Інформаційна війна: що це таке та чому важливо розуміти її природу?

Вероніка Полякова - 25 Листопада 2022 | 18:37
Інформаційна війна в Україні і світі

Інформаційна війна сьогодні — це наше повсякдення. За допомогою онлайн-видань, ТБ та інших медіа РФ ведуть інформаційну війну проти України, видаючи пропаганду за зріз реальності.

Тому одне з найголовніших завдань кожного українця — вміти виявляти інформаційний вплив, ІПСО та протистояти ним. Для цього варто розбиратися у причинах та методах ведення таких війн. Пропонуємо вам невеличкий екскурс в історію, що дає уявлення про природу інформаційної війни.

Інформаційна війна за реальність
Фото: Укрінформ

Інформаційна війна та її вплив

Якщо ви думаєте, що інформаційні війни менш руйнівні у порівнянні з фізичним полем бою, то ви помиляєтесь. Зміни настроїв суспільства, цінностей та інтелектуальних орієнтирів народу мають наслідки, позбутися яких може бути складно протягом десятиліть. Та що там десятиліть! Часом правда може приховуватись століттями.

Особливо «зброя» для інформаційної війни небезпечна сьогодні, коли можливостей впливати на думки та дії мас набагато більше, нуж будь-коли.

Фото: Pu Eble Rino

Ми не перші: замаскована пропаганда була в усі часи. Ось приклади, як інформаційна війна велась багато років тому.

У 40-х роках XX століття США вигадали Капітана Америку

Так, роль цього культового персонажа полягала у покращенні репутації армії США. Необхідно було мотивувати молодь охочіше вступати до збройних сил — для цього створили популярного патріотичного героя.

Капітан Америка був найпопулярнішим персонажем у період Другої світової війни: його часто зображували держави, що боролись з гітлерівською коаліцією.

Капітан Америка як частина інформаційної війни
Капітан Америка 1944 року. Фото: worthpoint.com

Британська пропаганда у Першу світову війну

Чи чули ви історію про розп’ятого канадського солдата? Згідно з цим міфом, німецькі солдати під час битви на Іпрі 24 квітня 1915 року взяли у полон та розіп’яли на дереві солдата Канадського корпусу. Вперше замітка про цю подію з’явилася у The Times від 10 травня 1915 року і називалася Torture of a Canadian Officer («Катування канадського офіцера»).

Міф про катування канадського офіцера як частина інформаційної війни
Американський плакат розіп’ятого солдата. Фото з Бібліотеки Конгресу США

Не менш взірцевими в плані контрпропаганди та створення міфів були сюжети про жорстокість та звірства німецьких солдатів. Інколи реальні, а інколи й фейкові історії про стрільбу по медсестрах, насильство над черницями, вбивство дітей, постріли у спину тощо з’являлись у газетах ХХ століття.

Французька революція

Імідж Французької революції та її подальшої трансформація у наполеонівську імперію також був створений, сформований окремими людьми. На той час у суспільствах монархічних країн, з якими вели війни, поширювали інформацію нібито Наполеонові до вподоби ідея свободи, рівності, економічного та політичного прогресу. Так французькі емісари підривали внутрішню силу та єдність противника.

Інформаційна війна і Наполеон Бонапарт
Наполеон Бонапарт. Фото: https://imwerden.de/

Штаб армії Наполеона супроводжувала власна друкарня, для підтримання духу військ. Для впливу на ворога існували такі газети як:«Кур’єр італійської армії», «Франція очима армії», «Журнал Бонапарта та доброчесних людей», «Єгипетський кур’єр». Ця преса публікувала історії, які виправдовували вторгнення, та зображувала французів як союзників або визволителів, але не ворогів.

Також в Парижі виходила псевдоанглійська газета, яку особисто контролював Наполеон.

Вплив на маси Мартіна Лютера як приклад інформаційної війни

Кінг тут ні до чого. Мова йде про саксонського ченця, який започаткував рух проти католицької церкви, що змінив історію Європи.

Фото: https://pivo.by/

З папським престолом він воював переважно виданнями Біблії. Для цього Лютер перекладав її
доступною для народу німецькою мовою. Його тези та памфлети друкувалися величезними накладами й миттєво ставали популярними.

Війна за незалежність північноамериканських колоній

У своїй боротьбі колоністи використовували чутки й маніпуляцію. Один з яскравіших прикладів — так зване «Бостонське чаювання» 1773 року.

Знищення чаю в порту міста Бостон, 1773 рік. Фото: Library of Congress

Тоді купа перевдягнених в індіанців колоністів знищила вантаж чаю, що прибув
на кораблях з Англії. Вони показово знищили 342 ящики чаю, що належав британцям. «Бостонське чаювання» стало символом війни США за незалежність.

Що варто пам’ятати про інформаційні війни☝️

Інформаційна агресія та пропаганда під час війни завжди має на меті дезінформувати населення та посіяти у суспільстві вигідні для супротивника погляди. Часто вони не мають нічого спільного з реальністю. Завдяки такій зброї як медіа супротивник створює підґрунтя для лояльного ставлення до агресії, виведення з ладу важливих об’єктів управління та господарювання шляхом здійснення кібератак.

Це вплив не на матеріальні об’єкти, а на наші емоції, інтелект, психіку.

Але йому можна протистояти.

Аби дізнатись більше про інформаційну війну та вміти свідомо протистояти пропаганді — дивіться наш список корисної літератури нижче.

Інформаційна війна: що почитати на тему?

«Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот». Автор: Дмитро Кулеба. Голова МЗС України пояснює, як спиратися на реальність, критично мислити, управляти власними емоціями, відчувати спільноту та взаємодіяти з державою.

«Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню». Авторка: Оксана Мороз. Книга розвінчує міф про те, що звичайна людина не може розпізнати брехню в ЗМІ та соціальних мережах. 

«Війна у 140 знаках. Як соціальні медіа змінюють конфлікти у XXI столітті». Автор: Дейвид Патрикаракос. Навесні 2014 року британський журналіст Дейвид Патрикаракос потрапив на війну нового типу — там, де світ традиційних конфліктів остаточно поступився новому світові: в Україні. Саме тут він зрозумів, що війни змінились. Як пише автор, можливо, перемога у війні слів та наративів є навіть важливішою за те, хто зі сторін має потужнішу зброю. «Кордони між політикою та війною ще ніколи не були такими розмитими, а політика — такою нестабільною», — пише автор. 

«Нація овочів». Авторка: Оксана Мороз. Це крутий посібник від маніпуляторки-практика про те, як протистояти зараженню інформаційними вірусами. Прочитавши її, ви дізнаєтеся, що таке інформаційні віруси та навчитеся їх розпізнавати; зрозумієте, як захистити себе, дітей і близьких від індустрії вірусмейкерства; познайомитеся з роботою Індустрії, яка створює інформаційні віруси.

«Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності». Автор: Пітер Померанцев. Ця книжка присвячена індустрії маніпулювання нашими думками, рішеннями, бажаннями. Вона розповідає про нові та старі інструменти залякування, які використовують політики, і шляхи протидії. Завдяки автору ви дізнаєтеся про ботів і погоничів ботів, тролів і хакерів, фейкові новини й втрату прозорої політичної дискусії.

Читай по темі на Gwara Media:

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.