Українські підприємства продовжують відчувати вплив російського ракетного терору, однак адаптовуються до роботи в таких умовах.

Про це свідчать результати опитування, яке представили в Інституті економічних досліджень та політичних консультацій. 

У грудні 2022 року перебої з електроенергією вже другий місяць очолюють список перешкод для ведення бізнесу. У порівнянні з листопадом, частка опитаних, які повідомляли про проблеми зі світлом зросла з 78% до 80%.

Через масові перебої з електропостачанням більшість – 86% підприємств – тимчасово призупиняли роботу, а лише 14% – не мали відключень. Загалом через відключення електроенергії, підприємства втратили п’яту частину робочого часу — 21%. 

«Єдиною причиною, чому ця перешкода вийшла на перше місце, є російський ракетний терор. Тому що у вересні частка тих, хто скаржився на перебої з доступом до електрики, становила лише 4%. У жовтні, коли почалася перша атака на українську інфраструктуру, ми бачимо суттєве зростання цієї перешкоди», — зазначала виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків. 

Попри російську атаку, бізнес не збільшив рівень страху щодо власної безпеки. У грудні частка підприємств, які повідомили про проблему, пов’язану з небезпекою для роботи, залишається без суттєвих змін порівняно з листопадом, та становить 47%.

100% опитаних підприємців у Харківській, Тернопільській, Полтавській та Івано-Франківській областях заявили про небезпеку ведення бізнесу через ракетні ударі РФ. У Львівській області вважають, що небезпечно працювати 96,8% опитаних, а у Києві – 81%. У той самий час у Волинській та Закарпатській областях вважають, що бізнесу працювати безпечно.

«Бізнес приймає певні рішення і стає більш готовим. Більша визначеність не означає, що все буде дуже добре. Це означає більше розуміння напрямку руху», — підкреслила Оксана Кузяків. 

Також дослідження показало, що в грудні, порівняно з листопадом, частка підприємств, які планували зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, зросла майже вдвічі — з 17% до 32%.

Опитування проводили 13-26 грудня серед 551 підприємства з 21 регіону.

  • Близько 50% харківських ресторанів та кав’ярень відновили роботу.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.