Почнемо з простого: якщо у вас є якесь захворювання, то вам важливо його вилікувати чи отримати довідку, що у вас захворювання? Звісно вилікувати, хай там як воно називається. У той час точне визначення того, що з вами є, допомагає визначити відповідне лікування, яке проводить лікар. Така логіка діє відповідно у випадку з інформаційно-психологічними спеціальними операціями (ІПСО). Більше, навіть, бо визначити ІПСО – це одна справа, а як її нейтралізувати – друга. Але по черзі.

Про що це? 

ІПСО розшифровується як спеціальна інформаційно-психологічна операція. Такі операції проводяться в рамках психологічної війни. Психологічна війна використовує пропаганду та інші види психологічних операцій задля впливу на думку, емоції, погляди та поведінку опозиційної групи. Наприклад, в усіх своїх повідомленнях рф стверджує, що Крим вона не окупувала, а це він нібито “повернувся додому”. 

Психологічна війна базується на тому, що ми всі люди, один на одного впливаємо та піддаємося впливу – так ми навчаємося та розвиваємося, або деградуємо. Якщо ми поглянемо на інформаційний простір, то можемо побачити, що, коли ваша ідея перемагає, то за вами йдуть люди – чи це будуть солдати, цивільні, спостерігачі або виборці, які будуть поділяти ваше пояснення реальності. В протилежному випадку, якщо ваші ідеї програють, ви можете програти битву ще до її початку. 

рф програла війну в Україні ще у лютому. Яку, як пише американський політолог Пітер Сінгер, в плані інформаційних операцій найбільше боялися, та яка йшла інформаційною війною на демократії, втручатись в хід більш ніж 30 національних виборів від Угорщини та Польщі до Брекзиту та виборів президента в США в 2016, підтримувала теорії змови від Q-Anon до брехні проти вакцини коронавірусу та виправдовувала російські військові дії від Грузії до Сирії. 

Giulia May on Unsplash

Коли усе це почалося

Те, що зараз усі використовують цей термін, не є результатом того, що до 24 лютого жодної ІПСО не було. До 24 лютого цей термін не мав широкого поширення, та навіть більше – протягом 5 років його застосування було практично стабільним. 

До початку 2022 року термін “ІПСО” зустрічався переважно на профільних ресурсах (наприклад, АрміяІнформ) та мав вузьке поширення. Вже в лютому 2022 на початку війни фахові українські кола почали говорити про ІПСО проти України (наприклад CERT-UA, Департамент кіберполіції Національної поліції України). У цей самий час ворожі російські ресурси своєю чергою почали звинувачувати Україну в проведенні ІПСО (наприклад про обстріл садку на Луганщині вони писали, що це нібито ІПСО від України). 

Експерт з психологічної війни Пол Лайнбарджер писав, що війна починається задовго до, йде впродовж та триває після війни. На відміну від звичайної війни, коли армія воює з армією противника, психологічну війну ведуть проти звичайних українців, які не можуть дати здачі. рф веде психологічну війну проти України, намагаючись залишитися невпізнанною. 

Запити в українському сегменті Google “іпсо” та “ипсо” за 12 міс
Запити в в українському сегменті Google “іпсо” та “ипсо” за 5 років

Шукаємо іпсо скрізь

Коли ми починаємо в будь-якому фейку шукати елементи ІПСО, то не можемо не додумувати та не фантазувати –  це створює напругу та нездорову атмосферу в суспільстві, враховуючи, що ми у стані війни. Це дійсно схоже на пошук міток на початку війни. Ми не знаємо, що це за елементи, достеменно не знаємо, що це таке саме ІПСО (щось таємне та страшне), у нас немає деталей певної операції (бо це знає той, хто проводить) – але усі говорять про це: як ЗМІ, так й “фахівці”. Така наша поведінка сприяє закріпленню в нас схильності до конспірологічного мислення та затвердженню в нас “зовнішнього локусу”: “хтось це зробить, хтось всім цим керує, хтось там”. Ми самі собі робимо шкоду, знижуємо свою волю до спротиву та плекаємо відчуття безсилля: є щось таке страшне та несхоже на вже знайомий для нас фейк, щось кимось кероване.  

