Наприкінці серпня Міністерство освіти України повідомило про підписання меморандуму з благодійним фондом Parimatch Foundation. Як можна здогадатися з назви, останній створений компанією Parimatch, і на його чолі стоїть власниця букмекерського бізнесу.

Втім, по-перше, співпраця МОН і Parimatch Foundation триває вже рік, по-друге, репутація обох партнерів, м’яко кажучи, не дуже. Що варто знати про меморандум — розповідаємо в деталях.

МОН останніх років

Міністерство освіти і науки України — один з органів виконавчої влади на чолі з міністром, який входить до складу Кабінету міністрів. Місія, візія та діяльність в цілому зосереджується на формуванні та реалізації державної політики у сферах, вказаних у назві. Близько двох років тому за міністерське крісло розгорнулася справжня боротьба, в якій переміг Сергій Шкарлет — багаторічний ректор «Чернігівської політехніки», ставленик ради ректорів, в роботах якого знайшли безліч запозичень (ака плагіату). Відтоді скандали навколо відомства не вщухають.

serhii shkarlet
Сергій Шкарлет. Фото: офіційний сайт МОН

Чим займаються Parimatch?

Це відома беттінгова компанія, що допомагає робити ставки на спорт. Її заснувало подружжя Едуард Швіндлєрман та Тетяна Білоруська, а наразі очолює їхня донька Катерина Білоруська. Компанія створена у 1994 році в Києві, але у 2009-му пішла з ринку України через заборону ігрового бізнесу, натомість продовжила розвиток у сусідніх країнах, а також Кіпрі, Танзанії та Кюрасао.

У 2021 році Верховна Рада прийняла закон про гральний бізнес. Згодом Parimatch отримала ліцензію, ставши першим легальним букмекером. Компанія була неодноразовим спонсором футбольної Прем’єр-ліги України, підтримувала спортивні клуби, асоціації та окремих спортсменів. Наприклад, Олександра Усика. Усієї цієї інформації ви не знайдете на сайті Parimatch, бо на ньому не читають історії, а роблять ставки. Втім там можна дізнатися про кампанію Responsible Gambling, націлену на зменшення ризиків для гравців, а також про допомогу Україні під час повномасштабного нападу Росії. 

Щонайменше раз Інститут масової інформації фіксував, що Parimatch замовляє в українських медіа приховану рекламу.

«У цих матеріалах не було жодної згадки про згубну пристрасть, до якої може призвести надмірне поширення та особливо рекламування ігрових закладів, — лудоманію (від латинського слова ludos, що означає гра), яка була занесена до Міжнародного реєстру захворювань», — підкреслюють експерти.

Що таке Parimatch Foundation?

Корпоративний благодійний фонд, яким теж керує Катерина Білоруська. Якраз сайт цієї організації цікаво почитати. «Parimatch Foundation — міжнародний благодійний фонд, створений Parimatch у 2019 році для підтримки сталих довгострокових ініціатив та проєктів на території присутності Холдингу, що є частиною реалізації стратегії корпоративної соціальної відповідальності Бізнесу», — йдеться в описі. Яка вона, та «територія присутності Холдингу», не уточнюється. 

«Наша місія — домогтися якісних змін у житті людей, а це можливо тільки при повному зануренні в тему і систематичній роботі. Працюючи з дітьми в напрямах спорту, інноваційної освіти і благополуччя, ми вкладаємося в здорове і свідоме майбутнє покоління. Для цього і був створений наш фонд», — цитує пресслужба Білоруську.

Вказується також, що раніше фонд «робив усе можливе, аби покращити здоров’я та добробут суспільства, надаючи дітям рівні можливості та доступ до занять спортом і навчання», а від 24 лютого — опікується добробутом населення «гарячих точок» України. Зауважимо, що деяка звітність щодо допомоги представлена інфографікою, не документами.

Красномовніші інші джерела. Так, 21 липня Тернопільська облдержадміністрація вихвалялася, що Parimatch Foundation придбав 200 спортивних наборів (спорядження для занять різними видами спорту) для таборів внутрішньо переміщених осіб на західній Україні. На звітних фотографіях — діти у брендованих жилетках. Жодної згадки про беттінгову основу фонду. 

ua parimatch
Фото з fb-сторінки Parimatch Foundation

Forbes Україна наводить й інші приклади використання символіки компанії у благодійних проєктах для неповнолітніх.

Опитані експерти зауважують, що це може бути порушенням прав дітей і погрожує формуванням толерантності до бренду.

