25 лютого відбувся форум «Україна. Рік 2024». Основні теми форуму — досягнення українських цілей у війні, розвиток Сил оборони й безпеки України, робота українського оборонно-промислового комплексу, забезпечення економічного зростання та інтеграції України до світових ринків, реалізація Української формули миру, гарантії безпеки для України та захист життів наших людей.
Після панельних дискусій українських посадовців, які тривали зранку 25 лютого, почалася пресконференція Володимира Зеленського. Журналісти Ґвара Медіа занотували 10 головних тез президента.
1. Перший інавгураційний саміт відбудеться навесні у Швейцарії
«Ми не хочемо, щоб нам нав’язували будь-які формати перемовин, будь-які формули миру країн, які сьогодні не тут та не на війні. Ініціатива може йти тільки від України».
Зеленський зазначив, що формула миру була започаткована на G20 в Індонезії, тож президент анонсував перший інавгураційний саміт, який відбудеться навесні у Швейцарії. «Нам не можна втратити цю дипломатичну ініціативу. Ми хотіли б, щоб другий саміт відбувся, може, не на європейському континенті».
На першому саміті буде розроблений технічний план, згодом країни розбиратимуться з кожною з криз, які принесла російсько-українська війна. Вони підготують документ на прикладі «зернової ініціативи».
«Документ буде справедливий. Це не значить, що Росія прийме його. У будь-якому випадку документ буде представлений перемовниками російській стороні — й ми будемо готові до другого саміту, до відповідних дипломатичних кроків щодо справедливого миру і завершення війни».
2. Україна не програє війну з Росією
Володимир Зеленський впевнений, що Україна не програє війну. Найважчим періодом він назвав 24 лютого 2022 року. «У нас немає цієї альтернативи — не перемогти. Програємо — нас не буде. Нам точно не підходить такий фінал. Від партнерів залежить: якщо ми будемо сильні зброєю, то переможемо».
«А можна говорити з глухою людиною? Чи з людиною, яка вбиває своїх опонентів?», — відповів Зеленський на запитання «Чи настав час говорити з Путіним?». Зокрема, президент зазначив, що Україна запропонує майданчик, на якому Путін може погодитися, що програв війну.
3. Україні потрібно більше ППО та далекобійної зброї
Зеленський зазначив, Конгресу США відомо, що Україні потрібна їхня підтримка упродовж місяця. «Я зустрічався із сенаторами обох партій, усі сигнали у різних форматах знає президент, влада й опозиція. Нам потрібно більше ППО — це наш запит, вони про це знають».
Також президент сказав, що «перебуває у позитиві щодо нещодавньої відповіді партнерів щодо ATACMS».
У питанні передачі далекобійних ракет TAURUS Німеччина надає потужну підтримку, однак зазвичай першість — за США: «Якщо США робили крок вперед, то ми могли потім говорити й наводити це як приклад іншим».
Зеленський зазначив, що альтернативою зброї від іноземних партнерів можуть стати дрони вітчизняного виробництва.
«Альтернатива — це дрони внутрішнього виробництва. Як і казав, ми отримаємо мільйон з плюсом дронів. Деякі дрони працюють як артилерійські снаряди й можуть бути навіть дешевшими», — сказав Зеленський.
Він зазначив, що озброєння також постачають країни, які не підтримують Україну відкрито, а мають суто комерційний інтерес. «Є гроші — є відповідна кількість снарядів. Ми їх не засуджуємо, а боремося за кожен снаряд».
4. Зміни влади у Польщі не призведуть до зміни політичного вектора
Володимир Зеленський розповів про зустріч з Президентом Польщі Дудою та Президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.
«Я мав рацію, коли казав, що будь-яка команда, яка прийде до влади у Польщі, не змінить цей політичний вектор. Він відповідає внутрішньопольській боротьбі у суспільстві. Ми вдячні польському суспільству, яке з самого початку з українцями. Не хотілося б, щоб між нашими суспільствами був кордон», — зазначив Зеленський.
Уранці 25 лютого в Польщі сталося наймасштабніше пошкодження українського зерна від початку фермерських протестів — загалом зловмисники зіпсували 160 тонн українського зерна. Про це повідомило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Раніше українське збіжжя висипали з вантажівок та залізничних вагонів поблизу польсько-українського кордону. Перший такий випадок із зерном стався з вантажівками, що мали везти агропродукцію транзитом через Польщу, на КПП «Дорогуськ» на початку місяця. В уряді Польщі перепросили за цей випадок.
Зеленський, коментуючи цю подію, зазначив, що українська сторона робить все, щоб не заблокувати українсько-польські відносини. «У кожному суспільстві є “гарячі голови”. Але до нас польські товари їдуть. Вважаю, це питання має дуже швидко вирішувати новий уряд [Польщі — ред.]».
5. Україна має план контрнаступу
«Не все йде по плану, бо не все залежить від нас, деякі речі залежать від партнерів. Є затягування певних процесів. Головне — мати план, і цей план є. Чим менше людей буде знати плани української армії, тим швидше буде перемога», — зазначив Зеленський.
Президент України зазначив, що план осіннього контрнаступу України був на столі Кремля ще до того, як той почався.
