Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Представників братнього єврейського народу не пустили до крамниці українські нацисти у Львові

Маніпуляція. На одній із заправок мережі «ОККО» хасидам нібито відмовили в обслуговуванні за національною та релігійною ознакою. Про це Об’єднаній єврейській громаді повідомили у міжнародному благодійному фонді імені Раббі Нахмана. Інцидент стався на АЗС «ОККО» біля міста Яворів Львівської області у День пам’яті жертв Бабиного Яру.

Довідково: 27 вересня в Умані завершилося святкування юдейського нового року. На свято прибули понад 23 тисячі хасидів.

Компанія «ОККО» звернулася до Об’єднаної єврейської громади України з роз’ясненням інциденту.

«На АЗС у Львівській області одночасно прибуло багато автобусів, клієнти стали у хаотичну чергу, щоб потрапити до чоловічої вбиральні – менеджер АЗС, після звернення до клієнтів перечекати й заходити до чоловічої вбиральні невеликими групами, на жаль, повела себе не дуже коректно стосовно клієнтів й притримувала двері торговельної зали без додаткових роз’яснень», – компанія «ОККО».

Тобто ніякої дискримінації за національною та релігійною ознаками не було. Виникла ситуація, що через велику кількість охочих користуватися вбиральнею співробітниця АЗС поводила себе некоректно, намагаючись організувати потік відвідувачів.

Прем’єр-міністр білорусі закликав жінок народжувати хоча б раз на рік

Фейк. Декілька інтернет-ресурсів поширили інформацію про те, що прем’єр-міністр білорусі роман головченко закликає жінок народжувати більше хлопчиків задля стабільної економіки.

«Ситуація на зовнішньому полі змушує нас активізувати всі ресурси. Починайте народжувати! І не просто народжувати, бездумно, в різні боки, а народжувати хлопчиків. Економіці потрібні чоловіки. Часи, коли жінки народжували “для себе” безповоротно пішли. Прошу вас, народжуйте, хоча б раз на рік. Вам це зробити простіше, ніж нам», – відмітив Головченко.

Таку інформацію опублікували в телеграм-каналі «RUSSIA NEXT». Однак виявилося, що це не справжня заява головченка, а сатирична новина. Про це вказано у самому пості. 

Спостерігається високий рівень ядерного удару, – повідомляє Головне управління

Маніпуляція. У телеграм-каналах активно поширюють такі повідомлення:

«Високий рівень ядерного удару, – Головне управління. путін дав команду привести в стан бойової готовності ядерну зброю. Виявлено пересування тактичної ядерної зброї на території рф». 

Дійсно, представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький повідомив у видання The Guardian про «дуже високий» рівень загрози застосування Росією тактичної ядерної зброї проти України.

Однак, інформації про те, що «путін дав команду привести в стан бойової готовності ядерну зброю», а також, що «виявлено пересування тактичної ядерної зброї на території рф» – не підтверджена. Жодних офіційних заяв про це наразі не було.

Телеграм-канали інколи поширюють подібну інформацію (використовуючи техніку маніпуляції на емоції страху) з метою залучення аудиторії на свій канал. 

Це так званий «клікбейт» – заголовок, що спонукає вас перейти за посиланням, приєднатися до каналу, завантажити додаток тощо.

Команда Gwara Media закликає вас після ознайомлення з матеріалами, які викликали у вас сильні емоції, перевірити її в надійних джерелах. Краще перевіряти інформацію лише з офіційних ресурсів.

В Україні готують референдум про входження західної України до складу Польщі

Фейк. Російські ЗМІ поширюють інформацію, що начебто готується референдум щодо входження Львівської області до Польщі. Бюлетені голосування з польською печаткою українською мовою надійшли до Львівщини.

Цей фейк спростували фактчекери громадської організації «Центр Медіареформи» та фахівці з польського проєкту FakeHunter.

Цікаво те, що інформацію про фейкові бюлетені почали поширювати практично одночасно з початком проведення росією «псевдореферендумів» на тимчасово окупованих територіях України, що є свідченням цілеспрямованої пропагандистського впливу.

Тема про «входження західної України до складу Польщі» використовується пропагандою рф не вперше. 5 травня 2022 року грузинські фактчекери з платформи Факт-Метр спростували подібний фейк про «референдум та приєднання західної України до Польщі».

Україна отримала від США ЗРК NASAMS, – повідомив Зеленський.

Маніпуляція. «Я хочу подякувати президенту Байдену за позитивне рішення, яке вже було ухвалене. І Конгресу США – ми отримали NASAMS. Це системи ППО», – сказав Володимир Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу CBS 25 вересня.

Однак, пізніше, речник президента Сергій Никифоров пояснив, що зенітно-ракетні комплекси NASAMS фізично ще не надійшли в Україну. «Отримали рішення, отримали згоду», – уточнив він.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.