Міські комунальні монополісти, такі як «Шляхрембуд», «Харківводоканал», «Салтівське трамвайне депо», «Харківські теплові мережі» та інші віддають найбільші замовлення на постачання пального без конкуренції або з її імітацією. Можливі втрати бюджету можуть бути 20-100 і більше мільйонів гривень — повідомляється в розслідуванні Економічної Правди.
Компанія «Золотий стандарт К»
Згідно з інформацією Опендатабот, ТОВ «Золотий стандарт К» було засновано підприємцем Костянтином Ботвіновим 2 грудня 2014 року в Харкові. Основним видом діяльності компанії є роздрібна торгівля пальним, однак також у підприємства зареєстровані й інші КВЕДи, наприклад:
- оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами;
- роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;
- вантажний автомобільний транспорт.
Розслідувачі розповідають, що за даними «Прозорро», з 2015 по 2020 роки на державних тендерах «Золотий стандарт К» отримав підрядів загалом на 56,6 мільйона гривень. А у 2021 році, коли мерію очолив Ігор Терехов, на 103 мільйони гривень. З кінця 2022 року до травня 2024 року компанія підписала контракти з харківськими КП на суму близько 1 мільярда гривень.
Маніпуляції через скорочений час післяоплати
Як зазначають розслідувачі, зазвичай замовники зобов’язуються розрахуватися за пальне впродовж 5-20 днів після факту постачання і пред’явлення видаткової накладної. Однак на найбільших закупівлях в Харкові, де контракти дісталися «Золотому стандарту К», цей показник встановили на рівні від 60 до 365 днів.
У Економічній Правді кажуть, що це нормально для ринку, де за тиждень ціни можуть суттєво змінитися. Ці слова підтверджує проведений ЕП аналіз майже 20 тисяч паливних тендерів в «Прозорро» за 2023-2024 роки.
Журналісти наводять приклад КП «Муніципальна компанія поводження з відходами». Підприємство провело тендер, який передбачав оплату «впродовж 90 днів». 17 січня 2024 року КП уклало договір з «Золотий стандарт К» на 6,9 мільйона гривень. Перша видаткова накладна за результатами постачання частини пального надійшла 24 січня. До квітня в рамках цього договору було здійснено шість постачань, які оплачувались впродовж 3-5 днів.
Також за умовами оголошеного в лютому тендеру потенційний постачальник міг би чекати заявки на постачання пального й оплату за нього 180 днів. Проте КП «Харківспецбуд» вже 14 березня отримало, а 16 березня оплатило за договором 553,8 тисячі гривень, таким чином повністю закривши контракт.
Це не окремі випадки, а система, кажуть розслідувачі. ЕП проаналізувала дані сайту spending.gov.ua, щоб порівняти умови оплати на момент проведення тендеру в «Прозорро» з датами фактичного постачання й оплати за товар через Державну казначейську службу.
У майже сотні трансакцій на користь ТОВ «Золотий стандарт К» середній термін оплати становить 8 днів. А умови тендерів, в яких вони брали участь, передбачали відстрочку оплати в середньому на 46 днів. При середній за останній рік обліковій ставці НБУ у 16% річних, комунальні підприємства Харкова передчасними проплатами могли завдавати збитків на 20 мільйонів гривень.
Вбивство конкуренції й високі ціни
На тендері в кінці січня «Шляхрембуд» отримав від «Золотого стандарту К» дизпальне за ціною в 53,9 гривні за літр. Це з врахування ПДВ.
Згідно з даними моніторингу сайту Мінфіну на 2 лютого роздрібна ціна дизелю в Харківській області становила 50,74 гривні за літр. В ЕП зазначають, що при гуртовій закупівлі через «Прозорро» на майже у півсотні мільйонів гривень, вартість мала б бути нижчою.
Наприклад, того ж місяця Краснокутська селищна рада придбала дизель по 43,94 гривні за літр з врахуванням ПДВ.
«Навіть якщо відштовхуватися від середньої ціни в «Прозорро», яка в першому кварталі 2024 року становила 48 гривень за літр, це все одно на 10% менше, ніж купують підопічні Терехова», — пояснюють журналісти.
Втрати лише на цьому тендері для міського бюджету, за підрахунками журналістів Ґвара Медіа складають 5,6 мільйона гривень щодо середньої ціни в «Прозорро» в першому кварталі 2024 року.
Журналісти Ґвара Медіа звернулись до Харківської міської ради за коментарем стосовно цього розслідування.
Читайте також
- Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище розташоване на території Богодухівського району Харківської області. Це один з найбільших майданчиків вуглеводнів в Україні, який міг би давати Україні 1 мільярд кубометрів газу щороку. Але вже понад пів року воно не працює.
- Комунальне підприємство «Комбінат дитячого харчування» Харківської міської ради опублікувало тендер на закупівлю 90 000 дитячих новорічних подарунків за 13 174 200 гривень.
- ДП «Ліси України» відмовилося надавати інформацію щодо лісів, які передали Харківській ОВА для фортифікацій. У підприємстві підтвердили надходження звернень у тому числі від Харківської ОВА щодо вилучення лісів.