VR сьогодні не обговорює тільки лінивий – дешева і доступна в порівнянні, наприклад, з 3D, ця технологія дозволяє зробити стільки всього, що навіть вибрати важко.

Рекламщики, порностудії і виробники ігор стрімко освоюють формат кожен на свій лад, а ось велике кіно ось-ось готується до евеликих кроків в цю сторону.

Це технічно непросто собі уявити – поки що в VR-окулярах важко провести довше п’ятнадцяти хвилин. Проте короткометражки для них підходять ідеально. Більше того, знімаючи короткий фільм на камеру з охопленням в 360 градусів, в них можна вмістити набагато більше, ніж у більшості короткометражних фільмів. Окреме розвага – перегляд.

Спостерігаючи за таким груповим сеансом на презентації фестивалю, редакція підтверджує – стільки різних реакцій відразу за 15 хвилин глядачі в кіно видають рідко.Поки що головні з них – це розгубленість і неконтрольований сміх. Команда Gwara Media впевнена, що ми всі швидко звикнемо до VR-фільмів та особливо короткометражек і вже зовсім скоро про кіно в форматі віртуальної реальності можна буде говорити серйозно.

Звичайно, досить амбіційно створювати  фестивалі VR-кіно, але варто спробувати структурувати загальне бачення про те, куди рухається ця частина кінематографічного VR.

Що вже було цього року? Буде?

1. BERLINALE (Berlin Film Festival)

BERLINALE (Berlin Film Festival),
https://www.berlinale.de

360° VR кіно було представлено на новій сцені “VR Cinema at Marriott”, де було запропоновано ідеальну інфраструктуру для презентації VR контенту завдяки компанії INVR.

Новий скринінговий майданчик “VR Cinema at Marriott” обладнаний найсучаснішими технологіями, що використовує передавач Samsung VR, розташований поруч із Berliner Freiheit, де останні події в галузі VR будуть представлені на EFM VR NOW SUMMIT

2. Cinequest Film & VR Festival

https://www.cinequest.org
27 лютого – 11 березня

Кінофестиваль Cinequest – щорічний незалежний кінофестиваль, що проводиться кожний березень у Сан-Хосе, штаті Каліфорнія.Міжнародний фестиваль поєднує в собі кінематографічне мистецтво з інноваціями Силіконової долини.

Він проводиться компанією Cinequest, некомерційною організацією, яка пов’язана з Cinequest Mavericks Studio LLC, також надає щорічну премію Maverick Spirit Awards. На додаток до більш ніж 130 прем’єр в Європі та США з більш ніж 30 країн, в ньому проводяться письменницькі події, які включають конкурси сценаріїв, короткі програми, технологічні та художні форуми та семінари, студентські програми та церковний орган, що супроводжує німе кіно. У 2017 році фестиваль провів ребрендінг і став Cinequest Film & VR Festival і розгорнувся за межами міста Сан-Хосе в Редвуд-Сіті, штаті Каліфорнія.

3. Франкфуртський міжнародний кінофестиваль Lichter

https://lichter-filmfest.de/
3-8 квітня

В 2017 Lichter Filmfest розпочав новий міжнародний конкурс сторітеллінгу віртуальнох реальності. Фестиваль зосереджений головним чином на ігровиз та документальних VR фільмах. Вигадані та невипадкові кінематографічні редагування та CGI є прийнятними, якщо вони сумісні з мобільними HMD, такими як Samsung Gear VR. В 2018 він готує ширші масштаби фестивалю.

Незалежне журі прийме рішення про п’ять фіналістів з усіх подань, які будуть публічно переглянуті та нагороджені під час фестивалю.

4. Atlanta Film Festival

http://atlantafilmfestival.com
13-2 квітня

Існуючи вже 4 декади,  Кінофестиваль Атланта”- один з лише 20 кваліфікаційних фестивалів в Академії Кіномистецтва ® в США – це головне святкування кіно в цьому регіоні. Кінофестиваль у Атланді – це один з найбільших та найдовших фестивалів у країні, приймаючий аудиторію близько 25 000 осіб, щоб відкрити для себе сотні нових незалежних, міжнародних, анімаційних, документальних та короткометражних фільмів, вибраних з 3000+ подань з усього світу.

