25 квітня в садку Харківського Літмузею відбувся черговий захід проєкту «П’ятий Харків». Говорили про Україну та Європу, про політику та культуру із чеським поетом Яроміром Типлитом та українською поетесою Наталкою Маринчак.

Спікери заходу Яромір Типлит, Наталка Маринчак та модераторка Тетяна Пилипчук / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

Хоча в приміщенні музею не можна зараз збиратися, це не заважає влаштовувати вечори на вулиці. О шостій вечора на заході вже було близько ста людей. Повна посадка в шатрі, ковдри та багато розмов.

«Це вже третій захід “П’ятого Харкова”. Ми вирішили його зробити міжнародним і запросили сюди партнерів, які підтримують нас. Першим відгукнулось місто-побратим Харкова — Брно. І до нас приїхав чеський поет Яромір Типлит», — каже директорка Літмузею Тетяна Пилипчук.

У садку Харківського Літмузею відбувся черговий захід проєкту «П’ятий Харків» / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

«П’ятий Харків» вирішили зробити міжнародним, тому що всіх зараз тягне в Європу, українці хочуть стати її частиною, пояснює Тетяна. Саме тому потрібно створювати новий світ у діалозі. Так, на вечері обговорювали Україну та Європу в поетичному та політичному контексті.

Але перед початком дискусії учасники та гості заходу вшанували хвилиною мовчання загиблих у Куп’янському краєзнавчому музеї, який цього ж дня розбили росіяни.

«Хоча я був у багатьох літературних резиденціях, саме ця, що знаходиться в Україні — імпонує мені найбільше, — каже Яромір Типлит. — Говоритиму не лише за себе, а я за своїх друзів із Чехії, народ, який нас дійсно вражає — це українці».

Яромир Типліт / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

Водночас Наталка Маринчак розповіла, що для неї Чехія стала першою країною, яку вона відвідала під час повномасштабного вторгнення. Її вразило, як мешканці підтримують Україну.

Наталка Маринчак / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

«Такі заходи — це запорука нашого виживання. Це про підтримку одне одного, про те, що життя продовжується. Війна, яку веде Росія проти України йде не за території, а за спосіб життя, мислення та певні філософські концепти, — ділиться культурна діячка Іванна Скиба-Якубова. — З погляду на це, культурні проєкти в таких містах як Харків — дуже важливі. Як захід, який проходить сьогодні, оскільки він не лише про розваги та мистецтво, а про сенс. Це історії про пошук себе, про певні переформулювання суспільного договору, про те, що буде після війни».

Іванна Скиба-Якубова / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

«П’ятий Харків» — це майданчик для обговорення наших цінностей, про те, що для нас свобода та гідність. Не менш важливо, що сюди приїздять іноземці. Це дає можливість познайомитися з Україною ширше. Та показати, що в Харкові може працювати бізнес, у ньому може розвиватися культурна історія, суспільні ініціативи тощо.

«Особисто для мене важливість «П’ятого Харкова» тягнеться з початку повномасштабної війни. У якийсь момент усім стало необхідно зрозуміти, що відбувається з нами в політичному, воєнному, культурному та емоційному планах. Ми потребували відповіді на запитання, із часом їх кількість лише збільшувалася, — розповідає поет Дмитро Клімов. — Треба було шукати відповіді, оскільки ми є безпосередньо учасниками цих подій. Ось у цьому важливість та актуальність «П’ятого Харкова». Ніхто не може говорити про війну окрім нас, тому що ми єдині, хто це бачить і може рефлексувати. Коли я сюди приходжу зі своїм багажем питань, ніколи не знаю, на яке сьогодні отримаю відповідь».

Дмитро Клімов / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

Так поступово дискусія перетворилася у вечір читання віршів під музичні імпровізації. Для гостей читали та грали: Наталка Маринчак, Сергій Давидов, Яромір Типлт, Галина Матвеєва, Іванна Скиба-Якубова, Діна Чмуж, Іван Сенін, Фіалка, Дмитро Клімов, Олег Каданов.

Є ті, хто прийшли на захід уперше. Зокрема, ми познайомилися з дівчатами, які потрапили сюди після літвечора і вирішили заглибитись у культуру Харкова.

П’ятий Харків / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

Також тут можна було зустріти учасників Літслему, зокрема прийшов його співорганізатор Артем Ельф: «По-перше, сюди приїхала людина з іншої країни, яка має інші думки та позицію і цікаво послухати нашого колегу. По-друге, сам захід має велике значення для Харкова, адже через обстріли багато, хто вважає, що тут жити небезпечно, а митці приїжджають сюди. Насамкінець — ми ж спільнота, яка повинна підтримувати одне одного».

У садку Харківського Літмузею відбувся черговий захід проєкту «П’ятий Харків» / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

«П’ятий Харків» — спільний проєкт Харківського літературного музею та Сергія Жадана. За підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.