Моніторингова місія ООН зафіксувала один випадок смерті українського військовополоненого від тортур.

Комісія ООН з прав людини в Україні задокументувала злочини РФ проти українських військовополонених. Спостерігачі опитали 60 нещодавно звільнених українських військовополонених. Їхні розповіді, як зазначає Моніторингова місія, підтвердили раніше зафіксовані факти тортур та нелюдського поводження, а також умови тримання, які не відповідають нормам міжнародного права.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець окремо звернув увагу на такі пункти звіту: 

  • з початку грудня 2023 до кінця лютого 2024 року зафіксовані позасудові страти щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках, що значно більше ніж за будь-який попередній період. Щодо трьох з цих випадків спостерігачі отримали незалежні підтвердження, зокрема свідчення очевидців;
  • українських військових катують як одразу після захоплення в полон, так і в місцях постійного утримання. Йдеться про жорстокі побиття, застосування електроструму, психологічне насильство, погрози розстрілом або його імітація, сексуальне насильство; 
  • більшість військовополонених розповіли, що їм не дозволяли спілкуватися зі своїми рідними, обмежували в харчуванні, позбавляли сну, не надавали медичної допомоги;
  • спостерігачі зафіксували один випадок смерті військовополоненого від перенесених катувань.

Спостерігачі ООН також акцентували на продовженні практики застосування насильства російськими окупантами до жителів ТОТ, серед яких вбивства, свавільні затримання, постійний тиск.

Це має стати доказовою базою для розгляду міжнародними судами та трибуналами та притягнення РФ до відповідальності. Завдання всієї світової спільноти зробити цю відповідальність неминучою.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець

Нагадаємо, що у доповіді Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні наведені дані щодо катувань українських військовополонених армією РФ у семи різних місцях Росії та України.

З початку повномасштабного вторгнення з російського полону звільнили 3135 військових та цивільних, серед яких 88 мешканців Харківської області.

Читайте також