Кінофестиваль “Атланта” – це неприбуткова організація з місією направлення спільноти до креативних і культурних відкриттів за допомогою медіа-зображень, що рухаються будь-яким чином. ATLFF представляє різноманітний цикл цілорічних пропозицій для любителів кіно, кінематографістів та фахівців галузі. Річні програми – покази, партії, групи, семінари та інші навчальні заходи – надають форум для побудови спільноти любителів кіно та прихильників кіно. Залучаючи аудиторію кіно та кінематографістів разом, Фестиваль має можливість розширити перспективи як виконавців, так і кінематографістів

Кінофестиваль у Атланді 2016 року був піонером у використанні віртуальної реальності.

5. Tribeca Film Festival

https://www.tribecafilm.com
April 18–29

Фестиваль кінотеатру Tribeca був заснований у 2002 році Джейн Розенталь, Робертом Де Ніро та Крейг Хаткофф, згідно повідомлень, у відповідь на напади 11 вересня на Всесвітній торговий центр та подальшу втрату життєвих сил у Трібеці в Нижньому Манхеттені. Хоча є також інформація, що його заснування було розпочато до подій 11 вересня.

У 2006 та 2007 роках на фестивалі було опубліковано декілька тисяч фільмів. Підбірка фестивалю включає в себе безліч незалежних фільмів, включаючи документальні, ігрові та шорти, а також програму фільмів для сімейного відпочинку. Фестиваль також включає в себе панельні дискусії з персонами світу розваг і культурний лаунж, який випускається ASCAP для демонстрації художників. Одним з найбільш відмітних компонентів фестивалю є програма “Нагородження митцями”, в якій нові та відомі артисти відзначають кінематографістів шляхом дарування оригінальних творів мистецтва, які надаються переможцям конкурсу кінематографістів.

Зараз фестиваль залучає приблизно 3 мільйони людей – у тому числі часто невловимих знаменитостей із світів мистецтва, кіно та музики, щорічно генеруючи близько 600 мільйонів доларів.

6. Cannes Film Festival

https://www.festival-cannes.com/en
8-19 травня

Канни вибірково демонстрували фільми віртуальної реальності, такі як  CARNE y ARENA. Фільм пропонує установку віртуальної реальності в трьох діях, де поверхневі лінії між суб’єктом і зовнішньою стороною розмиті і зв’язані разом, що дозволяє людям ходити в величезному просторі і ретельно проживати фрагмент особистих перетинів кордону іммігранта.

Додатково режисер отримав Оскар від Академії Кіномистецтв Америки.

7. Seattle International Film Festival

https://www.siff.net/festival
17 травня – 10 червня

Міжнародний кінофестиваль “Сіетл” – це найбільший кінофестиваль у Сполучених Штатах, який щорічно відвідують понад 155 000 чоловік. 25-денна подія, що проводиться кожного травня, славиться презентацією понад 400 показів, короткометражних та документальних фільмів, зібраних з більш ніж 85 країн.

На фестиваль надсилають
 понад 4 тисячі незалежних кінофільмів щороку, а також дебюти разом із іконами кінематографу та хітовими артхаусними фільмами. Більше 70% фільмів, які демонструються на Фестивалі, не повернуться до кінотеатрів, що робить SIFF чудовим місцем для ознайомлення та дослідження нових робіт з усього світу.

8. Melbourne International Film Festival (MIFF)

http://miff.com.au
2-19 серпня

MIFF – неприбуткова організація, яка працює з 1952 року і є провідним кінофестивалем в Австралії та одним із найстаріших кінофестивалів світу поряд із Каннами та Берліном.
MIFF відіграє важливу роль у сприянні культурному життю центру Мельбурна, а також породжує як соціальний, так і економічний капітал для Мельбурна та штату Вікторії.

