Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської облдержадміністрації протягом 22-23 лютого опублікував 97 закритих публічних закупівель на суму 2 105 696 565 гривень на будівництво фортифікаційних споруд. Про це стало відомо з моніторингу порталу Prozorro.

В обґрунтуванні підстави до кожної закупівлі вказано, що інформація щодо вказаної закупівлі носить за своєю суттю військові дані, а їх оприлюднення будь-якими засобами звʼязку, у тому числі у системі Prozorro може призвести до їх поширення необмеженому колу осіб, у тому числі з метою їх використання проти суверенітету та незалежності України.

«Будівництво фортифікаційних споруд» (ДК 021:2015: 45220000-5 Інженерні та будівельні роботи) відповідає положенням підпункту 4 пункту 13 Особливостей, де передбачено, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів.

«Існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у звʼязку з виникненням обʼєктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником», – так пояснюється відсутність відкритих торгів у обґрунтуванні.

У цьому ж документі додається, що територіальна оборона Харківської області та облаштування позицій лінії оборони частин та підрозділів є на сьогодні одним із найбільш пріоритетних напрямків, який направлений на підтримання високого рівня обороноздатності, захисту населення, а також збереження життя та здоровʼя особового складу військовослужбовців.

Хто будує фортифікації на Харківщині / Аналітика: Ґвара Медіа, Денис Глушко

Крім того, у Харківській ОВА додають, інформація щодо вказаної закупівлі носить за своєю суттю військові дані, а їх оприлюднення будь-якими засобами звʼязку, у тому числі у системі Prozorro може призвести до їх поширення необмеженому колу осіб, у тому числі з метою їх використання проти суверенітету та незалежності України.

Хто підрядники

Журналіст Ґвари порахував, хто з підрядників отримав найбільше коштів за будівництво фортифікацій на Харківщині. Чемпіоном з цих тендерів став ПАТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД-1», який має отримати понад 597 млн гривень за оборонні роботи.

До повномасштабної війни ця компанія була відомою як найбільший харківський забудовник, а вже під час вторгнення «Житлобуд-1» займається відбудовою зруйнованих та пошкоджених багатоповерхівок міста.

Наступним йде ТОВ «Жилстрой-3», це підприємство заробить близько 339 мільйонів гривень, дещо менше опиниться на рахунку за оборонні споруди ТОВ «Тех-Інком» – 225,2 млн грн.

ТОВ «Проєктний альянс», який на тендерах отримає близько 126 мільйонів гривень привертає увагу своїми власниками – за інформацією видання «Стройобзор» серед засновників був Ігор Рожков, який фігурує в російських реєстрах як громадянин РФ та одночасно засновник кількох російських компаній.

Родина Рожкових, в тому числі Микита Рожков – депутат Харківської районної ради, обраний від забороненої нині партії «ОПЗЖ», активно займалася бізнесом в Росії. Після того, як інформація про можливі зв’язки Рожкових з Росією стала відомою громадськості, склад власників «Проєктний альянс» зазнав змін. Наразі серед співвласників з’явилися Андрій Колос та Олександр Сорочинський.

Колос мав досвід роботи з народним депутатом Олександром Фельдманом та очолював Департамент економіки та міжнародних відносин Харківської ОДА. Перед повномасштабним вторгненням Колос став членом виконкому Харківської міської ради та мав зв’язки з будівельною компанією «Строй Сіті», яка потрапила під позови у зв’язку з будівництвом багатоповерхівок на незаконно захоплених земельних ділянках та мала проблеми з документами у Києві та Харкові.

67,6 мільйона гривень на фортифікації мають передати ТДВ «Житлобуд-2». Це один з найбільш відомих забудовників Харкова. В серпні 2023 року «Житлобуд-2» отримав договір на придбання 3 600 габіонів (кубоподібні конструкції з металу, які наповнюють камінням, піском чи іншим матеріалом, яким укріплюють захисні споруди) на суму понад 36 млн грн.

Тоді один габіон мав обійтися у понад 10 тисяч грн, що ймовірно виглядає як масштабна переплата. Наприклад, КП «Ладижинський комбінат комунальних підприємств» купує габіони аналогічного розміру по 2 840 грн.

ТОВ «Бізнес проект», яка за облаштування фортифікацій отримає майже 26,6 млн грн, не брала участь у тендерних закупівлях до середини 2023 року. У квітні торік директором та засновником підприємства став Віталій Кравченко. З липня у компанії почали набір людей одразу почавши отримувати підряди на будівництво захисних споруд від Харківської ОВА.

Загалом підрядниками стали 14 компаній. Замовчування деталей кошторисів на суму понад 2 мільярди щодо наданих послуг виправдовується секретністю та військовими даними, проте це може нести корупційні ризики.

Компанії, що мають у своєму бізнес-портфоліо постійні підряди від Харківської міської ради чи ОВА, переплати у попередніх закупівлях, ексзасновники з російським корінням та новостворені компанії викликають питання – чи дійсно в основі всього є звʼязок з питаннями безпеки та чим, наприклад, загрожує національній безпеці та обороні Харківської області інформація про вартість кубометра бетону.

На цю тему

«Тематика різна»: у Харківській міській раді не можуть обґрунтувати тендер на розміщення в телеефірі програм за 7 млн грн. Планують замовити «послугу з розміщення в телевізійному ефірі телевізійних новин та телевізійних програм різних жанрів» за 6 998 400 грн. 

У Харкові скасували тендер на капітальний ремонт будинку за 217,5 млн грн. Управління з будівництва, ремонту та реконструкції департаменту ЖКГ Харківської міської ради скасувало публічну закупівлю щодо капітального ремонту та реставрації житлового будинку по вулиці Наталії Ужвій, 60.