Фейк. На Харківщині місцеві жителі спаплюжили місце вшанування військовослужбовців 93 ОМБр

Владислав Герасименко - 16 Квітня 2024 | 09:14

Чи дійсно у селищі Золочів Харківської області місцеві жителі спаплюжили місце вшанування військовослужбовців 93 ОМБр  — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» з 8-го квітня почали надходити запити з проханням перевірити чи дійсно у селищі Золочів Харківської області місцеві жителі спаплюжили місце вшанування військовослужбовців 93 ОМБр. Першоджерелом цієї новини є пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів). Так, у дописі пабліку повідомляється:

«Активісти вирвали всі посаджені квіти, розкидали сміття та написали образливі слова на адресу бійців 93 ОМБр».

За словами пропагандистів місцева влада та нацполіція «екстрено навели лад, намагаючись не допустити фотографування “бардака”».

Цю новину «перепостив» інший пропагандистський Telegram-канал «РУССКИЙ Z ХАРЬКОВ V» (архів).

Звертаємо увагу, що хоча «перепост» відбувся через три хвилини, але публікація «РУССКИЙ Z ХАРЬКОВ V» (архів) має три світлини, а не одну, як у зміненій публікації «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми звернули увагу, що на опублікованих пропагандистами фото нанесені вотермарки Національної поліції України.

Скориставшись зворотним пошуком, ми натрапили на новинно-інформаційний сайт «Новини Харкова», що опублікував новину з таким заголовком: «Поліція Харківщини привела до ладу пам’ятник захисникам України у Золочеві».

Першоджерелом новини є публікація на офіційному Telegram-каналі поліції Харківської області. Як видно із тексту новини, жодної мови про те, що меморіал було спаплюжено, немає. Тобто, самі рослини навколо нього були висаджені вперше.

Так, у новинному сюжету Суспільного Харків за 25 серпня 2023 року, розповідалося про відкриття меморіалу полеглим захисникам під Золочевом.

На відео, що додане до публікації видно, що біля меморіалу у 2023 році не висаджували квіти.

З фотозвіту в публікації Національної поліції за 8 квітня 2024 року є фото до висадки рослин та після. Тут ми наочно можемо пересвідчитися, що вічнозелені дерева були висаджені біля пам’ятника у квітні. Також на стелі не з’явилося жодного стороннього допису.

Отже, російські пропагандисти використали світлини з облаштування території біля пам’ятника, встановленого на честь захисників Золочева, для створення вигаданої історії про «спаплюження меморіалу місцевими жителям» задля просування наративу про антиукраїнські настрої на Харківщині.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.