Райони Харкова: як виглядає місто після повномасштабного вторгнення РФ

Поліна Куліш - 16 Травня 2023 | 15:58

Мелодія вуличних музикантів, гомін натовпу та сплески води у фонтані — такими звуками жило місто до повномасштабного вторгнення. Після 24-го лютого вони змінилися на мертву тишу, а потім крики та плач. А ще вибухи — чим тільки не били по Харкову — артилерія, Іскандери, С-300 та авіабомби.

Відкриття ТРЦ Нікольський, травень 2021 року / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Сьогодні на вулицях міста сліди агресії РФ є чи не найпомітнішими в Україні. Хоч канонада минулорічної весни вщухла, Харків продовжують регулярно обстрілювати з російського Білгорода, який знаходиться за 40 кілометрів.

Пусті вулиці Харкова, березень 2023 року / Денис Глушко, Ґвара Медіа

Сучасний Харків поділяється на дев’ять районів — Холодногірський, Шевченківський, Київський, Салтівський, Немишлянський, Індустріальний, Слобідський, Основ’янський та Новобаварський.

Мешканці кажуть, що у місті немає безпечного району. Як і місця, куди не прилітало. Тож, який вигляд мають райони Харкова після початку повномасштабної війни?

Салтівський район

Район, розташований на сході міста, почав активно забудовуватися в другій половині минулого століття. Попри свою невелику площу, тут проживала третина харків’ян — близько 400 тисяч.

Салтівський житловий масив вважають найбільшим в Україні. Він розташований на території трьох адміністративних районів — Салтівського, Київського та Немишлянського. Масив поділяється на дві частини — Салтівку та Північну Салтівку.

Багатоповерховий будинок на Північній Салтівці у квітні 2022 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Остання стала обличчям російської агресії та символом стійкості харків’ян. Оскільки Північна Салтівка розташована найближче до кордону з РФ, вона стала головною мішенню окупантів та зазнала значних пошкоджень під час перших місяців вторгнення.

У Харкові розбирають та відновлюють після обстрілів будинки на Північній Салтівці, Лютий 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

За даними мера Харкова, наразі у місті понад 400 будинків не підлягають відновленню. Торік загалом відновили близько 135 будинків, 66 з яких були сильно зруйновані.

«Ми відновлюємо те, що є важливим. У нас зруйнований район Північної Салтівки. Зараз там можна побачити багато будівельних кранів, бо ми будуємо, не зупиняємося. Ми спрямуємо всі засоби та зусилля, щоб відновити все, що зруйнував ворог», — наголосив у інтерв’ю виданню «РБК-Україна» очільник міста Ігор Терехов.

У Харкові розбирають та відновлюють після обстрілів будинки на Північній Салтівці, Лютий 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій!

Деякі помешкання в цьому мікрорайоні досі залишаються без води та газу — в тих будинках, де через пошкоджені комунікації їх відновити неможливо. Втім, Північну Салтівку повільно відбудовують.

«Тільки наприкінці березня став помічати: на районі з’явилося більше людей. У нас відкрилось вже два АТБ на Північній. Цілих два АТБ, камон! Життя повертається, навіть не зважаючи на те, що на фоні АТБ стоїть чорний район, просто згорівший», — зазначає харківський митець Артем Ельф, який мешкає на Північній Салтівці.

Багатоповерховий будинок на Північній Салтівці у квітні 2022 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Символічно, що росіяни з таким завзяттям знищували Московський район «русского города Харькова». Саме так звався Салтівський район до 22 травня 2022 року.

Окрім Північної Салтівки, війська РФ також били й по інших місцях. Сильно постраждав корпус педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Росіяни обстріляли його у ніч на 6 липня.

Зруйнований корпус педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди / Фото: Сергій Прокопенко, Ґвара Медіа

Шевченківський район

Розташований у північній частині міста, Шевченківський район другий за кількістю населення після Салтівського. Крім цього, тут багато зелених зон — Центральний парк культури та відпочинку, Саржин Яр, Олексіївський лугопарк, сад ім. Т. Г. Шевченка та ботанічний сад Харківського університету.

Наслідки російського ракетного удару по Центральному парку Харкова, 7 лютого, 2023 / Фото: Олексій Єрошенко, Ґвара Медіа

У Шевченківському районі знаходяться важливі історичні споруди. Серед них Університетська гірка, Покровський монастир, майдан Свободи, Історичний музей, Меморіал пам’яті, будівля Держпрому, Палац праці, Палац одруження, кіноконцертний зал «Україна» та один з найбільших у світі пам’ятників Шевченку.