Цей термін має застосовуватися фаховим колом, яке може його чітко визначити, а найголовніше – вірно відреагувати та нейтралізувати його дію. Термін належить експертам, ймовірно військовим та спецслужбам, які використовують його за призначенням, мають на це усі підстави та розуміють наслідки його використання. Так, коли його використовує голова СБУ – це вже інше, ніж коли це роблять журналісти та фактчекери, або представники OSINT-спільноти, бо воно здатно викликати те, що так яскраво описує Віктор Франкл в книзі “Людина в пошуках сенсу”. Наприклад, ми вимірюємо тиск пацієнтові, та тиск становить 160. Якщо на питання пацієнта щодо тиску ми відповімо “160”, це вже не буде правдою, бо одразу ж у нашого пацієнта тиск підніметься до 180 – як реакція на нашу відповідь. Але якщо ми скажемо йому, що тиск в нього практично в нормі, то ми не збрешемо. Бо пацієнт видихне, та зізнається, що в нього був страх паралічу, але напевно, він безпідставний. Якщо ми ще раз проведемо вимірювання, то побачимо, що тиск прийшов дійсно в норму.  

Photo by Volodymyr Hryshchenko

Коли цим терміном вільно вживають фахівці нібито з протидії дезінформації, то додатково до зазначеного вище (а саме підтриманню рівня нервозності в суспільстві) вони також ставлять під сумнів свій професіоналізм – бо щоб щось стверджувати, потрібно мати якісь підстави. 

Україна діє на випередження, повідомляючи про операції рф, у тому числі про ІПСО з боку рф. Тому ми також можемо припустити, що роздмухування тези, що нас зараз скрізь ніби оточує іпсо (а раніше нібито – ні), та вільне поводження з військови терміном може грати на руку рф: а саме на вихолощення сенсу терміну. 

То як реагувати?

Ми усі зараз знаємо, що інформація може бути викривленою, маніпулятивною, так й повністю вигаданою –  фейком. 

Ми отримуємо інформацію завдяки журналістам через призму їхньої подачі. Якщо журналісти нечисті на руку та спотворюють інформацію на користь когось (наприклад, канали Медведчука) або непрофесійні, то пересічний читач отримує вже викривлену картину світу, бо він не має часу та бажання перевіряти інформацію (тому є важливою робота фактчекера). Але завдяки критичному мисленню, медіаграмотності, та нашим цінностям (любові та поваги до Батьківщини та наших співгромадян, цінностям прав людини, цінностям здорового способу життя) ми можемо відділяти позитивний та негативний вплив. 

Будь-яке повідомлення, чи є воно ІПСО, чи є фейком або маніпуляцією, вимагає від нас однакових кроків (це ще один аргумент проти широкого застосування терміну “ІПСО” – принцип простоти, або бритва Оккама): 

  1. Ми поважаємо себе та нашу країну, а тому не довіряємо анонімному, а тим паче російському джерелу, яке критикує або негативно висловлюється щодо нашої країни або ЗСУ/Генштабу. Взагалі критика має бути фаховою та професійною, та на період війни бажано непублічною. 
  2. Ми поширюємо тільки офіційні повідомлення.
  3. Якщо це не офіційне повідомлення, то ми стримуємо себе від поширення інформації, яка сама просить про те, щоби бути поширеною – “про це потрібно знати усім!”, а також інформації, яка обіцяє “розкрити всю правду”.
  4. Ми читаємо ЗМІ з білого списку та не читаємо заголовки на Укрнет.
  5. Ми критично ставимось до інформації, бо подання інформації може бути викривленим 
  6. Ми в жодному разі не довіряємо анонімним ТГ-каналам
  7. Ми підписані на фактчекерські ініціативи 
  8. У випадку сумнівів, ми відправляємо інформацію на перевірку боту ПЕРЕВІРКА