Маніпуляція. В Україні через брак чоловіків подвоїли кількість жіночих купе

Алєся Ященко - 04 Листопада 2023 | 12:20

Задля просування наративу «Україна програє війну» російські пропагандисти все частіше вдаються до поширення дезінформації на тему мобілізації. Цього разу ми натрапили на дописи про збільшення кількості жіночих купе в потягах «Укрзалізниці» через брак чоловіків. Чи дійсно це так – читайте у нашому аналізі.

Що сталося?

Пропагандистський Telegram-канал «Украина.ру» поширив допис «Укрзалізниці» про подвоєння кількості рейсів із жіночими купе з наступним коментарем:

«Річ у тім, що чоловіки «закінчилися», залишилися тільки жінки… Ви вважаєте вони прямо такі гендерно дружні? Ні. Просто чоловіків в Україні все менше».

Менше ніж за годину допис зібрав 22 тисячі переглядів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

На сторінці «Укрзалізниці» у Facebook ми знайшли публікацію про масштабування пілотного проєкту жіночих купе та обґрунтування цього рішення.

«Наш пілотний проєкт із жіночими купе продемонстрував, що ця послуга зараз потрібна та актуальна. У середньому такі купе заповнюються на 93%. За 4 місяці ми реалізували вже 25 тис. квитків. Тому, як і обіцяли, збільшуємо кількість поїздів, де буде доступна ця послуга. Обирали «довгі» рейси, де подорожує багато жінок із дітьми, а також підключили до проєкту нові напрямки: Одесу, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Рахів», – зазначив голова правління АТ «Укрзалізниця» Євген Лященко. 

Тобто з 15 листопада скористатися жіночими купе можна буде у восьми поїздах. Для порівняння масштабів, лише через станцію Київ-Пасажирський проходить 127 різних потягів. 

Також, хочемо звернути увагу, що наявність чи відсутність жіночого купе в потязі не означає заборону жінкам купувати місця в інших купе. Так, у пункті 1.7 Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України зазначено, що жіночі або чоловічі купе, це ті, у які здійснюється продаж проїзних документів тільки для осіб чоловічої (жіночої) статі. А змішане купе не передбачає розподілу за статтю. 

«Укрзалізниця»

12 червня 2023 року «Укрзалізниця» розпочала пілотне тестування цієї послуги. Пресслужба компанії зазначила, що розглядає цей проєкт, як один з елементів системного посилення безпеки у поїздах.

У коментарі Суспільне Культура начальник управління комунікацією та клієнтського досвіду філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» Олександр Шевченко також підкреслив, що запровадження жіночих вагонів пов’язані саме з безпековими аспектами.

«Поточне рішення «Укрзалізниці» має на меті допомогти жінкам почуватися комфортніше та безпечніше, — зазначає Шевченко й додає, — Жіночі купе — це тимчасовий крок, в «Укрзалізниці» не бачать його в довгостроковій перспективі. Ставлення жінок до чоловіків від чоловіків до жінок — це питання освітнє і виховне. Наша задача — безпекова».

Щодо посилення безпекових заходів «Укрзалізниці», то окрім жіночих вагонів, встановлюються камери відеоспостереження та кнопки виклику провідника у вагонах.

Історичне підґрунтя

Дискусія з приводу безпеки в поїздах триває вже багато років, а можливість запровадження жіночих купе робили ще у 2010 році.

Проте, тема набула нової сили після одного з найгучніших скандалів, що стався у 2020 році. Тоді жінку, побив і ледь не зґвалтував у потязі незнайомий чоловік. До того ж це сталося на очах її семирічного сина.

Вже у 2021 році депутатка Інна Совсун опублікувала допис, де розповіла про ще один випадок нападу на жінку, відому ілюстраторку, у вагоні СВ.

Тож, актуальність послуг жіночого купе існувала ще до початку повномасштабного вторгнення. Тому інформація про потребу запровадження послуги через брак чоловіків є маніпулятивною.

Висновок: маніпуляція

Читайте також

  • Фейк. «Новорічний подарунок кожній українській дитині»: Європейський Союз запустив благодійну акцію
  • Фейк. В українських супермаркетах ціни почали дублювати в польських злотих;
  • Маніпуляція. В харківському супермаркеті «Класс» згорів «Пункт Незламності».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.