Держпром, Харків / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа
Пам’ятник Шевченку в Харкові, квітень 2022 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Шевченківський район також зазнав сильних ушкоджень. Зокрема, житловий масив Олексіївка росіяни обстрілювали з артилерії та касетних снарядів. Їхні позиції знаходилися в Дергачівській громаді. Район обстрілювали до вересня 2022 року — початку контрнаступу українських військових.

Наслідки ракетного удару 15 березня по Шевченківському району Харкова / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Крім цього, прилітало у район вулиці Клочківської та проспекту Науки. 5 березня внаслідок авіаційного удару російської авіації спорткомплекс «Уніфехт» Каразінського університету, розташований на провулку Отакара Яроша, зазнав сильних руйнувань.

«Уніфехт» після авіаудару військ РФ / Фото: Влад Сакович, ХОВА

Київський район

Київський є центральним районом міста, тут зосереджені адмінбудівлі та бізнес-центри. Головна вулиця Харкова — Сумська — розмежовує Київській та Шевченківський райони. Росіяни неодноразово били по центру з С-300 та крилатих ракет.

Перший такий удар зафіксовано вранці 1 березня. Дві крилаті ракети влучили у будівлю Харківської обласної державної адміністрації. Жертвами атаки стали понад 20 людей, серед них волонтери та випадкові перехожі. Будівлю серйозно пошкодили, її доведеться повністю реконструювати.

Будівля Харківської обласної державної адміністрації до повномасштабної війни / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа
Розбита будівля Харківської облдержадміністрації / Фото: bzh.life

Вже наступного дня росіяни атакували споруди, де знаходилося Управління Нацполіції, СБУ та економічний корпус Каразінського університету. За декілька годин Росія атакувала майдан Конституції, розташований поруч з будівлею Харківської міськради.

Зруйнований корпус університету ім. В. Н. Каразіна / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа
Зруйнований корпус університету ім. В. Н. Каразіна / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа
Зруйнована будівля Управління СБУ в Харкові / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа
Зруйнована будівля за вул. Мироносицькою / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа

У результаті авіаудару пошкоджень зазнав Успенський собор, храм Жон Мироносиць та церква на вулиці Університетській. Крім цього, ворог бив по вулиці Мироносицький — у результаті обстрілів зруйновані житлові будинки.

Зруйнований будинок у центрі Харкова / Фото: Олександр Магула, Gwara Media
Наслідки ракетного удару по центру Харкова / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа
Зруйнований будинок у Харкові, Мироносицька, 32 / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа
Вирва у центрі Харкова / Фото: Сергій Прокопенко, Gwara Media

Район П’ятихаток, що знаходиться на самій околиці Харкова, росіяни обстріляли 25 лютого. Біля корпусу фізтеху було знищено російський «Град», що призвело до пошкодження самого корпусу. За декілька днів обстрілювали й житлові домівки.

П’ятихатки після обстрілів / Фото: Харківська міська рада

Серйозних уражень також зазнав корпус університету міського господарства імені О.М. Бекетова. 5 лютого декілька ракет С-300 зруйнували верхні поверхи будівлі.

Обстріл університету імені Бекетова / Олександр Магула для Ґвара Медіа

Холодногірський район

Розташований у північно-західній частині міста, район здебільшого містить промислові об’єкти. Уздовж нього на 6,5 км тягнеться вулиця Полтавський шлях. У цьому районі розташовані дві найбільші залізничні станції — «Харків-Пасажирський» та «Харків-Сортувальний», а також Управління Південної залізниці та Управління метрополітену. Крім того, район налічує 64 промислових підприємства.

Росіяни неодноразово цілили по об’єктах у Холодногірському районі, зокрема по промислових будівлях, складах та критичній інфраструктурі.

Наслідки атаки РФ у Холодногірському районі, грудень 2022 / Фото: Ґвара Медіа
Наслідки атаки РФ у Холодногірському районі, грудень 2022 / Фото: Ґвара Медіа

2 вересня 2022 року війська РФ ударили ракетами С-300 по спорткомплексу «Локомотив» ім. Г. Кірпи. Знищено басейн та боксерський клуб.

