“Дайте Харкову ППО”, або Як ширяться панічні настрої завдяки росіянам

Денис Глушко - 19 Липня 2022 | 14:14

Дедалі частіше соцмережами поширюються пости про начебто відсутність систем протиповітряної оборони у Харкові.

Навіть дійшло до електронних петицій, де просили негайно посилити оборону Харкова. На перший погляд, під час війни є прийнятним прохання містян про допомогу, проте чи все так однозначно у таких закликах і чи варто на них реагувати?

PSYOP (ІПСО) та як це працює

Війна триває не лише на полях бою, а й в інформаційному просторі. Одним із важливих інструментів інформаційного впливу є PSYOP. Це операції з передачі конкретної інформації певній аудиторії з метою впливу на її емоції, мотиви, міркування та, зрештою, на поведінку урядів, організацій, груп і окремих осіб. 

Йдеться про харків’ян, які фактично п’ять місяців живуть під постійними обстрілами, втрачають умови та місця для проживання. Очевидно, це серйозні виклики для нервової системи, а тому ІПСО може працювати більш ефективно. 

Скрін петиції харків’ян

Розглянемо це на прикладі заклику “Про Харків забули. Дайте Харкову ППО”. Харків – місто, що потерпає від російських обстрілів постійно, тисячі зруйнованих чи пошкоджених будинків. Не буває днів без “прильотів”. 

Скрін петиції харків’ян

Безліч постів, історії в Instagram та Facebook з агресивними закликами до влади.

Більшість з них підкреслювали, що до Харкова нібито гірше ставлення, ніж до Києва, Дніпра чи Львова.

Окремим наративом йшли слова про те, начебто Києву (столиці) дали сучасне ППО, а от про “першу столицю” навмисно забули. 

Проте така хвиля постів була безпідставною і це доводить факт наявності у Харкові системи ППО. 

“Ті ракетні удари, які наносяться по Харкову, не відповідають кількості ракет, яка щоденно випускається в сторону міста з території російської федерації, зокрема з околиць Бєлгорода. Лише вчора (11 липня – ред.) ми зафіксували вихід близько 15 ракет із цього міста або поблизу нього. До Харкова долетіло три-чотири. Робимо висновки”, – пояснив очільник ОВА Олег Синєгубов.

Система ППО в Харкові така ж, як і в будь-якому іншому великому місті країни. Це радянські системи ППО, які попри постійні обстріли працюють і роблять це ефективно, збиваючи російські винищувачі та ракети.  

То що з обороною міста?

Нещодавно це питання порушив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов. За його словами, поширюючи наратив про відсутність оборони ворог намагається змінити настрої харків’ян, які категорично налаштовані проти росії, і посіяти “зраду”.

Харків знаходиться близько до кордону з росією, а тому місто обстрілюється артилерійськими системами та активними системами залпового вогню. 

Російські “гради”, “смерчі” розташовуються на території рф та обстрілюють Харків ракетами, яке система ППО не має змоги перехопити.

У такому випадку важливим є створення протиракетної оборони, з чим суттєві проблеми не лише в конкретно взятому регіоні, а й взагалі в Україні. 

Також очільник ОВА зазначив, що росія щодня випускає велику кількість ракет у бік Харкова, а також обстрілює місто з іншого озброєння. Українські військові роблять все для оборони регіону.

Наостанок — як відрізнити ІПСО від фактів?

Як же впізнати та не вестися на ІПСО, якщо ви не з управління розвідки і не досвідчений фактчекер? Немає нічого складного – якщо помітили, що в соцмережах наче сніговою лавиною несеться якийсь меседж, наратив, історія чи хештег, поставте собі питання: на кого це розраховане і яка мета цього посту? Які емоції викликає в мене ця історія або цей заклик? У випадку, коли ви відчуваєте розпач, відчай, зневіру чи ненависть, то, швидше за все, це і є ІПСО.  

Робіть все можливе, щоб ця зневіра і розпач не торкнулися вас, не передавайте їх далі, не розповсюджуйте сумнівну інформацію та будьте пильними. Разом ми переможемо!

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.