У деяких містах з муралів можна створити цілий туристичний маршрут. Зокрема більшість муралів Харкова позначені на спеціальній мапі. Як створити ще один стрітартоб’єкт, уникнувши різних проблем у процесі роботи, – розповідаємо в матеріалі.

Приватне замовлення муралу

Перша проблема, перед якою опиняються всі, хто вирішив намалювати мурал так, щоб його не зафарбували потім комунальники, – це бюрократичні перешкоди. Створення муралів замовляє і фінансує або конкретна людина, яка хоче прикрасити фасад свого офісу чи приватного будинку, або ж місцева влада. У першому випадку механізм доволі прозорий: є замовлення, є контракт, є вчасна оплата. 

Складати чи не складати договір про надання послуг – це рішення сторін. Такий контракт укладає або фізична особа, або ж ФОП. Завчасно варто обговорити питання оплати праці і термінів. Іноді вистачає й усної домовленості із замовником, на відміну від створення муралу через грант: тут договір про надання гранту,  наявність кошторису і термінів реалізації проєкту, звіту про виконану роботу обов’язкові. У випадку співпраці із замовником, усі сторони зацікавлені, щоб робота була виконана якісно і швидко. 

Мурал як проєкт «Бюджету участи»

Влада ж може профінансувати мурал або в межах якогось гранту, або через «Бюджет участи» – голосування мешканців міста за проєкти, зокрема й культурні, які, на їхню думку, повинні бути реалізовані в місті. У цьому випадку організаційні моменти можуть тривати дуже довго. Та й без паперів, підписів і нервів не обійтися. Проблема в тому, що немає довіри між владою і художником: одні бояться не отримати гроші за роботу, інші переймаються, що художник просто втече, не завершивши малюнок. 

«Бюджет участи» – це демократичний процес. Громадський бюджет – частина коштів міського бюджету Харкова. Мешканці міста самостійно обирають, на що їх витрачати. Будь-хто, хто бачить якусь проблему в місті та хоче запропонувати шляхи її вирішення, може подати ініціативу на голосування. Усі проєкти-переможці мають бути втілені в міському просторі незалежно від волі чиновників та депутатів. Щоб подати ініціативу, потрібно підготувати всі необхідні документи, серед яких і кошторис: що треба для реалізації задуманого та скільки це коштує. Важливо, що є певні обмеження загальної вартости: щонайменше – 50 тисяч гривень, максимум – півтора мільйона. 2019 року харків’яни подали 260 різних ініціатив, з яких було відібрано 117 найкращих. Цьогоріч проєкти приймали з 1 по 30 вересня.  Голосування відбуватиметься в листопаді, а результати оголосять до 10 грудня. 

Мурали і «Бюджет участи» 2019 року

Минулого року харків’яни доволі активно голосували за художні проєкти. Через «Бюджет участи» було намальовано декілька муралів. Це «Синій кит» (проспект Людвіга Свободи, 68) – мурал-триптих,  розташований на трьох стінах шістнадцятиповерхівки. Цей мурал найбільший не тільки в Харкові, але й в Україні. Він потрапив до Національного реєстру рекордів України. Над муралом працювали командою,  одна з авторок – Анастасія Худякова. Ще один – мурал «Вишиванка» (вулиця Миру 48/1) авторства Олени Купіної. 

Створено також серію муралів «Обереги Харкова»: мурал у вигляді велетенського кролика (провулок Троїцький, 2); «Лісовичок» (провулок Воробйова, 9). Над ними працювали художниця Ірина Водолажченко спільно з творчою групою  Postulga Art.  Також за програмою «Бюджету участи» на десяти будинках у центрі з’явилися таблички у вигляді поштових марок із зображенням червонокнижних рослин, які все рідше трапляються в регіоні.

"Заєць" (провулок Троїцький, 2) Ірина Водолажченко спільно з творчою групою Postulga Art
«Заєць» (провулок Троїцький, 2) Ірина Водолажченко спільно з творчою групою
Postulga Art. Фото – Марина Сметана

Щоб узяти участь у конкурсі, потрібно заповнити форму на інтернет-платформі «Портал харків’янина» або подати заявку особисто в приймальню Департаменту бюджету і фінансів міськради (площа Конституції, 7, 5-й поверх, кабінет 90). Щоб потрапити в перелік проєктів, з яких обирають переможців, за ініціативу має проголосувати не менше ніж 300 людей. Уже після відбору переможці починають оформлювати всі необхідні документи.