Знищений росіянами спорткомплекс «Локомотив», 2 вересня 2022 року / Фото: Ґвара Медіа
Знищений росіянами спорткомплекс «Локомотив», 2 вересня 2022 року / Фото: Ґвара Медіа

Слобідський район

Район створили у середині минулого століття. Третину площі займають житлові мікрорайони, серед іншого — об’єкти промисловості та інфраструктури. Значна частина території озеленена парками та скверами, найбільший з них — парк Машинобудівників.

У межах району проходять дві міські магістралі: проспекти Героїв Харкова і Гагаріна, а всередині району розташовані проспекти Льва Ландау та Героїв Сталінграда.

За кількістю населення район посідає п’яте місце в міському рейтингу, після Салтівського, Шевченківського, Київського та Індустріального районів.

Вранці 24 лютого росіяни ударили по Харківському аеропорту. Після цього фіксували прильоти по об’єктах інфраструктури та приватних будинках.

Удар по проспекту Гагаріна у Харкові, березень 2022 року / Фото: Труха

Основ’янський район

Район утворили на початку минулого століття. У вересні 1924 року район отримав назву «Червонозаводський», яку змінять лише 2016-го.

У районі працюють промислові та транспорті підприємства, будівельні організації.

Росіяни неодноразово цілили по критичній інфраструктурі та житлових будинках району.

Наслідки ракетного удару по Харкову 16 лютого / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Новобаварський район

Район утворили у 1924 році, тоді він називався Жовтневий. Втім, 2016-го його, як і декілька інших, перейменували у рамках процесів декомунізації.

Новобаварський район вирізняється високою кількістю приватних житлових будинків, які складають 80% всього приватного житлового сектору міста. Крім цього, тут знаходиться велика частка промислових підприємств.

Росіяни неодноразово цілили по критичній інфраструктурі та житлових будинках району.

Наслідки ракетного удару 31 березня по Харкову / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Немишлянський район

Немишлянський район — наймолодший серед районів Харкова. Тут функціонують відомі промислові підприємства, серед яких ВАТ «Турбоатом», ЗАТ «Завод «Південкабель», АТЗТ «Хладопром», АТ «Будінвест».

2 квітня минулого року під ворожим вогнем опинилися виробничі приміщення «Турбоатома» і Харківського електромеханічного заводу (ХЕМЗ).

Наслідки російського удару по заводах у Харкові, 2 квітня 2022 року / Фото: izvestia.kharkov.ua

Індустріальний район

Район зародився у період, коли почалося будівництво Харківського тракторного заводу на південно-східній околиці міста. Пізніше побудували верстатобудівний та плитковий заводи, а також завод імені Медведєва (відомий як «Поліграфмаш») і 9-й авторемонтний завод (нині відомий як ДП «Електроважмаш»).

У той же період почалося будівництво авіамістечка біля станції «Рогань». Наразі у районі функціонують промислові підприємства, будівельні компанії та транспортні підприємства.

Росіяни обстрілювали район «Горизонту» з авіації. Постраждав також і район ХТЗ.

Наслідки обстрілу ХТЗ, 8 вересня 2022 року / Фото: Ґвара Медіа
Наслідки обстрілу ХТЗ, 8 вересня 2022 року / Фото: Ґвара Медіа

Відновлення

Масштаб збитків, завданих Харкову, через російські обстріли, становить щонайменше $9 мільярдів.

«Поки що трохи понад $9 мільярдів збитків. Але це дуже приблизна сума і я поясню вам, чому. Ось прилетів снаряд, влучив у землю. Начебто навіть руйнувань немає. А там же мережі! Будь-який контакт снарядів із землею — це деформація труб. Сьогодні ти цього не бачиш, а завтра розумієш, що немає частини трубопроводу», — зазначив мер Харкова Ігор Терехов.

При цьому в Харкові працюють над відновленням житлового фонду. Як зазначив Терехов, торік уже реконструювали 185 будинків, які мали різні ступені пошкоджень унаслідок обстрілів. Також тривають роботи з відновлення Північної Салтівки. За словами мера, у Харкові пошкоджено понад 4,5 тисячі будинків, з яких 500 не підлягають відновленню.

Нагадаємо, що за 11 місяців повномасштабної війни на Харківщині зруйновано більш як 18 тисяч об’єктів, з них 8 тисяч — житлові будинки.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Читайте також наш матеріал Харків: населення та демографічні зміни з початком повномасштабної війни.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.