«У нас був “кулак” для контрнаступу. До сьогодні з того пакету чотири бригади “голі”. Чотири бригади без техніки, про яку було домовлено, підписано, тиснули руки… Не доїхало», — сказав Зеленський.
Росія готуватиме наступальні дії на кінець весни — початок літа цього року. Україна готується до цього і має власний план. Переломним моментом будуть вибори у США восени. «Є чіткий план. Деталі не можу сказати, проте план пов’язаний зі зміною керівництва. Планів буде готуватися кілька через витік інформації», — прокоментував Зеленський майбутній контрнаступ.
«Тиск росіян на Харківському напрямку, в районі Купʼянська, достатньо сильний. Інтенсивність застосування артилерії з боку росіян до кінця 2023 року та на початку цього становила 1 до 12. Зараз у нас 1 до 6.6. Це зменшення їхньої переваги у кількості, але вона суттєва».
Зеленський зазначив, що Україні треба прийти до етапу, коли на фронті будуть співвідношення 1 до 1,5 або 1 до 3 — як тоді, коли Україна проводила попередній контрнаступ. Тоді ЗСУ зможуть відтіснити російську армію. Президент сказав, що за інших умов Україна буде або утримувати позиції, або втрачати території.
Також Зеленський сказав, що Україна має «тиснути на партнерів щодо тих пакетів, які були обговорені, домовлені й підписані. І тоді шансів у росіян точно буде менше. А як тільки [співвідношення щодо кількості зброї — ред.] у нас буде 1 до 1 на тому чи іншому напрямку, то ми обов’язково покажемо результат, як це вже неодноразово було».
Все це для нас важливо, але стратегічно важливіше не втратити людей.
6. 31 тисяча українських військових загинула на війні
«31 тисяча українських військових загинула на війні. Росіян загинуло 180 тисяч. Знаю, що до 500 [тисяч — ред.] у сумі з пораненими», — сказав Зеленський.
Президент зазначив, що Україна зараз бачить наслідки зменшення кількості зброї. «Так, послабився пакет — послабились трохи на полі бою».
7. Заяви про «нелегітимність» Зеленського після травня 2024 року — це «російська програма»
Інформація, що Зеленський нібито втратить легітимність у травні цього року без перевиборів — це «російська програма». Це підтверджують також розвідки країн-партнерів, які мають відповідні документи: «Там навіть є суми грошей, які передбачені інституціям, що цю тему підіймають».
«Крім того, дехто мені говорить прізвища у нас всередині, хто підіймає цей наратив. Погана ідея. Я до цього ставлюся як до зрадницької позиції до України», — зазначив Зеленський.
8. В Україні продовжуватимуться кадрові зміни
Посли у Велику Британію та Чехію будуть призначені, коли знайдуться «потужні люди» на ці посади. Зеленський зазначив також, що чекає на аудит, який мають провести Міноборони й головком з Генштабом, щоб «розуміти та зробити висновки».
«Перш за все питання резервів, які не були підготовлені нормально, та ротацій. Резерви, тероборони, що там відбувається у ДФТГ, що в кабінетах, хто там перебуває та чому, скільки людей було мобілізовано, який відсоток з них був на фронті — загальна картина повинна бути, аудит після двох років», — сказав Зеленський.
9. Василь Малюк розформує відділ, який стежив за працівниками Bihus.info
16 січня були опубліковані дані прихованої зйомки, на яких нібито співробітники проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info вживають заборонені речовини. Того ж дня керівник Bihus.Info Денис Бігус записав заяву щодо оприлюднення в мережі провокативного відео та заявив про незаконне стеження і прослуховування.
Служба безпеки України відкрила провадження за фактом незаконного прослуховування і відеозйомки представників Bihus.Info. 5 лютого журналісти Bihus.Info заявили, що за ними стежила СБУ.
Як зазначив Зеленський, керівника Департаменту захисту національної державності (ДЗНД) СБУ вже звільнили, а сам відділ розформують, про що заявив очільник Служби Безпеки Василь Малюк. Зі справою зараз розбираються правоохоронні органи: «Мені все одно, хто замовник. Людину звільнено, а далі слідство розбереться».
10. Україні потрібне ухвалення нового закону про мобілізацію
Ветеран АТО, колишній командир взводу батальйону «Айдар» Євген Дикий в грудні 2023 року запропонував оголосити додаткову мобілізацію 450-500 тисяч осіб. Набрати цю кількість людей він закликав за кілька місяців, а не за рік.
За словами Дикого, аби досягти цієї мети за 3-4 місяці, необхідно «шалено напружитися».
Зеленський зазначив, що потрібно дочекатися результатів аудиту, щоб знати, скільки людей треба мобілізувати. «Важливо подивитися, скільки мобілізованих людей не були на фронті. З цим треба розібратись». Мобілізація в Україні триває постійно від початку дії воєнного стану.
Зокрема, президент зазначив, що ухвалення нового закону про мобілізацію в Україні потрібне, оскільки старий не відповідає реаліям війни.
Читайте також
- «У вас свята, у нас війна»: як у Харкові проходять мітинги «Гроші на ЗСУ»
- Інтерв’ю з начальником Харківської ОВА Олегом Синєгубовим про оборону регіону, ППО та війну
- «Росіяни нав’язують нам почуття безвиході, щоб ми хотіли здатися»: як російські фейки змінюють настрої в Харкові
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!