Програма фестивалю, це відома галузева програма MIFF, яка включає інвестиційний фонд (Premiere Fund) та програму розвитку продюсерів (Accelerator ). Фінансові можливості MIFF приносить національну та міжнародну індустрію кінематографу в Мельбурн під час фестивалю та створює Мельбурн як центр кінобізнесу. 

MIFF також підтримує нові мистецтва та культури завдяки своїй щорічній програмі Critics Campus та відповідально проводить регіональну частину у штаті Вікторія через MIFF Traveling Showcase.

9. Venice Film Festival

http://www.labiennale.org/en/cinema/2018
30 Серпня – 9 Вересня

Названий як Venice Virtual Reality, секція включає в себе серію фільмів, національні та міжнародні прем’єри, і три проекти, що були створені Biennial College Cinema.

Буде видано три нагороди, а саме – Best Film VR, VR Jury Grand Prix і Best Creativity Award VR.

10. Vancouver International Film Festival — Virtual Reality Day

https://www.viff.org/Online/2017-virtual-reality-day
28 вересня – 13 жовтня

Захід VIFF VR Day переносить відвідувачів у нові медіа VR та AR, з ключовими порадами деяких найвідоміших футуристів у світі, а також бесідами та демонстраціями від провідних VR-творців, компаній, технологів та дистриб’юторів.

11. New York Film Festival (NYFF) — Convergence

https://www.filmlinc.org/nyff2017/
28 вересня – 15 жовтня

https://www.filmlinc.org/series/convergence-immersive-media-at-lincoln-center/

Річна програма занурюється у світ імерсії, розповідаючи історію через інтерактивний досвід, що включає віртуальну реальність, розширену реальність, живі лабораторії,
демонстрації та багато іншого.

12. Festival du nouveau cinéma (FNC) — eXplore

http://www.nouveaucinema.ca/en
5-15 жовтня

З моменту свого заснування в 1971 році фестиваль “Дю Нуво” в Монреалі висуває наперед інновації для всього світу. До свого 45-го року існування фестиваль виходить на новий вимір, сторюючи FNC eXPlore, лабораторію візуальних досліджень.

Вибір творів віртуальної реальності працює пропонуються широкій публіці з усього світу. Відвідувачі фестивалю, керовані в цьому унікальному відкритті продюсерами та командою пристрасних прихильників, стануть набагато блиєжчі до цієї нової технології.

13. Busan International Film Festival

http://www.biff.kr/structure/eng/
12-21 жовтня

Будучи найбільшою подією VR у Азії , Міжнародний кінофестиваль у Бусані пропонує найкращі азіатські та світові фільми з акцентом на азіатському кіноринку.

14. Astra Film Festival

https://www.astrafilm.ro/
5-15 жовтня

Фестиваль “Astra Film” – це місцевий фільм до Румунії, де нові виконавці кінематографу, такі як повноцінне 360 та віртуальна реальність, відзначаються кіноманами.

15. SCAD Savannah Film Festival — Virtual Reality Showcase

27 жовтня  – 3 листопада
http://filmfest.scad.edu

Кінофестиваль Savannah Film Festival демонструє та підкреслює лідерство в інноваціях, представлене коледжем мистецтв і дизайну Саванни (SCAD) у технології VR. На цьому форумі чотири окремі блоки використовують чотири різні пристрої, які демонструють багато способів використання VR у фільмах, іграх, туризмі, маркетингу, мистецтві тощо.

SCAD – це приватна, неприбуткова, акредитована організація, яка надає ступінь бакалавра та магістра в осередку організації місцях та онлайн, щоб підготувати талановитих студентів до професійної кар’єри.


Не дивлячись на бурхливий розвиток медіа-проектів в нових медіа в світі, Україна ще тільки ознайомлюється з цим матеріалом.  Тож відвідавши ці фестивалі, необхідно розвивати цей напрямок на локальних просторах, бо контенту для передивів вже точно вистачає.