Фейк. Україна скасовує підтримку ветеранів Другої світової війни

Василина Гав'як - 14 Січня 2024 | 09:00

Мережею шириться інформація про те, що українська влада скасовує підтримку ветеранів Другої світової війни. Чи дійсно це так  — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшли численні запити з проханням перевірити, чи дійсно в Україні скасовують «підтримку ветеранів Великої Вітчизняної війни».

Так, проросійські Telegram-канали, зокрема: «VOBLYA», «Приднестровец», «PoliTube_news», «Шейх Тамир», поширили новину, де зазначають, що Кабінет Міністрів України схвалив рішення про вихід з угоди країн СНД про встановлення додаткових пільг і матеріальної допомоги для учасників Великої Вітчизняної війни. Як доказ, пропагандисти посилаються на повідомлення представника Кабміну у Верховній Раді Тараса Мельничука.

«Ветерани позбавляються встановлених виплат у рамках об’єднання, адже угоди між країнами нібито «втратили свою актуальність», пояснюють автори подібних дописів.

До деяких подібних дописів, зокрема Telegram-каналу «Мрія» додано відео з ветераном Другої світової війни:

«Ти ж воював за мене, да? Я ж воював, я ж у крові лежав так во. Руку одірвало, живіт розірвало, дві дірки в голові, ногу відрізали. За що ж я воював, скажіть, товариш полковник?», запитує у правоохоронця ветеран.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Законопроєкт

КМУ прийнято розпорядження від 5 січня 2024 року про подання до Верховної Ради України проєкту Закону «Про вихід з Угоди про встановлення для учасників Великої Вітчизняної війни, трудівників тилу воєнних років та вдів загиблих воїнів додаткових пільг і матеріальної допомоги у зв’язку з 50-річчям Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років».

Того ж дня представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив про схвалення законопроєкту ВРУ.

На офіційному порталі Верховної Ради України проєкт Закону зареєстрований від 8 січня 2024 року під номером №0246. Зауважимо, що законопроєкт станом на сьогодні опрацьовується в комітеті.

Також, хочемо звернути увагу, що ще 9 квітня 2015 року Верховна Рада України в рамках декомунізаційного пакета законів ухвалила закон «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років», за яким в офіційному документообігу вводиться винятково термін «Друга світова війна», а термін «Велика вітчизняна» перестав використовуватися.

Коментар Тараса Мельничука

Представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук пояснив, що Україна намагається з 2014 року мінімізувати участі у діяльності СНД на будь-яких рівнях.

До того ж ця Угода втратила актуальність, оскільки її положення виконані або враховані в нормах Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Так, згідно з розділом 3 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветерани мають право на пільгове та фінансове забезпечення.

Відео з ветераном Другої світової війни

У деяких дописах щодо скасування підтримки ветеранів Великої Вітчизняної війни, використано відео розмови між ветераном війни та правоохоронцем.

Нам вдалося знайти це відео. Насправді воно було вперше опубліковане у 2014 році й відповідно, не може мати відношення до подій у 2024 році.

Висновки

Отже, в Україні не скасована допомога ветеранам Другої світової війни.

Вихід України з Угоди «Про увічнення пам’яті про мужність і героїзм народів держав — учасниць Співдружності Незалежних Держав у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», насправді має на меті мінімізувати участь нашої країни у діяльності СНД на будь-яких рівнях.

Також важливо зазначити, що положення цієї Угоди враховані в нормах чинного Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.