Мурал власним коштом

Є ще третій варіант – створити мурал власним коштом. Багато хто прагне якимось чином прикрасити свій двір, зробити його яскравішим і затишнішим. Та тут все не так просто, як здається. У вас є ескіз, ви обрали будівлю, готові самі придбати необхідні матеріали і не просите грошей за роботу… Очевидно, ви прагнете зробити краще для всіх. Однак знову вмикається режим бюрократії. 

Якщо хочете намалювати щось на стіні свого будинку (не приватного), то спочатку потрібно звернутися до місцевої влади: написати запит у райдержадмністрацію. Такий запит розглядають, згідно із законодавтством, протягом трьох тижнів. У відповідь ви можете отримати: «до розгляду питання повернемося, коли Ви надасте нам експерту оцінку щодо історичної цінності будівлі, а також згоду її мешканців та обслуговуючого комунального підприємства»

Також у відповіді на запит призначають відповідальну особу, виконавця, який пояснить, до якого саме комунального підприємства потрібно звернутися. Потім вам потрібно самим опитати мешканців будинку щодо того, чи не заперечують вони, звернутися до ЖЕКу і – найголовніше! – перевірити, чи не є цей будинок культурною спадщиною: у вільному доступі є реєстр пам’яток культурної спадщини Харківщини.

Думка мешканців будинку

Наступний етап – узгодити власний творчий задум і вподобання мешканців будинку, на якому буде мурал. Іншими словами, йдеться про накладання авторського і майнового прав. Автор може намалювати на будинку хоч каракулю, хоч, наприклад, «Мону Лізу». Яким не було б змістове наповнення і якість зображення, автор має на це відповідні права. Однак, з іншого боку, будинок належить мешканцям, а все, що на ньому намальовано, автоматично стає їхньою власністю. Чітких дій на такі випадки в законодавстві не прописано. Та й загалом немає окремого законодавчого акту, який би регулював створення не тільки муралів, а й взагалі стріт-арту

Анастасія Худякова, авторка муралу «Синій кит», розповідає, що їй не раз доводилося самій ходити по домівках і проводити опитування серед мешканців, збирати їхні підписи, питати, чи не планують найближчим часом утеплювати квартиру або ж ставити кондиціонер. Погодьтеся, не надто приємно, коли раптом на оці або ж ще на якомусь елементі малюнка з’являється біла махіна, з якої час від часу крапає вода. «Головне наше завдання – це щоб малюнок подобався харків’янам», – каже Анастасія. Звісно, неможливо зробити так, щоб задоволені були абсолютно всі, але потрібно бути готовими до раптових змін.

"Час правди" (Московський проспект, 15) Анастасія Худякова
«Час правди» (Московський проспект, 15). Муралістка – Анастасія Худякова. Фото  Марини Сметани

«Я робила один зі своїх перших муралів. У мене були намальовані ромашки внизу, на нижньому поверсі. Вийшла бабуся, сказала, що ненавидить ромашки, а любить соняшники. Я всі ромашки переробила на соняшники. Ескіз був утверджений, а я зробила по-іншому», – пригадує Анастасія.

Іноді мешканці обурюються, мовляв, дах протікає, а ви тут малюєте. Це питання радше до влади.  Однак мешканців можна втішити хоча б тим, що перед створенням муралів відбуваються підготовчі роботи, співмірні з косметичним ремонтом будівлі: працівники замазують тріщини на фасаді, ґрунтують поверхню.

Робота в команді

Ще один аспект, який потрібно враховувати, плануючи створити мурал, – це необхідність вміти працювати в команді. «Монументальний живопис – це про роботу в команді. Художник – це про індивідуалізм», – каже художниця Ірина Водолажченко. Митцю, який звик, що все повинно бути під контролем, складно делегувати обов’язки, але впоратися з велетенською стіною сам-на-сам практично неможливо. Окрім художників, над муралом працюють ще й висотники, електрики та інші. Воно допомагають з підготовчими роботами, проводять світло, надають вишку та страховку, за допомогою якої художники працюють на висоті. 

"Старий і море" (вулиця Маяковського, 11) Олексій Постульга
«Старий і море» (вулиця Маяковського, 11). Мураліст – Олексій Постульга. Фото Марини Сметани

Над муралами із серії «Обереги Харкова» працювали вчотирьох, розповідає Ірина Водолажченко. Вони співпрацюють у багатьох проєктах, тому робота вже налагоджена. Є ескіз і саме за цим малюнком створюється мурал. Малюнок по квадратах переводять на стіну і залишається тільки монтаж, якщо мурал складається із частин, завчасно підготованих у майстерні, або ж просто робота з фарбою.

Матеріал опубліковано в межах програми Local Media Innovations, що її реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у межах Transition Promotion Program. Погляди, викладені в цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

 

Теги:

#мурали