Хто заснував Харків? Ключові дати та факти в історії міста

Дар'я Левченко - 20 Липня 2023 | 13:02
Козак Харько: походження назви Харків, походження міста

Чи знаєте ви, які відомі історії про заснування Харкова є міськими легендами, а які — історичними фактами? Розповідаємо, коли місто почало існувати, хто заснував Харків, звідки пішла його назва та які є цікаві факти (та міфи) про місто.

Дата заснування Харкова

Точно визначити дату за писемними джерелами неможливо. Однак, зберігся документ, датований 1654 роком, який вказує на початок розвитку поселень між річками Лопань і Харків. Це скарга бєлгородського духівництва до воєводи Шеремета, у якому зазначається, що прийшли люди з Правобережної України, захопили церковні вотчини і за государевим указом збудували нове місто Харків. Цей край на той час іменувався «Диким полем», оскільки його було майже спустошено після монголо-татарських набігів.

Офіційно 1654 рік став датою заснування всього 17 років тому — до цього були варіанти з 1655 та 1656 роками. У козацькому «Літописі Самовидця» взагалі згадується 1651 рік.

Духівництво Бєлгорода просило виселити «правобережників» і залишити сім’ї, які жили тут раніше. Але як тоді, так і зараз Харків продовжив розвиватися попри небажане сусідство.

Вже у 1656 році цар Олексій Михайлович видав указ, в якому сказано: «Велено быти на нашей службе для городского строения… в Харькове воину Селифонтову». Так у Харкова виникло власне перше воєводство та фортифікаційна споруда навколо поселення. ЇЇ, до речі, побудували по «по-черкаському» (українському) звичаю. Фортеця була розташована на місці, де зливалися Лопань і Харків, мала 10 веж та стіни довжиною понад кілометр.

Заснування Харкова
Харківська фортеця. Фото: Wikipedia

Звідки пішла назва Харків

Окрім дискусій про те, хто заснував Харків, є також кілька версій щодо походження назви міста. І тут думки істориків розходяться. Всього існує декілька теорій походження назви міста. Деякі з них скоріше місцеві легенди про Харків, ніж історичні факти.

Харків походить від назви половецької столиці Шарукань

Одна з теорій говорить про те, що назва Харків – трансформована назва міста Шарукань (Харукань), яке колись було половецькою столицею і знаходилось в районі Чугуєва біля Сіверського Дінця, за 20 кілометрів від сучасного Харкова. Цікаво, що в 1111 році його захопив Володимир Мономах. Проте, етимологію самої назви Шарукань пов’язують з річкою Харків, що протікає на цій території.

Харків походить від назви однойменної річки

Як вже згадувалося раніше, існує документ, який підтверджує, що у 1654 році на теренах сучасного Харкова з’явилося поселення «правобережців» між річками Лопань та Харків. Більшість істориків вважають, що саме з назви річки утворилась і назва поселення. І перша згадка про Харків датується 1656 роком — у царському указі Чугуївському воєводі Сухотіну про будівництво Харківських укріплень. Вже на той момент Харків був досить великим поселенням, яке налічувало понад 500 чоловіків.

Легенда про Харків: місто названо на честь ватажка перших переселенців Харька

Це скоріше місцева легенда, аніж повноцінна теорія. Адже достеменно невідомо, ким був славнозвісний Харько і чи був він взагалі. За однією версією він був козаком, який привів перше поселення на територію «Дикого поля», на честь якого згодом і назвали місто. За іншою – Харько відомий як пасічник, що заснував свій хутір, дав йому своє ім’я та приймав до себе людей на працю. 

Козак Харько зображений на пам’ятнику «Засновникам Харкова».

Козак Харько: походження назви Харків, походження міста

Харків заснували пращури письменника Григорія Квітки-Основ’яненка

Не дивно, що відстоював таку версію більшою мірою лише сам Квітка-Основ’яненко, але вона теж має право на існування. Письменник у своєму історичному нарисі «Заснування Харкова» доводив, що місто виникло завдяки його дідові Андрію Квітці, який прибув з Києва у «Дике поле» та поселився неподалік Чугуївського воєводства, на місці знищеного половецького міста Шарукань, про яке йшлося раніше. Пращур Григорія нібито побудував на цих землях садибу та назвав її Основою. Поступово навколо неї почав розростатися хутір, який згодом перетворився у місто. 

Як зараз виглядає історичний район міста та як живуть інші райони Харкова, постраждалі внаслідок повномасштабного вторгнення Росії, читайте у матеріалі Ґвара Медіа.

Життя у Харкові
Наслідки ракетного удару по Харкову 16 лютого, Основ’янський район / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Цікаві факти про Харків

Харків вже давно називають містом-рекордсменом. Деякі з «рекордів» дійсно зафіксовані, а деякі є вигадкою.

Харків найбільше місто у світі, розташоване на 50-й паралелі

Територіально Харків розташований на 50-й паралелі (невидимій географічній лінії, яка простягається через всю земну кулю). Крім нього, на паралелі знаходяться також Прага, Майнц, Краків та інші міста. Однак найбільшим містом у світі, яке розташоване на 50-й паралелі, дійсно є українське.

Найстарший у світі тенісист – харків’янин

99-річний харків’янин Леонід Станіславський потрапив до Книги рекордів Гіннеса як найстарший тенісист у світі. Нині через війну чоловік проживає у Литві, адже був змушений виїхати з Харкова через постійні обстріли РФ. Але він продовжує прославляти Харків на змаганнях. Минулого року рекордсмен літав на гру в США, а в цьому році взяв участь у змаганнях на заході Australian Open.

Цікаві факти про Харків: найстарший у світі тенісист
Леонід Станіславський. Фото: Twitter, Daniel Kopatsch

Площа Свободи у Харкові – найбільша площа Європи

Це міф! Насправді площа Свободи займає майже 12 гектарів і є найбільшою площею України, 6-ю за величиною в Європі та 12-ю у світі.

А найбільшою площею Європи є Alexanderplatz, яка знаходиться у Берліні. Вона майже вдвічі більша за площу в Харкові.

Харків став рекордсменом… за рекордами

У 2018 році Харків отримав нагороду як місто, в якому зареєстровано найбільше рекордів за рік. Може здатися, що харків’яни люблять змагатися та перемагати. І це правда. Адже навіть попри війну харків’яни продовжують встановлювати нові рекорди.

Так, 24-річний старший лейтенант ЗСУ Дмитро Косатий 17 червня за один день встановив рекорди України та Гіннеса.

Світовий рекорд Дмитро Косатий встановив у номінації «Найбільша кількість віджимань на кулаках за 60 секунд». Хлопець віджався 128 разів за одну хвилину. Попередній рекорд належить Ріно Рестіво з Італії. У вересні 2022 року італієць зміг зробити вправу 116 разів за хвилину. Національний рекорд хлопець встановив у номінації «Найбільша кількість підтягувань на турніку за 3 хв» — Дмитро Косатий підтягнувся 110 разів. 

держпром, Харків
Держпром на площі Свободи, Харків / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Читайте також:

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.