За даними видання, Parimatch Foundation за два роки витратив 300 тисяч євро на програму навчання для вчителів фізкультури, 2 мільйони гривень — на спортивний інвентар для 200 шкіл. Фонд також організовував різні секції спорту й мотиваційні тренування із зірками спорту. За найкращі досягнення 65 дітей отримали річні премії по 5000 грн щомісяця. Цьогоріч Parimatch Foundation організував літні табори для дітей, тимчасові притулки, проводив курси для дитячих психологів. Загалом від початку повномасштабного вторгнення фонд спрямував на допомогу постраждалим від війни близько 14,5 мільйона гривень.

Що таке відбілювання репутації та як це працює?

Відбілювання репутації — діяльність, спрямована на умисне поширення позитивної інформації про орган влади, організацію, бізнес чи людину, та приховування негативної, наприклад, шляхом більшого потоку першої. Аж ніяк не щось нове для України. Достатньо згадати кейс з українськими медіа, які на різні голоси однаковими словами вихваляли благодійні вчинки свого власника, одіозного донецького олігарха Рината Ахметова. Або такий приклад: інший олігарх, Віктор Пінчук, у 2012 році замовляв американським лобістам відбілювання репутації у США Віктора Януковича, тоді ще не президента-втікача. У Штатах лобізм дозволений офіційно, а інформація щодо замовлень і замовників зберігається у спеціальному реєстрі, звідки її й узяли журналісти.

Меморандум про співпрацю між МОН та Parimatch Foundation

Документ підписали 16 серпня 2022 року. У повідомленні на сайті відомства зазначається, що минулого року було укладено такий само меморандум. 

«Нині МОН та міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation готуються до презентації діджитал-платформи “Active Youth”, розробленням якої займались майже рік. Цей спільний проєкт має на меті розвиток фізичної культури та спорту в закладах освіти завдяки поліпшенню організації спортивних подій, формуванню звітності, результатів та рейтингів зі спортивних змагань. Це значно спростить роботу фахівців фізичної культури, тренерів, а також допоможе зробити наочним розвиток фізичної культури в Україні», — цитує пресслужба відомства свого голову Сергія Шкарлета. 

Отже, тандем прагне до «підвищення компетентностей педагогічних працівників, зокрема працівників фізичного виховання, вдосконалення методик їхньої роботи з учнями, особливо з дітьми з особливими освітніми потребами». Підписанти переконані, що «завдяки курсам та вебінарам вчителі розвивають фахові навички, які дозволять зробити уроки ще цікавішими, а їхнє наповнення різноманітнішим», а «такий підхід дозволяє ще більше дітей залучити до фізичної та рухової активності». З тексту повідомлення випливає, що планується «значно збільшити» кількість навчальних програм та «інших активностей» для вказаних працівників.  

parimatch ukraine
Біля Офісу Президента встановили ковзанку завдяки фонду Parimatch. Фото: Рейтинг Букмекерів

«Усе б нічого, — зауважують в ініціативі “По той бік новин”, — але цей фонд належить однойменній компанії Parimatch, яка серед іншого займається азартними іграми в інтернеті. Чи треба нагадувати, яку загрозу вони несуть для молоді? Залежність і безконтрольна втрата грошей для лудоманів — людей, які мають нездорову пристрасть до азартних ігор. 

І от тепер, завдяки співпраці з міністерством, компанія, яка заробляє на жертвах цієї залежності, відбілює свою репутацію і формує позитивний імідж. Мало того, що благодійний фонд створили, так ще й поліпшують систему освіти! Очевидно, у такий спосіб вони формують лояльність потенційних гравців із самого дитинства. Після такої реклами можна чекати поповнення відвідувачів онлайн-казино». 

Експерти припускають: причиною благодійності може бути і бажання «перебити звинувачення в тому, що компанія не припиняє працювати в Росії». 

Юристи вказали Forbes Україна на те, що органу влади у нашій державі дозволено співпрацювати з юридично незалежними від бізнесу фондами, тож дії МОН можуть бути витлумачені як порушення закону про рекламу. Рекламування азартних ігор неповнолітнім забороняється, як і використання їх у рекламі.

«Оптимальний варіант для дітей — не показувати їм текстове позначення Parimatch, що належить і фонду, і беттінговій компанії», — йдеться у матеріалі. 

Українці не приховують обурення новим партнерством Міносвіти, тим не менш, це не єдине українське відомство зі скандальним шлейфом. Так, у січні 2021 року Міністерство цифрової трансформації полегшило доступ до Moneyveo, яку критикували через видачу кредитів шахраям та за інші аспекти діяльності. Вочевидь, українські відомства ще не скоро зрозуміють: реальна репутація — не менш важливий ресурс в сучасному світі, ніж власне валюта.

Читайте також наш матеріал Банкінг на окупованих територіях: як це працює та з чим борються місцеві.