Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що ці удари можуть бути спробою Росії підірвати оборонно-промислову базу України та використати нестачу українських ракет ППО для руйнування енергомережі.

Про це йдеться у звіті ISW від 22 березня.

Там зазначили, що російські війська не змогли зруйнувати українську енергосистему 22 березня, але можуть мати на меті продовжити інтенсивні удари по енергетичній інфраструктурі в наступних серіях ударів.

«Посилені російські удари взимку 2023-2024 років були націлені на підприємства української оборонно-промислової бази (ОПБ), а російські удари по енергетичній інфраструктурі на початку весни 2024 року, ймовірно, мають на меті зруйнувати енергетичну мережу, щоб частково зупинити зусилля України щодо швидкого розширення своєї ОПБ», — йдеться у повідомленні.

У ніч з 21 на 22 березня 2024 року Росія здійснила масштабні комбіновані удари ракетами та безпілотниками по критичній енергетичній інфраструктурі в різних регіонах України. За офіційними даними, противник випустив 151 ракету й безпілотник, включно з безпілотниками Шахед іранського виробництва, ракетами Іскандер, крилатими ракетами Х-101/Х-55, Х-22, Х-47 типу Кінжал, Х-59 та зенітними ракетами С-300/С-400.

У Повітряних Силах ЗСУ зазначили, що сили протиповітряної оборони України зуміли збити 55 безпілотників Шахед, 35 ракет Х-101/Х-55 і 2 ракети Х-59. Проте 136 енергетичних об’єктів у Харківській, Запорізькій, Хмельницькій, Одеській, Дніпропетровській, Полтавській, Миколаївській, Вінницькій, Львівській та Івано-Франківській областях зазнали пошкоджень внаслідок ворожих ударів, що стало найбільшою атакою на енергосистему України з лютого 2022 року.

Тимчасово виникли перебої з електро-, водопостачанням та інші проблеми. Зокрема, російські удари вивели з ладу Дніпровську ГЕС у Запоріжжі, на відновлення якої знадобиться час.

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що найскладніша енергетична ситуація досі у Харкові. Продовжується підключення до електрики побутових споживачів.

Як раніше повідомляв начальник ХОВА Олег Синєгубов, після російських обстрілів енергетичної інфраструктури Харківської області знеструмленими залишаються близько 275 тисяч споживачів в регіоні.

За його словами, протягом доби вдалося під’єднати до електропостачання понад 440 тисяч абонентів у Харкові та області. Енергетики продовжують працювати над ліквідацією наслідків російських ракетних ударів по об’єктах критичної інфраструктури регіону.

Очільник Міненерго Герман Галущенко також зазначив, що для прискорення робіт до регіону направлено бригади енергетиків і з інших областей.

Нагадаємо, вночі 22 березня росіяни завдали ударів по критичній інфраструктурі Харкова. Внаслідок обстрілів у місті зникло електропостачання, є перебої з водопостачанням та опаленням. Через відключення світла не працює електротранспорт (метро, трамвай та тролейбус) та світлофори.

Читайте у фоторепортажі Ґвара Медіа, як живе Харків під час блекауту.