнених з російського полону показують, що понад 50% ув’язнених зазнали тортур, зґвалтувань чи іншого сексуального насильства. Офіс Генерального прокурора задокументував 290 випадків сексуального насильства, пов’язаного з війною, де постраждали 102 чоловіки та 188 жінок, у тому числі 15 неповнолітніх.

Кислиця зазначив, що факти сексуального насильства були описані у звітах Незалежної слідчої комісії щодо України та Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ).

Реальна кількість постраждалих може бути більшою, сказав представник. За його словами, Україна спільно з Глобальним фондом потерпілих запустили проєкт термінового відшкодування для постраждалих від сексуального насильства, оскільки «ті, хто вижив, не можуть чекати, поки закінчиться війна».

Нагадаємо, 500 постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), отримають від Global Survivors Fund виплати у розмірі 3 000 євро.

Перша леді України Олена Зеленська повідомила, що станом на 4 березня Офіс генерального прокурора розслідує 274 кримінальні провадження щодо сексуального насильства в умовах війни.

У Харківській області розслідується понад 21 тисяча воєнних злочинів, з яких майже 15 тисяч пов’язані з нападами на цивільні обʼєкти, повідомив генеральний прокурор Андрій Костін. Понад тисяча людей обліковуються як викрадені або зниклі безвісти. Щодо розслідування фактів катувань, позбавлення волі, сексуального насильства правоохоронці працюють із Міжнародним кримінальним судом.

Global Survivors Fund був заснований у жовтні 2019 року, щоб допомагати постраждалим від СНПК отримувати репарації. Фонд забезпечує тимчасові репаративні заходи в обставинах, коли держави або інші сторони не можуть чи не бажають виконувати свої обов’язки. Зокрема, команда надає експертну та технічну підтримку в розробці програм відшкодування збитків.

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, або СНПК — це воєнний злочин та частина навмисної воєнної тактики, що має на меті послабити й дестабілізувати цивільне населення, продемонструвати владу.

Які дії входять до переліку СНПК?

  • Зґвалтування;
  • Погрози зґвалтуванням;
  • Каліцтво статевих органів; 
  • Сексуальне рабство, зокрема шлюбне рабство; 
  • Примус дивитися на сексуальну наругу. Наприклад, коли в присутності дітей ґвалтують батьків або навпаки. У такому випадку потерпілою є не лише людина, яка зазнала фізичного насильства, а й свідки;
  • Примусова проституція. Наприклад, коли у складних умовах людина не може задовольнити базові потреби в їжі, воді тощо або змушена займатися проституцією під загрозою смерті;
  • Примусова вагітність;
  • Примусова стерилізація;
  • Примусове оголення. Під час фільтраційних заходів окупанти змушують людей оголюватися не лише для обшуків або пошуку татуювань, а й для приниження честі та гідності;
  • Навмисне зараження венеричними захворюваннями тощо.

Що робити постраждалим від сексуального насильства на окупованих територіях?

Головне — вижити й дістатися безпечного місця. Добре, якщо поруч буде людина, якій можна довіряти;

За можливості звернутися до лікарні по допомогу та для фіксації тілесних ушкоджень;

Для заспокоєння загорніться у ковдру й випийте чаю або теплий  напій;

Також добре стабілізуватися допомагає сон.

Якщо ви перебуваєте на окупованій території, зверніться до Офісу генерального прокурора:

  • Електронна пошта: [email protected];
  • Телефонний номер для дзвінків та повідомлень у Viber, Telegram, WhatsApp, Signal: 096-755-02-40;
  • Єдиний ресурс для фіксації воєнних злочинів warcrimes.gov.ua.

Куди звернутися по юридичну та психологічну допомогу?

  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 116 123 (з мобільних безкоштовно), 0800500335 (з мобільних і стаціонарних — безкоштовно);
  • Зателефонувати за номером 068-145-55-90 або 0 800 30 55 90 (безкоштовний номер), написати в Telegram, Viber, Signal тощо або заповніть заявку на сайті ЮрФем;
  • Звернутися до спеціалістів та спеціалісток платформи психотерапевтичної допомоги «Аврора»;
  • На гарячу лінію можна звернутись через онлайн канали: скайп — lastrada-ukraine, телеграм — NHL116123, електронна пошта — [email protected].

Читайте також