З початку повномасштабного вторгнення Росія «прийняла» близько 4,8 мільйона жителів України.

До Росії вивезли близько 700 тисяч українських дітей. З них 1,5 тисячі дітей-сиріт або дітей  які залишилися без піклування. Про це стало відомо з доповіді російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Обмудсменка стверджує, що більшість дітей прибули на територію країни-агресора з батьками або іншими родичами.

288 дітей сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування «прибули» до Росії з окупованих територій, контрольованих угрупованням «ДНР» і були влаштовані в прийомні сім’ї. Діти з «ЛНР», за інформацією уповноваженої з прав дитини Росії, повернулися до своїх установ, проте 92 дитини згодом все ж влаштували до російських родин. 

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі 17 березня видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у відповідальності за незаконну депортацію дітей із окупованих територій України до Росії.

За офіційними даними української влади на 31 липня 2023 року, з 24 лютого 2022 року з України до Росії депортували 19 546 дітей. 

За інформацією українських правозахисників кількість викрадених дітей перевищує «сотні тисяч». Більшість вивезли з Маріуполя, Херсонської, Харківської та Київської областей.

Починаючи з 15 червня українські правозахисники фіксують, що РФ вивозить українських дітей до Білорусі. Спочатку російські військові забирали дітей із так званої ЛНР та ДНР, тепер такі випадки спостерігають в окупованій Запорізькій області та частково окупованій Херсонщини.

Наразі відомо про чотири місця перебування українських дітей — три в Мінській області (зокрема табір «Дубрава») та одне — у Гомельській. За даними Катерини Рашевської в так звані табори щодня вивозять від 100 до 400 малечі.

Також зафіксовані випадки, коли дітей передають до інших сімей у Росії, змінюючи їхні персональні дані, що потім затягує процес ідентифікувати їх та повернути в Україну. З порталу Діти війни, відомо про повернення лише 373 дітей в українські родини.

Читати також:

  • У Білорусі визнають депортацію український дітей за підтримки Лукашенка.
  • У відповідь на примусову депортацію Росією українських дітей Британія оголосила нові санкції.
  • В Україну повернули родину з Липців, яку росіяни примусово депортували до Росії.