Фейк. «Битва за Європу»: на обкладинці іноземного видання «Rodip Reb» порівняли українців зі щурами

Владислав Герасименко - 08 Січня 2024 | 09:00

Фейкові обкладинки від нібито відомих іноземних видань — це типова робота російської пропаганди. Днями ми побачили в одному з пропагандистських Telegram-каналів обкладинку від невідомого нам журналу «Rodip Reb», де зображено українці та щури, що збираються битися між собою. Чи насправді була така обкладинка — аналізували наші фактчекери.

Що сталося?

5 січня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Олеся Лосева» опублікував обкладинку від нібито видання «Rodip Reb», де зображено з одного боку українців, а з іншого — щурів. Про зміст зображеного йдеться в заголовку до примірника: «Щури та біженці: ситуація в Європі стає дедалі напруженою».

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Медведь», «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z», «Шкварка News» та «Харьковчаночка».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Для того, аби перевірити, чи дійсно була така обкладинка, ми взялися за пошук журналу «Rodip Reb». На примірнику, з лівого боку під назвою видання, розміщено інтернет-адресу сайта журналу – www.rodipreb.in. Проте, перейшовши за вказаною адресою, нам не вдалося знайти сайт.

«Не вдається з’єднатися з сервером www.rodipreb.in

Намагаючись знайти будь-яку інформацію про даний журнал, ми натрапили на матеріал наших колег з Грузії, «Myth Detector». В їхньому дослідженні розповідається про іншу обкладинку цього журналу, що також виявилася фейком, що поширився кілька тижнів тому.

В кейсі, який розглядали грузинські фактчекери, російські пропагандисти вказували, що журнал походить з Індії. Тож «Myth Detector» зробили запит до однієї з індійських фактчекерських організацій. Та отримали відповідь, що такого журналу не існує:

«Для уточнення питання «Детектор міфів» звернувся до індійської організації з перевірки фактів FACTLY MEDIA & RESEARCH. Вони підтвердили, що не існує індійського видання під назвою «Rodip Reb», і ім’я автора, згаданого на фотографії, також неможливо знайти».

Тобто, російські пропагандисти вигадали видання «Rodip Reb», для просування власних наративів. І цього разу вигадана обкладинка, мала на меті в черговий раз дискредитувати українських біженців у Європі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.