За рік повномасштабної війни частка прострочених кредитів в українській банківській системі зросла з 34% до 39%.

Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними «Опендатабот».

Якщо ніхто не погашає кредит, у банка є два варіанти вирішити цю ситуацію:

  • позиватися до боржника в суді;
  • продавати цю заборгованість зовнішнім колекторам.

У випадку продажів боргу колекторам, у середньому, банк отримує лише 10% від суми заборгованості та з’являються корупційні ризики. Якщо банк звертається до суду, є шанси отримати всю суму кредиту та повернути витрати безпосередньо на судовий процес.

Від початку повномасштабного вторгнення вся банківська система була змушена перебудувати свої процеси. Загалом торік українські банки були сторонами в 56 670 судових справах. Це на 37 % менше, аніж до початку великої війни.

Топ-10 банків, які найчастіше беруть участь у судових процесах, зменшили свою активність у 2022 році Найбільше падіння позовної роботи спостерігається в А-Банка — аж у три рази.

«Зважаючи на зростання NPL, ми очікували збільшення позовів від банків до судів — проте цього не відбувається. Отже, банки готуються до продажу кредитних портфелів колекторам — що призводить до збільшення збитків та корупційних ризиків», — зазначає Олексій Іванкін, керівник Опендатабот.

Щоби повертати свої кошти без корупції та роботи з колекторами, банкам потрібно автоматизувати стягнення — спростити генерацію позовів та контроль знаходження справ до суду, засідань та рішень, роботи судових виконавців.

Держава за останні роки значно покращила судове стягнення: з’явився інститут приватних виконавців та автоматична система блокування рахунків боржників. Це можливість не лише офіційно повернути в банк кредитні кошти, а й поліпшити власний імідж та рівень довіри від НБУ.

  • Як змінився перелік найприбутковіших банків країни під час війни — дослідження.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.